Ana SayfaAvrupaFransa'da Yabancı Olarak Banka Hesabı Açmak: Bilmeniz Gerekenler

Fransa’da Yabancı Olarak Banka Hesabı Açmak: Bilmeniz Gerekenler

Fransa, dünyanın her yerinden gelen gurbetçiler için popüler bir destinasyondur. Ülke, çeşitliliği ve uluslararası ortamıyla tanınıyor. Peki Fransa’ya taşınmak ve yerleşmek ne kadar kolay? Yeni bir ülkeye taşınırken sisteme kabul edilmek ve bürokratik işlemlerle uğraşmak her zaman işin bir parçasıdır. İnsanlar genellikle Fransız bürokrasisinin idare edilmesi en zor olanlardan biri olduğu konusunda şakalaşıyor. Bazıları için, bırakın Fransa’da yerleşik olmayanlar için banka hesabı açmak bir yana, banka hesabı açmak bile göz korkutucu gelebilir. Ama endişelenmeyin! Sürecin kontrolünü elinize almanıza ve basit bir deneyimin keyfini çıkarmanıza yardımcı olacak anlayışlı bir rehber hazırladık.

Fransa’da nasıl banka hesabı açılacağını öğrenmek istiyorsanız bizi takip etmeye devam edin. İpuçlarımızı paylaşacağız ve bölge sakinleri ve yerleşik olmayanlar için gereklilikler konusunda size yol göstereceğiz. Ayrıca çevrimiçi olarak bir Fransız banka hesabının nasıl açılacağını da öğreneceksiniz. Okumaya devam edin; işiniz bittiğinde Fransa’da stressiz bir banka hesabı açabileceğinize söz veriyoruz.

Göz atın: Fransa’ya Göç Etmek

Bir banka nasıl seçilir

2021’de Fransa’da yedi yüz altmış dokuz kuruluş faaliyet gösteriyordu. Bu çok büyük bir rakam; anlaşılır bir şekilde, bir seçim yapmak oldukça bunaltıcı olabilir. Fransa’da yerleşik olmayanlar için bir banka hesabı açmak istiyorsanız, tüm Fransız bankaları bu seçeneği sunmadığı için araştırmanızı yapmanız önemlidir. Genellikle yurtdışında yerleşik kişiler cari hesap veya Livret A açabilir. Bu tür hesapları makalenin ilerleyen kısımlarında okuyabilirsiniz.

Erişilebilirliğin yanı sıra aylık hizmet komisyonları ve ATM ücretleri gibi olası ücretleri de göz önünde bulundurmalısınız. Bölgeye ve şubeye göre değişiklik gösterebilir. Neyse ki Fransız hükümeti, bilinçli bir karar vermeniz için ihtiyaç duyduğunuz ücretlerle ilgili tüm bilgileri kontrol edebileceğiniz bir web sitesi başlattı .

Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise dil engelidir. Büyük şehirlerdeki büyük bankalar uluslararası müşterilere karşı daha açık olma eğilimindedir ve İngilizce konuşan personele sahip olabilirler. Aşağıdakiler gibi daha büyük uluslararası bankaları tercih edin:

 • HSBC,
 • BNP Paribas.
 • LCL,
 • Sosyete Generale,
 • Crédit Agricole (İngiliz vatandaşları arasında popüler).

Fransa’da bankacılık. Banka hesap türleri

Fransa’da banka hesabı açmadan önce ihtiyaçlarınıza uygun hesap türünü seçmeniz gerekmektedir. Çeşitli seçenekler mevcut olmasına rağmen en yaygın ve alakalı olanları ele alacağız:

 • Cari hesap (compte courant). Cari hesap, Fransa’daki en temel hesaptır ve büyük olasılıkla ihtiyaç duyacağınız hesaptır. Günlük bankacılık hizmetleri sunmaktadır. Banka kartı kullanarak para yatırma, çekme ve ödeme işlemlerini gerçekleştirebileceksiniz.
 • Genel tasarruf hesabı (Livret). Bu hesap türü, paradan tasarruf etmenizi ve bu hesap ile cari hesabınız arasında transfer yapmanızı sağlar. Farklı tasarruf hesapları vardır. Örneğin Livret A vergiden muaftır ve ikamet gerektirmez.

Fransa’da ikamet eden bir banka hesabı nasıl açılır?

Fransa’da ikamet sahibiyseniz banka hesabı açmak çok daha kolaydır. Başka bir deyişle, vergi mükellefiyseniz. Ya kalıcı olarak Fransa’da yaşamalı, temel mali faaliyetlerinizi orada yürütmelisiniz ya da yılda 183 günden fazla Fransa’da geçirmelisiniz (bu, Fransa’da vergi kaydı yaptırmanız gerektiği anlamına gelir). Bu, uzun süreli vize sahibi kişiler ve Fransa’da oturma hakkı olan çalışan veya okuyan kişiler için geçerlidir.

Gereksinimler bankadan bankaya farklılık gösterebilir. Ancak Fransız bankalarının yabancılardan sıklıkla talep ettiği bazı belgeler şunlardır:

 • Kimlik kanıtı. Pasaportunuz, kimliğiniz veya ehliyetiniz olabilir;
 • Fransızca adresinizin kanıtı. Bunu genellikle kira sözleşmenizi veya elektrik faturanızı göndererek kanıtlayabilirsiniz;
 • Vize durumunuzun kanıtı

Fransa’da bir banka hesabı açmak için başka şeyler de yapmanız gerekebilir. Örneğin, bir banka, belgelerinizin başka bir dilde olması durumunda resmi olarak Fransızcaya çevrilmiş belgeler sağlamanızı isteyebilir. Bunun da ötesinde, bazı bankalar istihdamınızın veya mali geçmişinizin kanıtını isteyebilir. Bu nedenle, her zaman önce bankanıza danışın; Fransa’da veya neredeyse başka herhangi bir yerde nasıl banka hesabı açılacağına yanıt verirken bir numaralı kural budur.

Fransa’da yerleşik olmayanlar için bir banka hesabı açmak.

Ne yazık ki, ülkede bir ev sahibi olmak veya Fransa’yı düzenli olarak ziyaret etmek, sizi ikamet etmeye ve dolayısıyla ikamet eden bir banka hesabı almaya hak kazanmaz. Bu nedenle birçok kişi, yerleşik olmayanlar için bir Fransız banka hesabı açma konusunu ele alabilir.

“Compte-yerleşik olmayan” olarak da bilinen yerleşik olmayan bir hesap, normal bir cari hesaba (veya “compte courant”) benzer, ancak bazı önemli farkları vardır. İlk olarak, Fransa’da yerleşik olmayanlar için bir banka hesabı açmaya yönelik uygunluk kriterleri, yerleşik bir hesaba kıyasla genellikle daha katıdır. Muhtemelen ekstra belgelere ihtiyacınız olacak. Her başvuru ayrı ayrı incelenir.

Ek olarak, yerleşik olmayanlar için bir Fransız banka hesabı açma ve bu hesabı sürdürme ücretleri genellikle daha yüksektir ve genellikle daha fazla kısıtlama vardır. Örneğin, hesabınızda her zaman minimum bir bakiye tutmanız gerekebilir. Aylık transferler, banka kartı ödemeleri ve nakit çekme konusunda genellikle daha katı limitler vardır ve genel olarak daha yüksek ücretler söz konusudur. Yerleşik olmayan hesaplar genellikle kredili mevduat veya kredi kartı gibi seçenekler sunmaz.

Fransa’da yerleşik olmayanlar için banka hesabı açmak için gerekli belge gereksinimlerinin sabit bir listesi yoktur. Daha fazla bilgi için seçtiğiniz bankayla iletişime geçmenizi öneririz. Ancak, büyük olasılıkla göndermeniz gerekecek bazı temel belgeler şunlardır:

 • Pasaportunuz veya kimliğiniz
 • Adres kanıtı (kendi ülkenizde)
 • Güncel banka ayrıntıları (kendi ülkenizde)
 • Evlilik cüzdanı (evli ise)
 • Gelir kanıtı: son maaş bordroları veya vergi bildirimleri (serbest meslek sahibi olanlar için son üç ay veya daha fazla), iş sözleşmesi veya iş/serbest meslek sahibi ayrıntıları
 • Ağaç en son banka ekstreleri
 • Yabancı vergi kimlik numarası

Fransa’da yerleşik olmayan kişiler için birden fazla bankada banka hesabı açabilirsiniz. İşte bazı popüler seçenekler:

 • BNP Paribas
 • HSBC Fransa

Çevrimiçi banka hesabı: Fransa. Fransa’da yerleşik olmayanlar için alternatif bir banka hesabı

Bankacılık dünya çapında kapsamlı bir dijital dönüşüm yaşıyor ve her yıl daha fazla sayıda çevrimiçi banka finans sahnesinde boy gösteriyor. Kolaylık, daha düşük ücretler, daha yüksek faiz oranları ve erişilebilirlikten hoşlanıyorsanız, çevrimiçi bir banka kesinlikle denemeye değer. Klasik bir bankanın aksine dijital bankanın hizmetlerinden 7/24 yararlanabilirsiniz. Fransa’da yerleşik olmayanlar için bir banka hesabı açmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı seçenekler şunlardır:

BoursoramaBoursorama, basit ve uygun fiyatlı bankacılık çözümleri arayan yerleşik olmayanlar için tasarlanmış düşük maliyetli banka hesaplarıyla tanınan bir Fransız çevrimiçi bankasıdır.
ING Direkt FransaING Direct Fransa, az bakım gerektiren bankacılık seçenekleri sunmaya odaklanan, yerleşik olmayanlara uygun banka hesapları sunan başka bir çevrimiçi bankadır.
N26N26, Almanya merkezli bir dijital bankadır. Çevrimiçi banka hesabına uygun ülkeler arasında Fransa ve Avrupa’daki diğer eyaletler de listede yer alıyor.

Bu bankaların her biri yurt dışı yerleşiklerin özel ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Evden çıkmadan çeşitli hizmet ve özellikleri deneyimlemek için çevrimiçi bir Fransız banka hesabı açın.

Bazı son düşünceler

Gördüğünüz gibi Fransa’da bir banka hesabı açmak için biraz hazırlık yapmanız gerekiyor. Ancak bazılarının düşündüğünden daha kolaydır. Fransa’da oturma iznine sahip olduğunuzda ve Fransa’da yaşadığınızda, banka hesabı açma prosedürü genellikle nispeten basittir. Ancak Fransa’da ikamet etmeseniz bile, bugün ele aldığımız her şeyle, bir Fransız banka hesabının nasıl açılacağını bildiğinizi umuyoruz.

Ali Ekber Taştan
Ali Ekber Taştan
Bordeaux, France
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR