Ana SayfaSeyahatUçakta Evcil Hayvan: Kedi ve Köpeklerle Seyahat Etmek

Uçakta Evcil Hayvan: Kedi ve Köpeklerle Seyahat Etmek

Seyahat etmek heyecan verici görünebilir ancak yeni bir ülkeye taşınmak eğlenceli olmaktan ziyade karmaşık olabilir. Vize düzenlemelerinden bagaj paketlemeye kadar yolculuğunuzdan önce dikkat etmeniz gereken pek çok şey var. Evcil hayvanınızı yanınıza almak, yapılacaklar listenizi daha da uzatır; bu nedenle ipuçlarımıza göz atmayı unutmayın!

Önceden hazırlanın

Spontane yolculuklara, özellikle günübirlik gezilere veya hafta sonu kaçamaklarına alışkın olabilirsiniz. Ancak kedinizi veya köpeğinizi yanınıza almak istiyorsanız planlama çok önemlidir. Bilet satın almaktan aşı yaptırmaya kadar birçok şey zaman alacaktır, bu nedenle yolculuğunuza önceden hazırlanmaya başlamalısınız.

Hedefiniz hakkında daha fazla bilgi edinin

Liste gideceğiniz ülkeye bağlı olarak değişebileceğinden, evcil hayvanınızla seyahat etmek için hangi belgelerin veya aşıların gerekli olduğu konusunda size doğru tavsiyede bulunamayız. Nereye giderseniz gidin, kedinizin veya köpeğinizin mikroçip ve kuduz aşısı olduğundan emin olun. İkincisi, uçuşunuzun yapıldığı gün itibariyle 11 aydan eski olmamalıdır. Aynı zamanda aşıdan üç hafta sonra yapılan ve başarısını kanıtlayan bir kan testi de sıklıkla istenmektedir.

Avrupa Birliği dışından Almanya, İtalya, Fransa, İspanya veya başka bir AB ülkesine seyahat ediyorsanız , kedinizin aşağıdaki listede bulunan tüm aşılara sahip olduğundan emin olun:

  • Calicivirus,
  • Feline Viral Rhinotracheitis,
  • Panleukopenia (FVRCP).

Köpeğiniz için liste farklıdır:

  • Leptospirosis,
  • Hepatitis,
  • Distemper,
  • Bordetella,
  • Parvovirus (DHLPP),
  • Parainfluenza.

Bazı ülkelerde (örneğin Avustralya, Yeni Zelanda, Singapur) yurt dışından gelen hayvanlar için zorunlu karantina uygulaması bulunmaktadır. Belirli gerekliliklerin karşılanmaması durumunda evcil hayvanlar da Birleşik Krallık’a girerken izolasyona tabi tutulabilir.

Evcil hayvanınızı tanıyın

Bazı hayvanlar etkileyici bir dayanıklılığa sahip olabilir ve kargo bölümünde on iki saatlik bir uçuştan sonra gayet iyi durumda olabilirken, bazıları için kabinde kısa bir yolculuk bile çok yorucu olabilir. Birçok havayolu şirketi, veterinerinizden evcil hayvanınızın uçakla seyahat etmeye uygun olduğunu gösteren bir sertifika talep eder. Üç aylıktan küçük hayvanların sahipleriyle birlikte uçağa binmesine izin verilmeyebilirken, bazı destinasyonlarda bu limit daha da yüksek. ‘Düz yüzlü’ ırkların (buldoglar veya İran kedileri gibi) havaalanında özel ilgi görmesi muhtemeldir ve belirli hava şirketleri tarafından uçuşları kısıtlanabilir. Bunun nedeni ise, kafatasının şekli nedeniyle, bu evcil hayvanların uçuş sırasında yaşayabilecekleri solunum sorunlarına karşı daha savunmasız olmalarıdır.

Havayolu şirketinin koşullarına göz atın

Farklı hava şirketlerinin uçaktaki hayvanlara yönelik farklı gereksinimleri vardır. Buradakiler sadece birkaç örnek:

Lufthansa

Alman havayolu şirketi, uçaklarında kabin veya kargo bölümünde kedi ve köpeklerin taşınmasına izin veriyor. Bir yolcu, kabinde veya kargoda yanına en fazla iki hayvan alabilir. Her şeyden önce, hayvanların ithalat/ihracat gerekliliklerini karşılaması gerekir; aksi takdirde hayvanların gemiye alınması reddedilebilir ve şirket herhangi bir ek nakliye masrafından sorumlu değildir. Evcil hayvanınız 12 haftadan küçük olamaz (Almanya’ya gidiş-dönüş uçuşlarda sınır 15 haftadır). Kabinde seyahat için uygun kilitli, sızdırmaz, yumuşak kenarlı bir kaba ihtiyacınız olacaktır: hayvan tüm uçuş boyunca içeride tutulmalıdır. Taşıyıcının boyutlarının toplamı 188 santimetreyi geçmemeli ve içindeki evcil hayvanla birlikte toplam ağırlığı sekiz kilogramı geçmemelidir. Dövüş köpekleri ve yardımcı köpekler için özel kurallar geçerlidir.

KLM, Air France

Kıtalararası uçuşlarda ve business sınıfı yolcularda evcil hayvanların kabinde seyahat etmesi yasaktır. Air France veya KLM ile uluslararası seyahat edebilmek için kedinizin veya köpeğinizin en az 15 haftalık olması gerekir; Havayolu şirketi ayrıca belirli destinasyonlara ve aşı düzenlemelerine de özel önem veriyor. Evcil hayvanınızın kabinde taşınması için kabın ağırlığının 8 kilogramdan fazla olmaması gerekir; kedi veya köpeğin içeride rahatça hareket edebileceği kadar geniş, ön koltuğun altında hareket etmeye uygun olmalıdır. Air France ayrıca atlarını taşıması gerekenler için bile nakliye hizmetleri sunuyor!

Tüm havayollarının ortak bir yanı var: Eğer evcil hayvanınızla uçağa binmek istiyorsanız, ilgili şirketin destek hizmetiyle iletişime geçerek tüm detayları kontrol etmeli ve tüylü arkadaşınızı rezervasyonunuza eklemelisiniz.

Veterinerinize danışın

Birçok hava yolu şirketi, veterinerinizden, kedinizin veya köpeğinizin uçakla seyahat etmeye uygun olduğunu doğrulayan bir sertifika talep eder. Bunun dışında veteriner, yolculuğu daha az stresli hale getirmeniz için size yararlı tavsiyeler verebilir ve evcil hayvanınız için bazı sakinleştiriciler yazabilir.

Orçun Orhan Ataman
Orçun Orhan Ataman
Almanya'da kariyer deneyimlerimi paylaşıyorum. Ayrıca Avrupa gündemi ile ilgileniyorum. Bunları sizle paylaşmak istiyorum.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR