Ana SayfaAlmanyaAlmanya'da Emeklilik Sistemi

Almanya’da Emeklilik Sistemi

Almanya’da emeklilik sistemi dünya çapındaki emeklilik sistemleri arasında sürekli olarak üst sıralarda yer almaktadır. Almanya hükümeti emeklilik sistemini reform etmeye ve düzene koymaya çalışırken bu sıralama da istikrarlı bir şekilde gelişiyor. Bu yazıda Almanya’nın emeklilik sistemi hakkında konuşacağız.

Göz atın: Almanya’da Çalışma İzniyle İş Değiştirmek

Yaşlanan bir nüfus ve giderek daha hantallaşan bir emeklilik kanunu ile karşı karşıya kalan Alman federal hükümeti, 2002’den bu yana emeklilik sisteminin uzun vadeli verimliliğini ve karşılanabilirliğini sağlamak amacıyla emeklilik sisteminde çok sayıda reform gerçekleştirdi. Bu, yasal emeklilik yaşının kademeli olarak arttırılmasını ve maksimum devlet emeklilik ödemelerinin azaltılmasını da içermektedir.

Alman emeklilik sistemi

Alman emeklilik sistemi, çalışan nüfusun emeklilerin sosyal yardımlarını ödediği kullandıkça öde sistemini tamamlayıcı emeklilik planlarıyla birleştiriyor. Bu ek programlarda bireyler (bağımsız olarak veya mesleki bir plan aracılığıyla), devlet emekliliğinden aldıkları maaşı “eklemek” için emeklilik planlarına katkıda bulunurlar. Bu farklı modeller Alman emeklilik sisteminin üç ayağını oluşturuyor.

1- Yasal emeklilik sigortası sistemi (gesetzliche Rentenversicherung)

Yasal emeklilik sigortası yardımı (RV), emeklilik çağındaki kişilere ödenir ve net çalışma gelirinizin yaklaşık yüzde 70’i kadar temel ödeme sağlar. Düşük gelirli emekliler için de bir güvenlik ağı bulunmaktadır.

2005 yılından bu yana, Alman kamu emeklilik sigortası sisteminin tüm bölgesel ve yerel şubeleri, birleşik Deutsche Rentenversicherung adı altında toplanmıştır.

Kamu emeklilik sigortasına katkılar

Almanya’da çalışan herkesin (ve aynı zamanda birçok serbest meslek sahibi işçinin) RV’ye katılımı zorunludur ve her çalışan yıllık kazancına göre değerlendirilmektedir. Herkes, azami katkı payı tavanına kadar (Beitragsbemessungsgrenze) net maaşının yüzde 18,6’sı kadar (işveren ve çalışanın her biri yüzde 9,3 katkı payı taşır) katkıda bulunmalıdır.

2024 yılı itibarıyla bu aylık katkı tavanı eski (batı) federal eyaletlerde 7.550 avro, doğu eyaletlerinde ise 7.450 avrodur. Bu eşitsizlik kısmen eski Doğu Almanya’daki tarihsel olarak düşük ücretlerden kaynaklanmaktadır; Federal hükümet 2025 yılına kadar katkıları eşitleme sözü verdi.

Yasal emeklilik planına kaydolduğunuzda, benzersiz bir sosyal güvenlik kimliği (Sozialversicherungsausweis) alacaksınız. Yeni bir işe başladığınızda, o güne kadar olan tüm emeklilik katkı paylarınızı takip edebilmesi için işvereninize bu numarayı vermeniz gerekecektir.

Devlet emekliliğinden kimler yararlanabilir?

Almanya’da devlet emekliliği alabilmeniz için Almanya’da en az beş yıldır çalışıyor olmanız gerekmektedir. Alacağınız RV miktarı, Almanya’daki çalışma hayatınız boyunca biriktirdiğiniz katkı payı miktarına bağlıdır. Çalışarak harcanan zamanın yanı sıra, aşağıdaki gibi alternatif durumlar da katkı sağlayan dönemler olarak kabul edilir:

 • Çocuk yetiştirmek için harcanan zaman
 • Eğitim ve öğretim
 • Hastalık veya sürekli işsizlik dönemleri
 • Akrabaların bakımına harcanan zaman
 • Diğer AB ülkelerinde çalışarak geçirilen süre

Bu durumlarda, hak kazandığınız tüm devlet yardımlarından emeklilik katkı payları alınacaktır. Dolayısıyla bu süreler asgari beş yıllık süreye dahil edilebilir.

Ne kadar devlet emekliliği alacağım?

Tüm katkıda bulunanların ortalama kazançları üzerinden bir yıllık katkı payları (2024’te 45.358 Euro) bir “emeklilik puanı” (Entgeltpunkt) kazandırır. Daha düşük veya daha yüksek gelire dayalı katkı payları, orantılı olarak daha az veya daha fazla emeklilik puanı kazandırır. Emekli olduğunuzda emeklilik puanlarınız toplanarak emeklilik maaşınız hesaplanır. Erken veya geç emekli olmayı seçerseniz, bu durum aylık emeklilik ödemelerinizin azalmasına veya artmasına neden olacaktır.

Temel emeklilik (Grundrente)

Yıllar süren görüşmelerin ardından, federal hükümetin temel emeklilik planı (Grundrente) Ocak 2021’de yürürlüğe girdi ve Alman emeklilik sistemine önemli bir süre ödeme yapan herkesin yeterli bir emeklilik maaşı almasını sağladı.

Özetle, sisteme en az 33 yıl boyunca katkıda bulunan herkese (hem çalışma yılları hem de çocuk yetiştirmek veya ücretsiz bakım sağlamak için harcanan süre), temel geçimini sağlamak için normal emekli maaşına ek olarak bir ek ödeme yapılacak. Temel emekli maaşı otomatik olarak hesaplanır ve ödenir; başvurmanıza gerek yoktur.

Zorunlu Emeklilik Sağlık Sigortası (Krankenversicherung der Rentner)

Genellikle, Almanya’daki emekli maaşınızı almaya başladığınızda, zorunlu emeklilerin sağlık sigortası için ödeme yapmaya başlamanız gerekir. Bu, hükümet tarafından desteklenebilir ve doğrudan emeklilik ödemelerinizden kesilecektir. Ne kadar ödeyeceğiniz, aldığınız emeklilik yardımı ödemelerinin miktarına bağlıdır.

2- Şirket emekli maaşları (betriebliche Altersvorsorge)

Alman emeklilik sisteminin ikinci bileşeni, işçilerin işverenleri aracılığıyla katkıda bulunduğu toplu emeklilik planlarıdır. Devlet emeklilik planına ek olarak tasarlanan şirket emeklilik sistemi Almanya’da giderek daha popüler hale geliyor ve nüfusun yaklaşık yüzde 60’ı bu sisteme katılıyor.

İşverenlerin emeklilik planı sunması zorunlu değildir ancak devlet sübvansiyonları ve vergi indirimleri onları cazip bir seçenek haline getirmektedir. Bu programlar ya şirketlerin kendisi tarafından ya da birden fazla şirket adına faaliyet gösteren emeklilik birlikleri tarafından yönetilmektedir.

Farklı şirket emeklilik planı türleri
Almanya’da şirket emekliliğinin beş yaygın türü vardır:

Doğrudan sigorta (Direktversicherung)
İşveren işçiye hayat sigortası ve emeklilik poliçesi düzenler. Emeklilik daha sonra hayat sigortası şirketi tarafından ödenir.

Doğrudan hibe (Direktzusage)
İşveren, çalışana gelecekte emeklilik maaşı ödemeleri sağlamayı taahhüt eder.

Destek fonu (Unterstützungskasse)
Bazı şirketlerin (genellikle daha büyük olanlar) emeklilik sonrasında çalışanlara sosyal yardım sağlayan kendi emeklilik planları vardır.

Emeklilik şirketi (Pensionskasse)
İşveren, şirket emeklilikleri konusunda uzmanlaşmış bir dernek tarafından işletilen bir emeklilik planına katkı payları düzenler. Dernek daha sonra çalışanın emekli maaşını öder.

Emeklilik fonu (Pensionsfonds)
Şirket kendi emeklilik planını kurar. Temel fark, bu planların, diğer şirket programlarından farklı olarak, katkıların büyük tutarlarını çoğunlukla hisse senetlerine ve hisse senetlerine yatırmasıdır.

Şirket emeklilik katkıları

Katkı payları (genellikle aylık brüt maaşınızın yüzde 3 ila 15’i) genellikle işvereniniz tarafından maaşınızdan doğrudan emeklilik fonuna ödenir. Gelir vergisinden önce ödendiği için vergi avantajı elde edersiniz. İşvereniniz ayrıca genellikle katkı paylarınızı “tamamlayacaktır”. Sizin ve işvereninizin katkıda bulunduğu miktar, işlettikleri emeklilik planının türüne bağlıdır.

Şirket emeklilik faydaları

Emekli olduğunuzda çekebileceğiniz emekli maaşı miktarı, ne kadar süredir katkıda bulunduğunuza ve maaşınızın ne kadar olduğuna bağlıdır. Şirket emeklilik ödemeleri vergiye tabidir. Alman Federal Hükümeti, şirketin iflası durumunda bile şirket emeklilik planlarına yapılan tüm katkıların korunmasını kanunlarla sağlamıştır.

3- Özel Alman emekli maaşları (özel Altersvorsorge)

Alman emeklilik sisteminin üçüncü bileşenini bankalar ve sigorta şirketleri aracılığıyla oluşturulan bireysel emeklilik planları oluşturmaktadır. Federal hükümet, Alman halkını katkıda bulunmaya motive etmek için ikramiye ve vergi teşvikleri gibi teşvikler sağlıyor. Bireysel Alman emekliliği başlatmayı düşünüyorsanız, sunulan teşviklerden en iyi şekilde yararlanmak için bir mali danışmana danışmanız da faydalı olacaktır.

2000’li yılların başındaki başlangıcından bu yana yavaş bir başlangıçtan sonra, bu özel planlar giderek popülerlik kazanıyor. Almanya’da genel olarak iki tür bireysel emeklilik planı bulunmaktadır:

Riester Pansiyonu (Riester-Rente)

2002 yılında uygulamaya konulan Riester emeklilik planı, emeklilik reformlarının yol açtığı her türlü gelir kaybını azaltmak amacıyla devlet emekliliğine bir “tamamlama” olarak tasarlandı. Devlet, ikramiyeler ve vergi avantajları yoluyla Riester planını destekliyor.

Kimler Riester emekli maaşına hak kazanır?

Genel bir kural olarak, devlet emeklilik sigortası planına katkıda bulunan herkes, Riester planı aracılığıyla ek bir emeklilik provizyonu oluşturma hakkına sahiptir. Bu içerir:

 • Almanya’da gelir vergisi ödeyen işçiler
 • Devlet emeklilik planına katkıda bulunan serbest meslek sahibi işçiler
 • İşsizlik maaşı alan herkes
 • Askere alınanlar
 • Memurlar
 • Kalıcı engelliliği olan herkes
 • Riester emeklilik katkıları

Riester emeklilik planından maksimum faydayı elde etmek için, katkıda bulunanların yıllık gelirlerinin en az yüzde 4’ü kadar (en fazla 2.100 Euro’ya kadar) katkıda bulunmaları gerekmektedir. Bunu yaparsanız, hükümet her yıl 175 avroluk bir ikramiye artı 2008’den sonra doğan her çocuk için 300 avro (veya 2008’den önce doğan çocuklar için 185 avro) ekleyecektir.

Katkı payları aynı zamanda vergi açısından özel harcamalar olarak da sınıflandırılır ve yıllık gelir vergisi beyannamesinde vergiden düşülebilir hale gelir (yılda 2.100 Euro’ya kadar). 25 yaşından önce katkıda bulunmaya başlarsanız, bir defaya mahsus olmak üzere 200 Euro’luk özel bir bonus da alırsınız.

Riester emeklilik avantajları

Emeklilik ödemelerinizi (gelir vergisine tabi olarak) 60 yaşınızda çekmeye başlayabilirsiniz. Plana yapılan tüm katkılar, yasal hak taleplerine karşı kanun tarafından tamamen korunmaktadır ve emekli olduğunuzda tarafınıza garanti edilmektedir. İsterseniz toplu ödeme de alabilirsiniz.

Riester ev sahipliği emeklilik planı kapsamında, tasarruflarınız ve devlet primleriniz aynı zamanda ipoteğe aktarılabilir ve tasarruf sahiplerinin emekli olmadan önce ipoteklerini ödemelerine yardımcı olabilir.

Rürüp Pansiyon (Rürüp-Rente)

Rürup emeklilik planı, devlet emekliliğine katkıda bulunmayan ve Riester emekli maaşı almaya uygun olmayan, genellikle serbest çalışanlar ve işletme sahipleri için 2005 yılında uygulamaya konmuştur. Ekonomist Bernd Rürup tarafından geliştirilen plan (Basis-Rente olarak da biliniyor), kendi kendine başlayanlara yaşlılıkta en azından temel ihtiyaçları sağlamayı amaçlıyor. Devlet bu planı vergi avantajlarıyla desteklemektedir.

Rürup emekliliğinden kimler yararlanabilir?

Teorik olarak herkes Rürup planına katkıda bulunabilir. Ancak özellikle aşağıdaki gruplar dikkate alınarak tasarlanmıştır:

 • Serbest çalışan işçiler
 • Serbest çalışanlar
 • Yüksek gelirliler

Rürup emekliliğine katkılar

Genellikle bireyler plana ne kadar katkıda bulunmak istediklerine karar verirler. Hükümet ikramiye ödemese de vergi teşvikleri yoluyla Rürup planını teşvik ediyor. Programa yapılan katkılar (2024’te yılda en fazla 27.566 Euro’ya kadar) vergi açısından özel gider olarak değerlendirilmektedir. 2024 yılı itibarıyla katkı paylarının yüzde 100’ü vergiden düşülebilir.

Ancak emekli olduğunuzda ve yardım ödemeleri almaya başladığınızda bunlar vergiye tabidir. Vergiye tabi pay, emekli olduğunuz yıla bağlıdır: 2024’te emekli olursanız emekli maaşınızın yüzde 84’ü vergiye tabidir. Bu oran her yıl yüzde 1 puan artarak 2040’ta yüzde 100’e ulaşacak.

Rürup emekli maaşı faydaları

Katkıda bulunanlara ömür boyu emeklilik garantisi verilmektedir; Örneğin işsizlik yardımı alıyor olsanız bile yardım ödemeleri azaltılamaz. Rürup programlarına yatırılan para aynı zamanda yasal hak talepleri veya hacizlere karşı da yasal olarak korunmaktadır. Ancak vefatınız halinde miras bırakılamaz veya aktarılamaz.

Emeklilik planı oluşturmak

Çoğu kişi yalnızca tek bir sütuna güvenmek yerine, birinci, ikinci ve üçüncü sütunlardan unsurları içeren daha karmaşık bir emeklilik planı oluşturmayı tercih ediyor. Almanya’daki bir mali müşavir size bu konuda yardımcı olabilir ve mevcut tüm teşviklerden en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayabilir.

Almanya’da Emeklilik ve Vergiler

Yaygın inanışın aksine emeklilik maaşları genellikle gelir vergisine tabidir. Almanya, 2005’ten bu yana genel olarak, emeklilik karşılığına yönelik katkıların giderek daha fazla vergiden muaf olduğu, hayatın ilerleyen dönemlerinde elde edilen emeklilik gelirlerinin ise vergiye tabi olduğu bir “aşağı yönlü vergilendirme” politikası izlemektedir. Bu durum genel olarak işçiler açısından faydalıdır çünkü meslek yıllarınız boyunca vergi yükünüzü azaltır. Emeklilik sırasında geliriniz ve vergi yükünüz genellikle daha düşüktür.

Almanya’da emeklilik gelirinizin vergi açısından nasıl değerlendirileceği emekli olduğunuz yıla bağlıdır, çünkü vergiye tabi olanların oranı giderek artmaktadır.

Emekli maaşınızı Aralık 2005’te almaya başladıysanız, brüt emekli maaşınızın yüzde 50’si vergiye tabi gelir olarak muhasebeleştirilir. O tarihten bu yana her yıl, emekli maaşının vergiye tabi oranı yüzde bir puan arttı; yani 2024’te emekli olanların emeklilik gelirlerinin yüzde 84’ü üzerinden vergi ödemesi gerekiyor. 2040 yılından itibaren emekli maaşları ilk defa tamamen vergilendirilebilecek.

Almanya’da emeklilik yaşı

Diğer birçok ülke gibi Almanya da emeklilik sisteminin uzun vadeli sürdürülebilirliğini iyileştirmek amacıyla yasal emeklilik yaşını kademeli olarak geri çekiyor.

Şu anda Almanya’da emeklilik yaşı 66 olup 1958 doğumlular için geçerlidir. Bu yaş 2031 yılında 67’ye ulaşacak.

45 yıl boyunca emeklilik katkı payı ödemiş olan ve 64 yaş dört aylıkken emekli olmayı mümkün kılan kişiler için istisnalar uygulanıyor.

Almanya’da erken emeklilik

Almanya’da en az 35 yıl prim yatırdığınız takdirde erken emekli olmanız mümkün. Erken emekli olmayı tercih etmeniz durumunda, emeklilik yaşınıza ulaşana kadar kalan ay sayısı emeklilik hakkınızdan düşülmektedir. Bu, yaş faktörü (Zugangsfaktor) olarak bilinir ve eksik geçen her yıl için emeklilik hakkınızda yaklaşık yüzde 3,6 oranında bir azalmaya neden olur.

Dilerseniz daha sonra emekli olmayı da seçebilirsiniz; yaş faktörünüz ve devam eden katkılarınız üzerindeki olumlu etki, emeklilik maaşınızı önemli ölçüde artırma potansiyeline sahiptir.

Almanya’da emeklilik & Yurt dışında yaşamak

Yurt dışına taşınmanız durumunda Alman emeklilik yardımlarından faydalanmanız mümkündür. Alacağınız miktar, ne kadar süreyle katkıda bulunduğunuza, maaşınızın ne kadar olduğuna ve hangi yaşta emekli olduğunuza bağlıdır. Almanya’da yalnızca kısa bir süre çalıştıysanız, geri ödeme alma hakkına da sahip olabilirsiniz.

Emeklilik katkı payı iadeleri

Yurt dışına taşındığınızda, beş yıldan az prim yatırmışsanız emekli maaşınızın geri ödenmesini sağlayabilirsiniz. Genellikle, geri ödeme yapılabilmesi için, Almanya’da en son emeklilik katkı payınızı yatırdığınızdan bu yana 24 aydan fazla bir süredir yurt dışında bulunmuş olmanız gerekir. Devlet emekliliğinize beş yıldan fazla prim yatırmış ve yurt dışına taşınmışsanız geri ödeme talep etmeniz mümkün değildir. Bunun yerine, Almanya’daki emekli maaşınızı almaya başlayabileceğiniz yasal emeklilik yaşını beklemek zorunda kalacaksınız.

Almanya’daki emekli maaşıma yurt dışından katkıda bulunabilir miyim?

Yurt dışına taşınırsanız, artık gelir vergisi yoluyla yasal emekliliğe katkıda bulunmazsınız ve bu nedenle emeklilik puanı biriktirmezsiniz. Şirket veya bireysel emeklilik planlarına yurtdışından da katkı sağlamaya devam etmek genellikle mümkün olmuyor.

Devlet, şirket veya özel bir Alman emeklilik planına katkıda bulunuyorsanız, emeklilik sağlayıcınıza yer değişikliğinizi mümkün olan en kısa sürede bildirmeniz önemlidir. Gelecekteki haklarınızı gereksiz yere kaçırmanızı önlemek için hangi önlemleri almanız gerektiği konusunda size tavsiyelerde bulunabileceklerdir.

Almanya emekliliğimi yurt dışında alabilir miyim?

Almanya’da yasal emeklilik yaşına ulaştığınızda, devlet ve bireysel emeklilik maaşlarınızı yurt dışından almaya başlayabilirsiniz. Yurt dışından şirket emekliliği talebinde bulunmak genellikle mümkün değildir ancak işvereninize danışmalısınız. Her emekli maaşında olduğu gibi alacağınız miktar, ne kadar süreyle katkıda bulunduğunuza göre belirlenecektir.

Devlet emeklilik maaşınız, yabancı banka hesabınıza aktarılmanız için genellikle bir Alman banka hesabına ödenecektir. Transfer bedeli Deutsche Rentenversicherung tarafından karşılanmaktadır. Bankanız SEPA ülkelerinden birinde bulunuyorsa, Alman emekli maaşının banka hesabınıza da ödenmesini sağlayabilirsiniz.

Bazı durumlarda yurt dışına taşınmanız size ödenen emekli maaşı miktarını etkileyebilir. Emekli maaşınız üzerinden ödeyeceğiniz vergi miktarı, Almanya’nın ikamet ettiğiniz ülkeyle yaptığı anlaşmaya bağlıdır. Almanya’dan taşınıyorsanız, bunun gelecekteki emeklilik yardımlarını nasıl etkileyebileceğini öğrenmek için mümkün olan en kısa sürede Deutsche Rentenversicherung ile iletişime geçmeniz en iyisidir.

Gurbetçilerin ülkeden ülkeye geçtiklerinde biriktirdikleri emeklilik haklarının izini kaybetmeleri sık görülen bir durumdur. Emeklilik fonlarının sizi takip etme konusunda aktif olacağına güvenilemez, bu nedenle Alman emeklilik idarenizi yakından takip etmeniz önemlidir.

Emeklilik fonumda ne kadar var?

Çeşitli emeklilik planlarınızda hangi emeklilik yardımlarını biriktirdiğinizi öğrenmek için plan sağlayıcınızla iletişime geçebilir veya size gönderdikleri yıllık beyanı kontrol edebilirsiniz. Ayrıca yaptığınız katkıları görmek için maaş bordronuzu da kontrol edebilirsiniz.

Özetle Alman emekli maaşları

Almanya’da beş yıldan fazla çalıştıysanız, yaptığınız katkıların değeriyle orantılı olarak devlet emekli maaşı (Sütun 1) alırsınız. Teorik olarak bu emekli maaşını dünyanın herhangi bir yerinde alabilirsiniz, ancak konumunuz aldığınız ödemeleri etkileyebilir. Beş yıllık katkı payınızı ödemeden Almanya’dan ayrılırsanız, geri ödeme alma hakkına sahipsiniz.

Ayrıca, bunlardan birine veya her ikisine katkıda bulunup bulunmamanıza bağlı olarak, şirket emeklilik fonlarından (Sütun 2) ve bireysel emeklilik planlarından (Sütun 3) emeklilik yardımları da alabilirsiniz. Alacağınız miktar, ne kadar katkıda bulunduğunuza ve ne kadar süreliğine bağlı olduğuna bağlıdır. Yurt dışından bireysel emeklilik almak genellikle mümkündür ancak yurt dışında şirket emekliliği almak veya katkıda bulunmak bireysel işvereninize bağlıdır.

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR