Ana SayfaAvrupaFransa'ya Göç Etmek

Fransa’ya Göç Etmek

Fransa’ya göç etmek mi istiyorsunuz? Bu romantik ve turistik ülkeye göç etmek, seyahat etmek birçok kişinin hayalidir. Fransa’da yaşamak ve Fransa’da çalışmak istiyorsanız Türkiye’den geçerli bir vize ile oturum iznine başvurmanız gerekiyor. İşte Fransa’ya göç etmek hakkında hazırladığınız mini rehber!

Göz atın: Göç Etmek İçin En İyi Avrupa Şehirleri

Fransa’nın Avrupa’nın en güzel ülkelerinden biri olduğuna şüphe yok. Çünkü bu iddiayı destekleyecek uzun bir gerçekler listesi var. 

Yeni başlayanlar için, Fransızca veya başka bir dili Fransız aksanıyla konuşmak havalıdır. Fransız şefler dünyaya mutfağın sadece yemek olmadığını, bunun bir tutku ve zevk ifadesi ve beyanı olduğunu öğretti. Fransa’nın dünya modasının çıkış yeri olduğunu unutmamak gerekir. Duyguları sarhoş eden parfümleri, şatoları, sarayları, katedralleri, müzeleri büyüleyen bir kültür, hayal gücünü ve çok daha fazlasını bünyesinde barındırır!

Hem turistler hem de göçmenler Fransa’da yaşamayı tercih ediyor. Ancak büyük bir karar vermeden önce vize gerekliliklerini, barınma seçeneklerini ve taşınmakla ilgili diğer önemli şeyleri anlamak önemlidir. 

Vize ve İzinler

Fransa, Avrupa Birliği’nin (AB) bir üyesidir. Dolayısıyla AB veya AEA vatandaşları “Dolaşım Özgürlüğü Yasası” kapsamında Fransa’ya taşınma şansları vardır. AB üyesi olmayan vatandaşlar için seyahat ihtiyaçlarına ve amaçlarına en uygun vizeyi almaları önemlidir. Örneğin Türkiye, AB üyesi olmayan bir ülkedir ve vizeye tabiidir. Yani Fransa’ya göç etmek isteyen Türk vatandaşları vizeye başvurmalıdır. Aşağıda Fransa’nın sunduğu uzun ve kısa süreli vize seçenekleri bulunmaktadır. 

Geçici Uzun Süreli Vize

Teknik olarak VLS-TS olarak bilinir. Kabaca geçici uzun süreli vize anlamına gelir ve bir yıl geçerlidir. Vize, sahibinin Fransız oturma iznine başvurması ve kalış süresinin uzatılmasına ilişkin kriterleri yerine getirmesi koşuluyla yenilenir. VLS-TS vizesinin onaylanması, varıştan itibaren 3 ay içinde yapılmalıdır. Onaylandıktan sonra sahibine tüm Schengen ülkelerine giriş ve çıkış yapmakta serbesttir.

Elde etme süreci, kısa süreli ziyaret vizesi ile aşağı yukarı aynıdır. Başvurularını başarıyla kabul eden başvuru sahipleri, biyometrik doğrulama ve görüşme için yerel büyükelçiliklerini ziyaret etmelidir. Ziyaretin amacını, mali gücü ve konaklama ve seyahat planını kanıtlamaları gereken yerlerdir. 

VLS-TS vizesi ayrıca üç türe ayrılır.

1. Geçici Çalışma Vizesi

Fransa’da 90 günden fazla ancak bir yıldan az kalması gereken kişilere geçici çalışma vizesi veriyorlar. Örneğin, uzmanlık kursuna gitmesi gereken öğrenciler, birlikte vakit geçirmek isteyen aile üyeleri, şirketlerinin Fransa ofisine transfer edilen kişiler vs. bu vizeyi alma olasılıkları daha yüksektir.

2. Öğrenci Vizesi

Fransa’da okumak isteyen öğrenciler bu vizeyi tercih edebilirler. Vize, bir istihdam durumu ortaya çıkmadıkça eğitim süresince geçerli olacaktır. 

3. Özel Amaçlı Vize

Özel amaçlı vizeleri, özel durumlarda veriyorlar. Bu, başvuru sahibinin, ülkenin gerektirdiği bazı nadir becerilere sahip olması veya başvuru sahibinin çalışmadan yararlanan 15 ülkeden birinin vatandaşı olması durumunda, ülkede kalmasını gerektiren gönüllü işlerde yer almasını içerir. Ancak bununla sınırlı değildir.

Uzun Süreli Vizeler

Uzun süreli vizeler bir yıl geçerlidir. Bundan sonra vize sahibi, uzun süreli oturma izni alması gerekir. Fransız göçmenlik idaresi, aşağıdaki kategoriler altında uzun vadeli vizeler sunmaktadır.

1. Çalışma Vizeleri

Fransa’da bir iş teklifi olan, serbest meslek sahibi olan veya başka herhangi bir ticari faaliyette bulunmak isteyenler, çalışma vizesine başvurmayı seçerler. İstihdam durumunda, başvuru sahibinin başvuru yapmadan önce iş mektubunu alması gerekir. Ayrıca işletme veya serbest meslek durumunda, başvuru sahibinin projeyi finanse ettiğine dair kanıtla birlikte işletmenin ekonomik uygulanabilirliğini sunması gerekir.

2. Uzatılmış Özel Kalış Vizeleri

Zengin emekliler için, Fransız hükümeti uzun süreli kalış vizeleri sunar. Başvuru sahiplerinin mali durumlarını ve günlük 120 Euro olan yeterli emeklilik teminatını kanıtlamaları gerekmektedir. 

Fransa’da İkamet ve Vatandaşlık

90 günü aşan herhangi bir kalış için oturma izni zorunludur. Bir yıl geçerli herhangi bir vize bu şartı kapsar. Ancak vizenin varıştan sonraki 3 ay içinde onaylanması hala zorunludur. Fransa’da bir yıl geçirdikten sonra, 5 yıla kadar yenileme başvurusunda bulunabilirsiniz. Fransa’da 5 yıl boyunca sürekli yaşamak, 10 yıllık yenilenebilir oturma izni için sizi müsait hale getirecektir. Öte yandan, 5 yıl kaldıktan sonra vatandaşlık için de başvurabilirsiniz.

Ali Ekber Taştan
Ali Ekber Taştan
Bordeaux, France
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR