Ana SayfaGündemEşcinsel Dostu Ülkeler - LGBTQ+ Dostu Ülkeler 2023

Eşcinsel Dostu Ülkeler – LGBTQ+ Dostu Ülkeler 2023

Eşcinsel dostu ne anlama geliyor? Bir ülke, eşcinsel topluluğunu ne kadar kabul ettiğine ve topluluklarındaki yasaların eşcinsel meselelerini destekleyip desteklemediğine bağlı olarak eşcinsel dostu olarak kabul edilir. Bir ülke eşcinsel bireyleri yasal olarak desteklese de yasalar tek başına eşcinsel dostu olmanın tek göstergesi değildir. Bu yazıda eşcinsel dostu ülkeler hakkında yazdık.

Göz atın: LGBT Bireyler İçin En İyi Ülkeler

Bir ülkenin eşcinsel dostu olarak kabul edilip edilmediğini belirleyen bazı temel faktörler şunlardır:

  • Eşcinsel meselelerine yönelik siyasi görüşler
  • LGBTQ+ dostu yasalar
  • Eşcinsel evliliğin yasal olup olmadığı
  • LGBTQ topluluğu için mevcut kaliteli sağlık hizmeti
  • LGBTQ+ dostu eğlence ve sosyal aktiviteler

Ek olarak, eşcinsel dostu ülkeler, eşcinsellerin ülkedeki yaşamlarını nasıl deneyimledikleri temel alınarak sıralanır.

Göz atın: ABD: LGBT Bireyler İçin İltica

2022’de En Eşcinsel Dostu Ülkeler

2022’de en eşcinsel dostu ülkeler şu şekilde:

Kanada

Kanada, eşcinsel bireyleri korumak için önemli ayrımcılık karşıtı yasaları çıkaran ilk ülkelerden biriydi. Toronto, Montreal ve Vancouer şehirleri, Kuzey Amerika’daki en büyük gey ve queer nüfusuna ev sahipliği yapıyor . Kanada vatandaşları da eşcinsel topluluğa karşı sıcak bir tavır sergiliyor ve 2019 Gallup anketine göre %91,8’i eşcinsel bir komşuyla rahat edeceklerini belirtiyor.

Yeni Zelanda

Yeni Zelanda, 1998 yılında konaklama endüstrisi için eşcinsel dostu seyahat sertifikaları sunan ilk ülkelerden biriydi. açıkça orduda ve eşit barınma ve istihdam korumaları.

İzlanda

1940’ta İzlanda’da eşcinsel eylemleri suç sayan bir yasa yürürlükten kaldırıldı. Takip eden on yıllar boyunca İzlanda, ayrımcılıkla mücadele, adil evlat edinme, eşit rıza yaşı ve eşcinsel evliliğini hedefleyenler gibi birkaç eşcinsel dostu yasa çıkardı. İzlanda Parlamentosu, evliliğin bir erkek ve bir kadın yerine iki kişi arasında yeniden tanımlanmasına oybirliğiyle karar verdi.

Yunanistan

Yunanistan, hem kültürel hem de mitolojik olarak uzun bir eşcinsellik geçmişine sahiptir. Bu gelenek modern dünyaya taşındı ve Yunanistan’ı LGBTQ+ topluluğu için hoş bir yer haline getirdi, özellikle Mikonos, diğer birçok büyük şehir ve ada ile birlikte Yunan gey gece hayatının merkezleri haline geldi.

Malta

Son 10 yılda Malta, LGBTQ Hakları açısından en ilerici ülkelerden biri haline geldi. Ada ulusu geleneksel olarak Roman Catholoc olsa da, 2014’te ilerici liderlik, dönüştürme terapisini ve çeşitli trans hakları yasa tasarılarını suç sayan LGBTQ yanlısı mevzuatı başlattı. 2019 Eurobarometer anketine göre, 2019 itibariyle nüfusun %67’si eşcinsel evliliğe katılıyor.

Fransa

Fransa her zaman geleneksel olmayan yaşam tarzlarını benimsemiştir ve LGBTQ+ topluluğu söz konusu olduğunda, Avrupa’nın geri kalanından fersah fersah öndedirler . 1970’lerden beri Paris , Lyon ve Marsilya gibi diğer büyük şehirlerin yanı sıra yaşam tarzını memnuniyetle karşıladı . Ülkede güçlü ayrımcılık karşıtı yasalar, yasal eşcinsel evlilik ve evlat edinme var.

Portekiz

Eşcinsel PDA söz konusu olduğunda Portekiz en soğukkanlı ülkelerden biridir ve eşcinsel evlilik ve cinsiyet kimliği söz konusu olduğunda çok ilericidir. 2010 yılında Portekiz, eşcinsel evliliğe izin veren 8. ülke oldu ve bu da onu LGBTQ+ topluluğu üyeleri için popüler bir destinasyon haline getirdi. 2019 Eurobarometer anketi, Portekiz nüfusunun %80’inin lezbiyen, gey ve biseksüel insanlar için eşit hakları desteklediğini gösterdi.

Avustralya

2000’lerin başında Avustralya, gey ve lezbiyen hakları ve kabulünün liderlerinden biri oldu. Avustralya’daki insanların %79’u toplumun eşcinselliği kabul etmesi gerektiğini düşünüyor ve bu da onu dünyanın en çok kabul eden beşinci ülkesi yapıyor. Sidney , Melbourne ve Brisbane ile birlikte dünyanın en büyük gurur etkinliklerinden birine ev sahipliği yapıyor .

Tayland

Tayland, turizm ve konukseverlik söz konusu olduğunda misafirperver bir felsefe yayıyor ve LGBTQ+ gezginlerin hoş karşılanmalarına yardımcı oluyor. Bangkok , Asya’daki eşcinsel gezginler için en misafirperver şehirlerden biridir . Tayland, eşcinsel evlilikler için harika bir destinasyon olsa da, yerel halk evlenemiyor veya yasal ortaklık haklarına sahip olamıyor. Buna rağmen, istihdam ve barınma ile ilgili bir dizi ayrımcılık karşıtı yasa vardır.

Arjantin

2010 yılında Arjantin, eşcinsel evliliği yasallaştıran ilk Latin Amerika ülkesi oldu ve 2012’de Cinsiyet Kimliği Yasası trans bireylere haklar tanıdı. Arjantin, Latin Amerika’nın ilk trans topluluk merkezini açarak, burayı Güney Amerika’nın LGBTQ+ merkezi haline getirdi .

Duygu Temiz
Duygu Temizhttps://www.avrupayolunda.com
Selam. 30 yaşındayım. Almanya'da lisans eğitimi aldım. Hollanda'da yüksek lisans derecesi yaptım. Köln'de yaşıyorum. Bu sitede sizler için yaşadığım göç, eğitim ve kariyer tecrübelerimi, bilgi ve ipuçlarını paylaşmak istiyorum. Umarım hayallerinize giden bu yolda birazcık da olsa faydam dokunur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR