Ana SayfaAlmanyaAlmanya'ya Yazılımcı Olarak Göç Etmek

Almanya’ya Yazılımcı Olarak Göç Etmek

Yazılımcı olarak Almanya’ya taşınmak son zamanlarda epey bir popüler. Çünkü yazılım mühendisleri gibi vasıflı göçmenler için Almanya’da yaşama ve çalışma izni almak artık daha kolay. Almanya’ya iş için taşınmanın vize almanın ötesinde birçok faktörü vardır. Bu yazıda Almanya’ya yazılımcı olarak göç etmek hakkında bilmeniz gereken her şeye bakıyoruz.

Göz atın: Almanya’da Yazılım Şirketleri

Yazılım Mühendisleri İçin Almanya’ya Göç Etmek Artık Daha Kolay

Almanya’da kıt beceri eksikliği, hükümetin göç sistemini AB üyesi olmayan vasıflı işçiler için daha çekici hale getirmesine yol açtı. İşte değişikliklerden birkaçı:

 • Bazı işverenlerin vasıflı işçileri başvurular aracılığıyla hızlı bir şekilde takip etmelerine izin vererek , yer değiştirme sürecinin bu kısmını çok daha hızlı hale getirdiler.
 • AB Mavi Kartını güvence altına almak için yeni gereksinimler, üniversite diplomasına sahip geliştiriciler için kolaylaştırıldı.
 • Artık eksik meslekler listesinden işe alma konusunda bir kısıtlama yoktur. İşverenler artık herhangi bir nitelik gerektiren bir meslekte olan herkesi işe alabilecek.
 • Artık Almanya’ya girdikten sonra diplomanızın veya mesleki niteliklerinizin hükümet tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz.

Hatta önce bir iş bulmadan Almanya’ya bile yerleşebilirsiniz.

Fırsat Kartı , puana dayalı bir sistemle seçilen AB üyesi olmayan vatandaşların, istihdamı teyit edilmeden Almanya’ya yerleşmelerine olanak tanır. Almanya’da yaşamaya devam etmek istiyorsanız bir yıl içinde iş bulmanız gerekir. Bu, İş Arayan Vizesinin size tanıdığı altı aylık sürenin iki katıdır.

Göz atın: Almanya Göç Sistemi Değişiyor: Chancenkarte

FinTech, EdTech, e-Ticaret, gıda girişimleri ve pazarlama çözümleri dahil olmak üzere aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli endüstriler bulunmaktadır.

Aramanıza resmi olarak başlamadan önce kriterlerinizi belirleyin

Yabancı bir ülkede iş aramanız için kriterler belirlemek zordur, ancak bu, gerçekten taşınmak isteyip istemediğinize karar vermeden önce önemli bir adımdır.

Taşınma konusunda emin değilseniz kendinizin veya şirketinizin zamanını boşa harcamak istemezsiniz. Bunun yerine, gerçekten taşınmak isteyip istemediğinizi ve taşınmayı isteyip istemediğinizi ve ayrıca şirketlerle iletişime geçmeden önce bunu yapmak için ne gibi desteğe ihtiyacınız olacağını belirleyin. Ayrıca iş arayışınızı en umut verici fırsatlara odaklamanıza da yardımcı olacaktır.

Odaklanmış araştırma, Almanya’ya taşınmanızda size yardımcı olacaktır

Önemli unsurlara ilişkin kriterleri belirlemek için kapsamlı bir araştırma yapmak, hayatınızı kökünden söküp başka bir ülkeye yerleştirmenin ne anlama geldiği konusunda size iyi bir fikir verecektir.

Yabancı bir ülkeye taşınırken dikkate alınması gereken birçok şey vardır. Başlangıç ​​için bazı yararlı kaynaklar şunlardır:

Aşağıda dikkate almanız gereken en önemli unsurlardan bazılarını tartışıyoruz:

 • Almanya’da yaşamak ve çalışmak için hangi vizeye ve çalışma iznine ihtiyacınız olacağını belirleyin

AEA veya AB üye ülkelerinden veya Avustralya, Kanada, İsrail, Japonya, Yeni Zelanda, İsviçre veya Kore Cumhuriyeti’nden iseniz, Almanya’ya yaşamak ve çalışmak için vize almanıza gerek kalmayacaktır . Almanya’ya girdikten sonra oturma iznine başvurmanız yeterli olacaktır. Bu izni almadan işe başlayamayacağınızı düşünerek, Almanya’ya girmeden önce başvuruda bulunabilirsiniz.

Başka herhangi bir ülkeden bir geliştirici olarak, oturma izninize ek olarak bir vize ve iki farklı çalışma izni türünden birini almanız gerekecektir. Bunlar, Almanya’ya girip yaşamanıza ve çalışmanıza olanak tanıyacaktır.

Almanya Çalışma Vizesi

Aşağıdaki kategorilerden birini karşılıyorsanız, Almanya Çalışma Vizesine başvurma hakkına sahipsiniz:

 • Siz yüksek nitelikli bir bireysiniz; ya teknik uzmanlığa sahip bir araştırmacı ya da önemli bir bilimsel konuma sahipsiniz;
 • Mevcut işvereninizin Almanya’daki şubesine transfer oluyorsunuz ve uzman veya yönetici pozisyonunda bulunuyorsunuz veya;
 • Bir üniversite diplomasına veya mesleki yeterliliğe sahipsiniz ve:
  • Almanya’da sizin mesleğinizde vasıflı işçi sıkıntısı var
  • Onaylanmış bir iş teklifiniz var ve
  • Kalifikasyonunuz bir Alman derecesine eşit olarak kabul edildi.

Bu vize Almanya’ya yaşamak ve çalışmak amacıyla giriş yapmanızı sağlayacaktır. Aldıktan sonra çalışma izni almanız gerekecek.

Vizenin geçerliliği iş sözleşmenizin uzunluğuna göre belirlenir . Yani sözleşmeniz 2 yıllık ise 2 yıl geçerli olacaktır. Çalışma durumunuzu koruduğunuz sürece ihtiyaç duyduğunuz kadar yenilenebilir.

Çalışma Amaçlı Geçici İkamet İzni

Almanya’ya vardığınızda ve yeni işinize başlamadan önce Alman makamlarından iş onayı almanız gerekir.

Geçici Oturma İzni genellikle ilk verildiğinde bir yıl geçerlidir ancak iş sözleşmenizin geçerliliğine bağlı olabilir. Bu iznin süresi dolmadan uzatma seçeneği mevcuttur.

Almanya AB Mavi Kart

Mesleki deneyiminiz veya yeterliliğiniz varsa AB Mavi Kart başvurusunda bulunmanız sizin için daha iyi olabilir. AB Mavi Kartının sunduğu bazı avantajlar şunlardır :

 • İş sözleşmenizin süresi artı 3 ay boyunca geçerlidir.
 • Başka bir izne sahipseniz 5 yıl yerine 33 ay sonra daimi ikamet başvurusunda bulunabilirsiniz.
 • Almanya’da 18 ay çalıştıktan sonra farklı bir AB üyesi ülkeye taşınabilirsiniz .

Bir geliştirici olarak bu izne hak kazanmak için şunlara ihtiyacınız vardır:

 • Üniversite diploması (Alman yetkililer tarafından tanınan)
 • Profesyonel eğitim
 • Almanya’da onaylanmış istihdam
 • Yıllık en az 43 992 € maaş eşiğini karşılamak
 • Alman sağlık sigortası ve
 • Kayıtlı bir Alman adresi.

Almanya’da bilgi teknolojisi alanında çalışan sıkıntısı yaşanıyor, bu nedenle yukarıdaki gereklilikleri karşılıyorsanız bu izni almanız muhtemelen kolay olacaktır.

Araştırmanız, Almanya’ya taşınma fırsatını etkili bir şekilde değerlendirmenize yardımcı olacaktır

Yukarıdaki unsurlara ilişkin araştırmanızı kullanarak, bir Alman şirketinden gelen iş teklifini etkili bir şekilde değerlendirebileceksiniz.

Ne aradığınızın farkında olmak, bir iş teklifinin size uygun olup olmayacağını değerlendirmenizi kolaylaştıracaktır. Taşınma paketi açısından hangi şirket desteğine ihtiyacınız olacağını ve herhangi bir yardıma ihtiyacınız olup olmadığını ortaya çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

Bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin hangi desteğe ihtiyaç duyacağını eklemeyi unutmayın

Nastajia, geliştiricilere, bakmakla yükümlü oldukları kişilerin taşınmak için ne gibi desteğe ihtiyaç duyacaklarını düşünmelerini hatırlatıyor:

“Bir aileyi dünyanın başka bir yerine taşımak kolay değil ve çocuklarınızın okulu veya eşiniz için potansiyel bir iş gibi şeyleri önceden düşünmek çok önemli.”

Yeni görevinize başlamak üzere taşınmak ve zamanında yerleşmek için potansiyel işvereninizden ne gibi yardıma ihtiyacınız olacağı konusunda açık sözlü olmanız gerekir.

Çoğu şirket bir tür destek sunmaya hazırdır. Bir şirketin yer değiştirme desteğini tam olarak anlamak için sorular hazırlayın.

Bir mülakatta sorabileceğiniz sorular:

 • Taşınma desteği sunuyor musunuz? Cevabınız evet ise ne tür paketler sunuyorsunuz?
 • Desteğe ihtiyacım olacak [vizelerin alınması, ailenizin fiziksel olarak yeniden yerleştirilmesi ve ilk konaklamanın sağlanması gibi özellikle hangi konuda desteğe ihtiyaç duyacağınız hakkında konuşun]. Bu bana yardımcı olabileceğin bir şey mi?
 • Bu pozisyona taşınmak için başvurmam gereken vize ve çalışma izni türü hakkında daha fazla bilginiz var mı?
 • [Şirket adı], çalışanların yer değiştirmesine yardımcı olmak için herhangi bir harici hizmet sağlayıcı kullanıyor mu?
 • Almanya’da ne tür bir sağlık güvencesine sahip olacağım? Şirket sağlık sigortası sağlayacak mı veya teminat almamda bana yardımcı olacak mı?
 • Almanya’ya vardığımda ne tür bir destek alacağım? Şirket benim (ve ailemin) [eğer ilgiliyse] yerleşmesine yardımcı olacak bir irtibat kişisi veya akıl hocası sağlayacak mı?
 • Almanca öğrenmem gerekecek mi? Cevabınız evet ise, şirket dil eğitimi veya yardımı sağlayacak mı?
 • Taşınmam ve bu pozisyona başlama tarihim için tercih ettiğiniz zaman çizelgesi nedir?

İşe alma yöneticisi yukarıdaki soru için size kısa bir zaman çizelgesi verirse aşağıdakileri takip edebilirsiniz:

Şirketteki rollerime ve sorumluluklarıma başlamak için başlangıç ​​tarihinin ulaşılabilir olduğuna inansam da, benim (ve ailemin) [eğer ilgiliyse] burayı toparlayıp, başka bir yere taşınmak ve yerleşmek için yeterli zaman olacağına inanmıyorum. Almanyada. Bu arada uzak bir fırsatı konuşabilir miyiz, [belirli bir tarih verin] tarihine kadar Almanya’ya taşınabileceğimi tahmin ediyorum.”

Mülakat süreci boyunca bir şirketle sağlam bir bağ kurduysanız, Almanya’ya taşınma konusunda tam destek gördüğünüzden emin olmak için muhtemelen şartları müzakere etmeye istekli olduklarını göreceksiniz. Mükemmel bir yer değiştirme paketi, şirketlerin yetenekleri çekmesine ve elinde tutmasına yardımcı olur. Rol için çok uygunsanız ve şirket size yardımcı olabiliyorsa, size yardımcı olmak onların çıkarınadır.

Araştırma yoluyla Almanya’ya taşınmak için neye ihtiyacınız olacağını belirleyin ve ardından kariyerinizdeki bir sonraki adıma en uygun olanı bulmak için şirketlerle görüşme süreçlerinde bu unsurlar hakkında özel olarak konuşun.

Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR