Ana SayfaYaşamFinansSeyahatte Nasıl Tasarruf Edilir ?

Seyahatte Nasıl Tasarruf Edilir ?

Bazıları, eğer bütçeniz kısıtlıysa seyahat etmenin insanın onsuz yaşayabileceği bir lüks olduğunu söyleyebilir. Ancak para tasarrufu sağlayan bazı akıllı seyahat ipuçlarıyla yine de yeni yerler keşfedebilir ve yeni deneyimlerin keyfini çıkarabilirsiniz. Bu makalede, seyahat ederken nasıl tasarruf edebileceğinize dair bazı öneriler paylaşıyor ve seyahat tasarruf stratejinizde izlenecek talimatları özetliyoruz.

Göz atın: Uçakta Evcil Hayvan: Kedi ve Köpeklerle Seyahat Etmek

Seyahat ederken nasıl tasarruf edilir?

  1. Erken rezervasyon yapın: Uçak biletleri ve konaklama için erken rezervasyon yaparak daha uygun fiyatlarla karşılaşabilirsiniz.
  2. Yerel ulaşımı kullanın: Toplu taşıma veya yürüyerek şehir içinde dolaşmak, taksi veya araç kiralama maliyetlerinden tasarruf sağlayabilir.
  3. Yeme-içme harcamalarını azaltın: Yerel pazarlardan alışveriş yaparak ve sokak satıcılarından yemek alarak restoran masraflarını azaltın.
  4. Ücretsiz etkinliklere katılın: Müzeler, sergiler, sokak gösterileri gibi ücretsiz veya düşük maliyetli etkinliklere katılarak eğlencenin tadını çıkarın.
  5. Şehir kartlarını kullanın: Birçok şehirde geçerli olan turistik şehir kartları, müze girişleri ve toplu taşıma için indirimler sağlayarak bütçenizi korumanıza yardımcı olabilir.
  6. Bagajı hafifletin: Ek bagaj ücretlerinden kaçınmak için sadece gerekli eşyaları alın ve valizinizi mümkün olduğunca hafif tutun.
  7. Yerel fiyatları araştırın: Restoranlarda ve alışveriş yaparken yerel fiyatları araştırarak turistik bölgelerde şişirilmiş fiyatlardan kaçının.
  8. Konaklama seçeneklerini değerlendirin: Hosteller, Airbnb gibi daha uygun fiyatlı konaklama seçeneklerini tercih ederek otel masraflarından tasarruf edin.
  9. Dönemsel indirimlerden faydalanın: Sezon sonu veya özel tatil indirimleri gibi dönemsel fırsatları takip ederek bütçenizi koruyun.
  10. Yerel halkla iletişim kurun: Yerel halkla iletişim kurarak yerel sırları, ucuz yeme-içme yerlerini ve görülmesi gereken ücretsiz yerleri keşfedin.

Plan! (Ya da değil)

Seyahatiniz için mükemmel zamanlamayı bulmak zor olabilir. Bir yandan, erkenden daha ucuz olduğu için her şeyi önceden ayırtmak mantıklıdır. Ancak ucuza seyahat etmenin sırlarından biri, ‘normal’ olanlara kıyasla süper ekonomik olabilecek son dakika seyahat tekliflerinden yararlanmaktır. Benzer şekilde, birden fazla destinasyona sahip büyük bir seyahat düşünmüyorsanız ve yalnızca bir haftalığına rutinden kaçmak istiyorsanız, bazen seyahat acentelerinin her şey dahil tekliflerine göz atmak mantıklı olabilir. Yolculukta para, zaman ve emekten tasarruf etmenize yardımcı olur.

Bagaj

Son on yılda, düşük maliyetli hava yolculuğunun gelişmesiyle birlikte bagaj, her yolculuğun bağımsız bir katılımcısı haline geldi; çünkü kelimenin tam anlamıyla ayrı bir ‘bilet’ gibi ödeme yapmanız gerekiyor. Tatilde nasıl tasarruf edebileceğinize bakarken, paketleme seçeneklerinizi titizlikle düşünmek önemlidir. Örneğin, uçmayı planlıyorsanız ve yanınıza sadece küçük bir sırt çantası alırsanız, uçak biletlerinden tasarruf edersiniz ancak yanınızda getiremediğiniz bazı şeylere ekstra para harcamanız gerekebilir. Ancak arabayla uzun bir yolculuğa çıkıyorsanız fazladan bagajın kimseye zararı olmaz ve ihtiyaç duyabileceğiniz her şey yanınızda olacaktır.

İdeal bir bagaj düzenlemesi bulma meselesi, planladığınız aktivitelerin listesi alışverişi de içeriyorsa daha da acil hale gelir. Bir markanın satış noktasını ziyaret ettikten sonra başka bir valize ihtiyaç duyabilirsiniz ve bu da seyahat tasarruf planınızı zorlaştırabilir. Bu size tanıdık geliyorsa, dönüş biletlerinizi önceden güncellediğinizden emin olun: Havaalanında fazladan bir bagaj için ödeme yapmak size pahalıya mal olacaktır.

Yiyecek

Yabancı mutfakları tatmak, seyahatin en büyüleyici faydalarından biridir ve her halükarda, seyahat etse de etmese de herkesin yemek yeme ihtiyacı vardır. Ancak yiyecek harcamalarından kaçınamasanız da paradan tasarruf etmenizi sağlayacak bazı seyahat ipuçları var. İlk olarak sıradan ama daha az geçerli olmayan bir öneri: aşırı pahalı turistik yerlerden kaçının. Araştırmanızı çevrimiçi yapın veya yerel halkın uğrak yeri olan daha az lüks yerleri aramak için ana caddeden sapın.

Hareket halinde olmak aynı zamanda her zaman uygun bir yemek için zamanınızın olmayacağı ve bir atıştırmalıkla yetinmeniz gerektiği anlamına da gelir.

İşte para tasarrufu sağlayan başka bir harika seyahat ipucu : Sokak yemeği veya fast food satın almak yerine, bir markete veya süpermarkete uğrayın ve orada yiyecek bir şeyler alın. Hem çok daha az ödersiniz hem de yerel halkın nasıl alışveriş yaptığını gözlemleme şansınız olur. Ayrıca, bir yolculuğa nasıl para tasarrufu yapacağınızı düşünüyorsanız bu harika bir tavsiyedir. Yolda vasat yemekler için iki katı ödemekten kaçınmak için önceden yiyecek stoklayın.

Ulaşım

Bir diğer kaçınılmaz gider ise ulaşımdır. Neyse ki seyahatte tasarruf etmenin birçok yolu var. Büyük bir destinasyondaysanız, genellikle toplu taşımaya erişimi ve en popüler ilgi çekici yerlere girişte indirimleri birleştiren ‘hepsi bir arada geçiş kartları’ veya ‘şehir geçişleri’ olarak adlandırılan özel turist biletleri sunup sunmadığını kontrol edin. Ziyaret ettiğiniz şehir/ülkede, rotaları ve tarifeleri kontrol edebileceğiniz, bilet satın alabileceğiniz veya araç paylaşımı veya scooter kiralama gibi alternatif ulaşım yöntemleri hakkında bilgi edinebileceğiniz bir şemsiye ulaşım uygulaması da olabilir. Bütün bunlar, seyahatten tasarruf etme girişimlerinize büyük ölçüde katkıda bulunabilir.

İnternet

Modern seyahat, hareket halindeyken internet bağlantınızın olup olmamasına göre tanımlanır. Çevrimiçi erişime sahip olmak, heyecan verici fırsatlar bulmanıza, en iyi rotaları belirlemenize, görmek istediğiniz yerleri bulmanıza ve genel olarak birçok sorunu çözmenize yardımcı olur. Ayrıca yaşadığınız tüm bu heyecan verici deneyimleri sosyal medya takipçilerinizle nasıl paylaşacaksınız? Ancak en önemlisi bağlantıda kalmanız, seyahat ederken paradan tasarruf etmenizi sağlar. Taksiye binmek yerine toplu taşıma araçlarıyla hareketlerinizi hesaplayabilirsiniz. Aşırı pahalı merkezi bir işletmede yemek yemek yerine ara sokakta harika, ucuz bir yer bulabilirsiniz. Acil olarak kalacak bir yere ihtiyaç duymanız durumunda, bilinmeyen bir şehirde daha ucuz konaklama bulabilirsiniz (ve bu, en ayrıntılı şekilde planlanmış seyahatlerde bile gerçekleşebilir).

Ara sıra halka açık Wi-Fi bağlantılarına güvenmek, en hafif ifadeyle, kısa görüşlülüktür. Şundan emin olabilirsiniz: Tam olarak bağlantınıza en çok ihtiyaç duyduğunuz anda bağlantı olmayacak. Bu nedenle, paradan ve zamandan tasarruf etmek için en iyi seyahat ipucu, yelken açmadan önce seyahatiniz boyunca bağlantıda olduğunuzdan emin olmaktır. Birden fazla varış noktasını ziyaret etmeyi planlıyorsanız hazırlanmanın bir yolu, mobil operatörünüzle mevcut veri dolaşım planları hakkında bilgi almaktır. Tek varışlı bir yolculuksa, yerel bir SIM kart satın alıp alamayacağınızı veya bir eSIM veri paketi alıp alamayacağınızı öğrenmeye çalışın.

Ücretsiz veya neredeyse ücretsiz

Seyahatte paradan tasarruf etmeye çalışırken, çok benzer bir şeyi (neredeyse) ücretsiz olarak alabiliyorsanız neden para ödeyesiniz ki? Müzelere, galerilere ve benzeri yerlere giriş biletlerinde çeşitli indirimler kazanmanızı sağlayan ‘şehir geçiş kartlarından’ daha önce bahsetmiştik. Alternatif olarak, ilgi çekici yerlere biletlerinizi çevrimiçi olarak satın alın. Daha ucuz olabilirler ve genellikle genel kuyruğu atlayabilirsiniz. Üstelik bazı popüler yerler belirli zaman aralıkları için bilet satıyor ve sadece ortaya çıkmak bile hayal kırıklığıyla sonuçlanabiliyor. Tüm bunları önceden düşünmek, seyahat ederken tasarruf etmenize yardımcı olur.

Burayı ilk kez ziyaret ediyorsanız, etrafta basit bir yürüyüş yapmak, indi-bindi otobüs turu kadar heyecan verici olabilir. Evet, bazı tarihsel gerçekleri kaçırabilirsiniz, ancak ihtiyacınız olan tüm bilgileri içeren ücretsiz bir podcast veya YouTube videosu her zaman mevcuttur. Pahalı bir özel müze yerine ulusal bir sanat galerisine gidin. Akvaryum yerine şehir parkını ziyaret edin. Daha ucuz ancak daha az değerli olmayan alternatifleri seçmek , seyahatte paradan tasarruf etmenin kesin bir yoludur .

Öneriler

Para tasarrufu sağlayan seyahat ipuçları ararken ilk elden deneyimler isteyin ve yerel halktan tavsiye alın. Konuma özel çevrimiçi gruplara katılın, burayı daha önce ziyaret etmiş olanlarla doğrudan iletişime geçin; çoğu insan ucuza seyahat etmenin sırlarından bazılarını paylaşmaktan mutluluk duyacaktır. Bu, acil durumlarda çevrimiçi olarak acil yardım veya tavsiye arayabileceğiniz için de kullanışlı olabilir.

Para

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, paradan tasarruf etmek için en etkili seyahat ipuçlarının parayla ilgisi var. Temel soru, döviz kurundan ve çeşitli ücret ve harçlardan kaynaklanan kayıpların nasıl en aza indirileceğidir. Nakit parayla uğraşıyorsanız, genellikle çok uygun olmayan bir oran sunan ve komisyon talep edebilen popüler yerlerde bozdurmaktan kaçının. ATM kullanırken, bunun uluslararası ATM ağlarına ait değil, yerel bir bankaya ait olduğundan emin olun. İkincisi, fahiş ücretleriyle ünlüdür ve bu kesinlikle seyahatte tasarruf etmenize yardımcı olmaz.

Orçun Orhan Ataman
Orçun Orhan Ataman
Almanya'da kariyer deneyimlerimi paylaşıyorum. Ayrıca Avrupa gündemi ile ilgileniyorum. Bunları sizle paylaşmak istiyorum.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR