Ana SayfaAlmanyaAlmanya Göç Sistemi Değişiyor: Chancenkarte

Almanya Göç Sistemi Değişiyor: Chancenkarte

Alman hükümeti, işçi göçü yasasında on yıllardır görülen en büyük değişikliğe yönelik bir planı onayladığını duyurdu. Plan hakkında şu ana kadar bildiklerimize bir göz atacağız. İşte Almanya göç sistemi değişiyor: Chancenkarte !

Göz atın: Almanya Chancenkarte: Yeni Göçmenlik Sistemi

Alman Hükümeti Yeni Yabancı İşçi Planını Onayladı

Çarşamba günü Alman hükümeti, 2023’te ana hatları çizilecek resmi bir yasa tasarısıyla birlikte, ülkenin işçi göçü yasalarının elden geçirilmesi planlarını onayladı. Belki de planlardaki en büyük değişiklik, AB üyesi olmayan işçilerin sözde Chancenkarte “fırsat kartı” ile iş aramak için muhtemelen bir yıllığına Almanya’ya gelmelerine izin verecek bir reformdur.

Yeni düzenlemelere göre, uzun vadeli olarak Almanya’ya taşınmak isteyen AB üyesi olmayan vatandaşlar kendilerine bir sözleşme veya sponsorluk teklif edildiğini kanıtlamak zorunda kalmayacak. Bu, şu anda çoğu göçmen işçi için çok önemli bir yere sahiptir. Çünkü yurt dışından oturma izni başvurusunda bulunmanız gereken yerlerde, başvuru sahiplerinin artık bunun yerine bir Chancenkarte talep edebilecekleri anlamına gelir.

Yeni gelenlerin, Almanya’da bir yıl süren iş aramaları sırasında iki haftaya kadar deneme süreleriyle çalışmasına izin verilecek. Göçmenlerin haftada en az 20 saat yarı zamanlı çalışmak üzere Almanya’ya taşınmalarına da izin verilecek.

Göz atın: Almanya’da Nitelikli İşçilere Vatandaşlık Süresi Kısaldı

Almanya, Kanadalı Göçmen İşçilerin Puan Sistemini Ele Alıyor

Program, göçmenlerin beş alandaki yeteneklerini dikkate alan Kanada tarzı bir puan sistemine dayanacaktır. İstenilen nitelikler:

  • Almanca dil becerileri
  • İş deneyimi
  • Almanya’daki insanlarla bağlantılar
  • Yaş

Çalışma Bakanı Hubertus Heil, başvuru sahiplerinin kriterlerden üç veya daha fazlasını karşılamaları halinde dikkate alınacağını söyledi.

Hangi özel koşulların başvuru sahiplerini her bir kategori için nitelendireceği belirsizliğini koruyor.

Örneğin, hangi düzeyde Almanca dil becerilerinin gerekli olacağı. Ancak Heil, henüz Almanca öğrenmemiş adayların değerlendirilmesinin de mümkün olabileceğini söyledi.

Reform aynı zamanda AB üyesi olmayan işçilerin niteliklerinin Almanya’da resmi olarak tanınması sürecini basitleştirmeyi de amaçlıyor. Şu anda, tüm uluslararası yeterlilikler tam anlamıyla tanınmamaktadır.

Yeni Almanya göç sistemi planı onaylandı. Şimdi bir yasa tasarısı hazırlanmalı ve ardından Federal Meclis ve Federal Meclis’ten geçmelidir. Muhafazakar CDU / CSU’nun muhalefeti nedeniyle, şimdiye kadar ana hatları çizilen bazı politikaların, reform yasalaşmadan önce değiştirilmesi veya kaldırılması söz konusu olabilir.

Almanya İş Arama Vizesi

Almanya’ya Yeni Gelenler İşçi Kıtlığını Giderebilir

Almanya’nın şu anda boş pozisyonları doldurmak için yarım milyon kişinin eksik olduğu tahmin ediliyor. Heil, daha fazla göçmeni harekete geçmeye teşvik etmek için Almanya’nın yurtdışındaki imajını yeniden tasarlamaya hevesli.

Özellikle, Almanya’nın sağlık, inşaat ve bilişim sektörlerinin ciddi bir şekilde işçiye ihtiyacı var. Çarşamba günkü toplantıda kabine üyeleri, göçmen işçilerin nitelikleriyle ilgisi olmayan ve acil çalışan ihtiyacı olan sektörlerde iş aramalarına izin verilmesi olasılığını da tartıştı. Örneğin, akademik niteliklere sahip kişiler konaklama sektöründe çalışmak için başvurabilirler. Bu, aşırı vasıflı bir işgücüne yol açsa da, göçmenlerin Almanya’da ayaklarını bulurken hızla iş bulmalarına da olanak sağlayacaktır.

Toplantıda Heil, Almanya’nın göçmen işçilere neler sunabileceğini öne sürerek, “Harika işlerimiz var ve yurtdışında [imajımızı] güçlendirmemiz gerekiyor” dedi. SPD bakanı, “Dünyadaki tüm vasıflı işçilerin Almanya’ya gelmek istediği fikri ne yazık ki bir yanılsamadır” diye ekledi.

Yeşiller bakanı ve başbakan yardımcısı Robert Habeck, revizyonun “ileriye giden yolu göstermesi [ve] çoğunluğa sahip bir toplum için agresif bir şekilde zorlaması” gerektiğini yeniden teyit etti.

Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR