Ana SayfaAvrupaBir Göçmen Olarak Hollanda'da Yaşamak

Bir Göçmen Olarak Hollanda’da Yaşamak

2023 yılında dünya genelinde en yüksek yaşam kalitesine sahip ülke olarak kabul edilen Hollanda, aynı zamanda Avrupa’nın önde gelen ekonomilerinden biri olup iş dünyasında İngilizcenin yaygın kullanıldığı birçok uluslararası şirkete ev sahipliği yapmaktadır. Ülkenin nüfusunun %15’i yabancı uyruklu olduğu için, Hollanda göçmenler için de bir cazibe merkezi haline gelmiştir. Bu yazıda, genel olarak Hollanda’da yaşamı ele alacak ve göçmenler için bazı pratik ipuçlarını paylaşacağız.

Göz atın: Hollanda’da En Yaygın İşler

Hollanda’da Yaşamanın Avantajları

 • Yüksek yaşam kalitesi
 • İş ve yaşam dengesi
 • Mükemmel eğitim ve entegrasyon programları
 • Verimli sağlık hizmetleri
 • İngilizce’nin geniş kullanımı
 • Çok uluslu şirketlerde iş fırsatları

İş pazarı

Hollanda’ya taşınmak zor mu? Orada iş arıyorsanız bu olmayabilir. Hollanda’daki istihdam piyasası gurbetçiler için oldukça umut verici görünüyor: Resmi verilere göre 2023’ün 4. çeyreğinde 100 işsiz başına 114 boş pozisyon vardı. Pek çok çok uluslu şirketin genel merkezi burada bulunuyor ve Shell, Philips, Unilever, KLM, Heineken gibi şirketler de aslında Hollanda kökenli. Hollanda’da, hem temizlikçiler veya depo personeli gibi vasıfsız işçiler hem de özellikle BT, lojistik, tarım, enerji ve sağlık alanlarında diğerlerinin yanı sıra yüksek vasıflı profesyonellerden oluşan gurbetçilere yönelik yüksek talep var.

Hollandalı gurbetçiler yalnızca tanınmış sponsor olarak kayıtlı şirketlerde çalışabilir. Ayrıca istihdamın türüne bağlı olarak değişen bir dizi gereksinimi de karşılamaları gerekir. Örneğin, yüksek vasıflı göçmen vizesi için başvuru sahibinin gelirinin en az 2.234,95 € olması gerekir. Ülke ayrıca, örneğin Hindistan’dan gelen yüksek vasıflı bir göçmenin Hollanda’da bir hayata başlaması ve iyi bir yaşam kazanabilmesi ve ailesinin eve dönmesine yardımcı olabilmesi için uygun bir yol olabilecek Avrupa Mavi Kart programına da katılmaktadır. .

Vizeler ve oturma izinleri

Hollanda’ya 90 güne kadar bir süre için giriş yapmak için üçüncü ülke vatandaşlarının genellikle Schengen vizesine ihtiyaçları vardır . Peki, örneğin iş için daha uzun bir süre kalmayı planlıyorsanız Hollanda’da nasıl yaşayabilirsiniz? Bu durumda oturma izni almanız gerekmektedir. Genellikle geçici oturma izninin (machtiging tot voorlopig verlijf, MVV) eşlik etmesi gerekir.

Hollanda’ya taşınmak zor mu? Amacınız orada kalıcı olarak yaşamaksa olabilir. Hollandalılar gurbetçilerin entegrasyonunu çok ciddiye alıyor ve MVV’ye başvurmadan önce Yurtdışında Vatandaşlık Entegrasyon Sınavını geçme zorunluluğu var. Ancak, aşağıdakiler dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere ülkeye geçici ikamet amacıyla girenler muaftır:

 • Öğrenciler ve kursiyerler
 • Çalışanlar (şirket içi transfer edilenler dahil) ve serbest meslek sahibi kişiler
 • Mevsimlik işçiler
 • Yüksek vasıflı göçmenler
 • Avrupa Mavi Kart sahipleri

Vize ücretleri

Vize tipiVize ücreti, €
Standart Schengen vizesi80
Öğrenciler (tüm seviyeler)228
Şirket içi devralanlar380
Yüksek vasıflı göçmenler380
Avrupa Mavi Kart sahipleri380
Serbest meslek sahibi kişiler380

Hollanda’da 5 yıl üst üste yasal olarak yaşadıktan sonra daimi ikamet başvurusunda bulunmak mümkündür ancak başvuru sahibinin belirli kriterleri karşılaması gerekir ve bazı istisnalar vardır.

Zorunlu kayıt

Hollanda’da 4 aya kadar kalan gurbetçilerin, Hollanda’daki 19 belediyeden birinde Yerleşik Olmayanlar Kayıtları Veri Tabanı masasına yerleşik olmayan olarak kaydolmaları gerekmektedir.

4 aydan fazla kalacaksanız, varışınızdan sonraki 5 gün içinde yerel belediyeye kayıt yaptırmalısınız. Çoğu durumda randevu almak ve gerekli belgelerin listesini netleştirmek için belediyeyle önceden iletişime geçmeniz önerilir. Bilgileriniz Kişisel Kayıt Veritabanına girilecek ve size devlet hizmetleriyle (örneğin sağlık hizmetleri veya vergilendirme için) herhangi bir etkileşim için gerekli olan bir vatandaş hizmet numarası (burgerservicenummer, BSN) atanacaktır. Ayrıca bir banka hesabı açmak için bir BSN’ye de ihtiyacınız var ; bu, Hollanda’da yaşayan gurbetçiler için hayati önem taşıyor, buna memleketlerinde ailelerine destek vermesi gerekenler de dahil.

Hollanda’dan yurt dışına taşınırsanız kaydınızı sildirmek için belediyeye gitmeniz gerektiğini unutmayın.

Bankacılık

Hollandalı gurbetçiler, hem geleneksel hem de dijital olmak üzere 96 yerel ve uluslararası bankanın herhangi birinde hesap açabilirler. Ülkedeki en büyük kuruluşlar ABN AMRO, Rabobank, ING ve SNS Bank’ın yanı sıra uluslararası Deutsche Bank, BNP Paribas ve HSBC’dir.

Bir banka hesabı açmak için aşağıdaki belgelere ihtiyaç vardır:

 • Geçerli kimlik (pasaport veya kimlik kartı)
 • BSN
 • Oturma izni
 • Adres kanıtı (kamu hizmeti faturası veya kira sözleşmesi)
 • Varsa iş sözleşmesi

Başvurunuz onaylandıktan sonra kartınızı alacak ve çevrimiçi hizmetlere erişebileceksiniz. İlginç bir şekilde, Hollanda’da banka kartlarının (pinpas) kullanılması yaygındır ve kredi kartları daha küçük satış noktalarında bile kabul edilmeyebilir.

Hollanda’da bankacılık hizmetlerine erişim özellikle önemlidir çünkü ülke, nakitsiz ekonominin benimsenmesinde liderlerden biridir. Daha da fazlası, sıklıkla yurtdışından kendi ülkelerine para transfer etmek zorunda kalan gurbetçiler için. Her ne kadar bu özel amaç için Profee gibi çevrimiçi para transferi hizmetleri gibi bankalardan çok daha verimli çözümler mevcut olsa da. AB lisanslı bir sağlayıcı olarak, Hollanda dahil Avrupa’dan düzinelerce ülkeye anında ve son derece rekabetçi oranlarla para transferini kolaylaştırır.

Yaşam maliyeti

Mercer’in 2023 Yaşam Maliyeti Sıralamasında Amsterdam, dünyanın en pahalı 28’inci, Avrupa’nın ise 8’inci şehri olurken, Hollanda sürekli olarak Avrupa’nın en pahalı ülkelerinden biri.

Hollanda’da, gurbetçilerin harcamalarının aslan payı, özellikle ülkenin en büyük dört şehrinin bulunduğu Randstad’da, mülk kiralarını karşılamaya gidiyor: Amsterdam, Lahey, Rotterdam ve Utrecht. Örneğin Amsterdam’da tek yatak odalı bir daire ayda 1.000 ila 4.000 € arasında kiralanıyor. Daireler veya şehir evleri gibi geleneksel mülkler kiralanabilir, ancak daha egzotik kayıkhaneler de mevcuttur. Mülklerin genellikle mobilyasız olarak kiralandığını unutmayın. Gayrimenkul kiralama için en popüler platformlar Direct Wonen, Pararius ve Funda’dır.

Bir kira sözleşmesi imzalamak için bir yabancının BSN’sini ve bir iş sözleşmesini sunması gerekir. Uluslararası bir öğrenciden banka ekstresi sunması istenebilir. Sözleşmeler kural olarak en az 12 ay süreyle imzalanmaktadır. Kiracının 1-3 aylık kira depozitosu ödemesi ve iki kişilik bir ev için ayda 250-300 Euro tutarındaki giderleri karşılaması olağan bir durumdur.

İki kişinin aylık market alışverişine de benzer bir miktar ayrılmalıdır.

Genel olarak, kiranın 2.000 Avro olduğu göz önüne alındığında, Hollanda’da bireysel bir göçmen olarak yaşamanın aylık 2.500 ila 3.000 Avro arasında bir maliyete mal olması beklenebilir. Dört kişilik bir aile için Hollanda’da yaşam 5.000 Euro’ya yakın harcama gerektiriyor. Aynı zamanda ortalama aylık net maaş 3.200 Euro civarındadır.

Sağlık hizmeti

Hollanda’daki tüm gurbetçilerin özel sağlık sigortasına sahip olması gerekir. Planlar genellikle bir dizi temel hizmeti kapsıyor ve ayda ortalama 135 Avro civarında tutuyor, ancak diş bakımı gibi ek hizmetleri ek ücret karşılığında dahil etme seçenekleri de var.

Herhangi bir tıbbi tedavi almak için öncelikle sigortanızı ve BSN’nizi sağlayan bir pratisyen hekime (pratisyen hekim veya huisarts) kaydolmanız gerekir. Muayeneden sonra doktorunuz sizi bir hastaneye veya ilgili uzmanlara sevk edecektir.

Ulaşım

Hollanda’da toplu taşıma hizmeti oldukça verimlidir. Şehirlerde otobüsler, tramvaylar ve halka açık bisikletler bulunmaktadır; Amsterdam ve Rotterdam’da da metro ve feribotlar bulunmaktadır. Her türlü ulaşım aracını kullanmak için kredi kartına benzer bir çip kartı olan OV-chipkaart’a ihtiyacınız vardır. OV-chipkaart’ın maliyeti 7,50 Euro’dur ve daha sonra her yolculukta bu tutarı yüklemeniz ve giriş ve çıkış işlemlerini kontrol etmeniz gerekir. Yalnızca nakitsiz ödemelerin kabul edildiğini unutmayın. Ayrıca trenle seyahat ediyorsanız kart bakiyesinin en az 20 € olması gerekir.

Hollanda muhtemelen Avrupa’nın en bisiklet dostu ülkelerinden biridir ve Amsterdam gibi büyük şehirlerde bisiklet genellikle en verimli ve uygun fiyatlı ulaşım aracıdır.

Özellikle şehirlerde hem yakıt hem de park yeri aşırı derecede pahalı olmasına rağmen araç kullanmak da oldukça yaygındır. Hollanda’daki gurbetçilerin geçerli bir ehliyete sahip olmaları durumunda araç kullanmalarına izin verilmektedir. Ancak lisansları AB/EFTA dışında bir ülkede verilmişse, belediyeye kayıt olduktan sonra yalnızca 185 gün süreyle kullanılabilir.

Çocuk bakımı ve eğitim

Hollanda yaşamak için iyi bir yer mi? Kesinlikle çocuklu ailelere yöneliktir. Hollanda’da doğumdan 4 yaşına kadar çocuk bakımı ve ardından okul öncesi eğitim mevcuttur. Onaylı tüm çocuk bakımı kurumları Ulusal Çocuk Bakımı Kaydı’nda (Landelijk Register Kinderopvang) bulunabilir. Yabancıların bu tür kurumlara başvurabilmeleri için resmi olarak kayıtlı olmaları (BSN sahibi olmaları) gerekmektedir. Bekleme listelerinin genellikle çok uzun olduğunu ve bekleme süresinin 18 aya kadar çıkabileceğini unutmayın. Şimdilik maliyeti saat başına 8-10,50 avro civarında, ancak 2027’de ücretsiz çocuk bakımını başlatma planları var. Kayıtsız bir bebek bakıcısı tutma seçeneği de var, ancak bu tür hizmetler çocuk bakımı ödeneği olarak değerlendirilmeyebilir.

Küçük çocuklu aileler için okullar Hollanda’da yaşamanın faydalarından biridir. Devlet okulları devlet tarafından finanse edilmektedir ve yabancı çocuklar da dahil olmak üzere tüm çocuklar için ücretsizdir. Bazıları çift dilde eğitim verirken, diğerleri genç gurbetçiler için Hollanda dili ve Hollanda kültürü üzerine uzmanlaşmış programlar sunmaktadır. 5-16 yaş arası çocukların okula gitmesi zorunludur. Eğitim ücretsizdir ancak ebeveynlerden gezileri ve müfredat dışı etkinlikleri karşılamak için ‘ebeveyn katkısı’ (ouderbijdrage) istenir.

Ayrıca ülkede kısa süreli kalacaklar için en iyi seçim olabilecek uluslararası okullar da bulunmaktadır. Oldukça yüksek ücretlere rağmen (yıllık ortalama 7.500 €), kontenjanlar sınırlıdır, bu nedenle önceden başvurmak daha iyidir.

Çocukların okula kaydolabilmeleri için ayrıca bir BSN almaları gerektiğini unutmayın.

Yüksek öğrenim söz konusu olduğunda, Hollanda’da yabancılar için ücretsiz program yoktur (ancak bol miktarda burs vardır). Bununla birlikte, 12 üniversitenin tümü Times Higher Education Sıralamasında küresel olarak ilk 300’de yer almaktadır ve İngilizce diplomalar sunmaktadır. Uluslararası bir öğrencinin eğitim maliyeti, lisans derecesi için yılda 6.000 € ile 15.000 € arasında, yüksek lisans derecesi için ise 8.000 € ile 20.000 € arasında olacaktır. En iyi üç üniversite Delft Teknoloji Üniversitesi, Amsterdam Üniversitesi ve Wageningen Üniversitesi ve Araştırma’dır.

Vergiler

Hollanda bir refah devletidir, bu da orada vergilerin oldukça yüksek olduğu ve dünya genelinde ikamet eden herkesin gelirinin vergiye tabi olduğu anlamına gelir. ‘Kutu’ olarak bilinen ve her birinin kendi vergi oranları olan üç gelir kategorisi vardır. Kutu 1 işten, sosyal haklardan ve ev sahipliğinden elde edilen geliri içermektedir.

2024 yılı gelir vergisi oranları (Kutu 1)

GelirVergi oranı*
€0 – €75,518%36,97
75.518 €’nun üzerinde%49,50

*%27,65 ulusal sigorta primi dahil

Kutu 2, bir limited şirketteki geliri faiz veya holding olarak (en az %5) kapsar ve 67.000 Euro’ya kadar olan gelir için %24,5 oranında ve aşan her türlü gelir için %33 oranında vergilendirilir. Kutu 3, tamamı %36 oranında vergiye tabi olan hisse senetlerini, tasarrufları, yatırım amaçlı gayrimenkulleri ve benzerlerini içermektedir.

Gördüğünüz gibi Hollanda, bir yabancı için yaşamak için harika bir yer olabilir, ancak istenen konfor düzeyini sağlamak için belirli bir gelir düzeyine ihtiyaç vardır. Yine de ülke, sağlam bir sosyal güvenlik sistemine sahip mükemmel istihdam fırsatlarıyla doludur ve Hollanda potansiyel varış noktaları listenizde yer alıyorsa yukarıdaki bilgilerin işinize yarayacağını umuyoruz.

Duygu Temiz
Duygu Temizhttps://www.avrupayolunda.com
Selam. 30 yaşındayım. Almanya'da lisans eğitimi aldım. Hollanda'da yüksek lisans derecesi yaptım. Köln'de yaşıyorum. Bu sitede sizler için yaşadığım göç, eğitim ve kariyer tecrübelerimi, bilgi ve ipuçlarını paylaşmak istiyorum. Umarım hayallerinize giden bu yolda birazcık da olsa faydam dokunur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR