Ana SayfaGöçGlobal Göç RehberiABD: LGBT Bireyler İçin İltica

ABD: LGBT Bireyler İçin İltica

Amerika Birleşik Devletleri, mülteci statüsü başvurusunda bulunmak için en cazip ülkelerden biridir. Her şeyden önce, bu, onu alan kişinin sahip olduğu hak ve özgürlüklerden kaynaklanmaktadır. Amerika’ya iltica etmek mi istiyorsunuz? Bu yazıda ABD’ye iltica etmek isteyen LGBT bireyleri için süreci paylaştık. İşte Amerika Birleşik Devletleri’nde LGBT bireyler için iltica!

Göz atın: LGBT Bireyler İçin En İyi Ülkeler

Amerika Birleşik Devletleri’nde Mülteci Statüsü Almanın Faydaları

 • Başvurunuzun onaylanmasından 150 gün sonra, davanız hala derdest ise, Çalışma izin belgesine (EAD) başvurma hakkı. İltica başvurunuz karara bağlanmadan önce bile EAD ile resmi olarak çalışabileceksiniz. Siyasi sığınma hakkı verildiğinde, EAD otomatik olarak alınır.
 • Sosyal Güvenlik Numarası (SSN) için uygunluk, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ana kişisel tanımlayıcılardan biri olarak kabul edilir. Bununla birlikte, bir devlet kimliği, ehliyet alabilir, bir banka hesabı açabilir ve kredi alabilir, ayrıca daimi ikamet eden bir kişinin gerçekleştirdiği hemen hemen tüm eylemleri gerçekleştirebilirsiniz.
 • Sığınma aldıktan bir yıl sonra daimi ikametgah olma ve Green Card başvurusunda bulunma hakkınız olur.
 • Sığınma aldıktan sonra 2 yıl içinde yurtdışında kalan aileyle (eş ve 21 yaşından küçük bekar çocuklar) yeniden bir araya gelme hakkı vardır.
 • Amerika Birleşik Devletleri’nden ayrılma ve dünyayı gezme fırsatı (kaçtığınız ülke hariç).
 • Mali yardım, sağlık sigortası ve sosyal yardım, uyum, İngilizce öğrenme ve Mülteci Yeniden Yerleştirme Ofisi (ORR-mülteci yeniden yerleştirme Ofisi) aracılığıyla istihdam için uygunluk.
 • 5 yıl sonra ABD’de ikamet başvurusu yapma fırsatı.

ABD’de Mülteci Statüsü Alma Gerekçeleri

ABD Kongresi, bunu kabul etmek için beş gerekçe belirleyen İltica Yasasını kabul etti. Bu statünün elde edilmesinin temeli, bir kişiye aşağıdaki gerekçelerden biri nedeniyle zulmedilmesidir:

 1. Irk bağlantısı;
 2. Dini dünya görüşü;
 3. Milliyet;
 4. LGBT dahil herhangi bir sosyal gruba ait olmak;
 5. Siyasi görüşler, siyasi faaliyetler.

Bir dava, görüşme veya mahkeme duruşmasında çeşitli yazılı, sözlü, fotoğraf ve video kanıtları sağlayarak göçmenlik görevlisini veya göçmenlik hakimini mülteci statüsüne hak kazandığınıza ikna etmeniz gerekecektir. Ulusal veya sosyal bir azınlığa mensup olduğunuzu, rejim karşıtı siyasi görüşlere sahip olduğunuzu vb. göstermeniz yeterli değildir.

Sizin veya benzer bir grubun üyelerinin bu nedenle ülkenizde nasıl zulme uğradığını veya zulme uğrayabileceğini açıklayın. Tehlikeye dikkat çekmek ve hayatınız ve sağlığınız için inandırıcı ve haklı bir zulüm korkusu veya korku göstermek önemlidir.

Davanız hakkında karar vermek için farklı yönlerden verilen bilgilerin doğruluğunu kontrol etmeye çalışacak kişilerin yetkinliklerini ve deneyimlerini küçümsemeyin.

ABD’de LGBT bireyler için iltica sürecini merak mı ediyorsunuz?

lgbt
LGBT

LGBTİ+ Bireyler için Mülteci Statüsü

Cinsel azınlıkların temsilcileri mülteci statüsü almak için başvurabilir: lezbiyenler, eşcinseller, transseksüeller ve biseksüeller vs. Dünyanın birçok ülkesinde LGBT bireyler sıklıkla zihinsel ve fiziksel istismara maruz kalmaktadır. İslam’ın ana din olduğu ülkelerde durum özellikle zordur. Çünkü bu tür bireyler sadece hakarete uğramakla, sakatlanmakla kalmaz, öldürülür de.

Mevcut Amerikan mevzuatı, LGBTİ bireylere yönelik tutumu belirli bir sosyal gruba üye olmakla eşitler. 1994’ten beri Amerika Birleşik Devletleri’nde geleneksel olmayan bir cinsel yönelime ait olmak, ikamet ettiği ülkede zulüm gören bir yabancıya mülteci statüsü verilmesi için iyi bir neden olarak kabul edilmektedir.

LGBT Bireylere İltica Etmek İçin Gerekenler

Eşcinsellik gerçeği tek başına yeterli değildir. Zulüm görmediğiniz veya bu tür bi tacizi kanıtlayamadığınız sürece, sığınma alma şansınız düşüktür. LGBT üyeliği aşağıdaki hükümlerle desteklenir:

 • Cinsel azınlıkların gerçek bir temsilcisisiniz. Kişisel nitelikte fotoğraf çekmeniz veya aynı cinsiyetten sevgi ifadelerini göstermeniz istenemez. Bununla birlikte, göçmenlik hizmeti uzmanlarını aldatma umuduyla örneğin bir gey veya lezbiyenin davranışını uzun süre taklit etmemelisiniz.
 • Ülkenizdeki azınlık temsilcileri, genellikle yasaların bu konuda açık yasal kanunları olmadığı için düzenli olarak zulme uğramaktadır. Burada uluslararası kuruluşlardan gelen raporlara, medyadan gelen videolara, resmi raporlara ve özellikle bölgenizdeki insan hakları ihlallerine ilişkin diğer kanıtlara ihtiyacınız olacak.
 • Cinsel azınlıkların bir temsilcisi olarak zaten yasa dışı bir şekilde zulme uğradınız ve bu durumdaki gelecekteki yaşamınız için haklı nedenlere dayanan güçlü bir korkunuz var.
 • Sağlığa zarar ve yaşam için doğrudan bir tehdit alıyorsunuzdur.

Yukarıdaki nedenlerin teyidi olarak 2 yol vardır: sorumlu müfettiş ile görüşme sırasında kişisel geçmiş ve tanıklık. Sunulan belgeler sizin lehinize olacaktır. Sertifikalar, sağlık sertifikaları, ülkenizdeki eşcinsellerin temsilcilerine yönelik tutum hakkında uluslararası kuruluşların raporları. Mevcut homofobik yasaları kanıt olarak sunmak iyi olur.

Prensip olarak, yasama düzeyi de dahil olmak üzere cinsel azınlıkların haklarının ihlali, Amerika Birleşik Devletleri’nde siyasi sığınma hakkı elde etmek için tam bir temel oluşturmaz. Ancak bunun somut kanıtı, sığınma statüsü elde etmek için önemli bir teyit olabilir.

Toplumunuz doğuştan gelen eğilimlerinize karşı önyargılıysa ve ceza almadan sizi aşağılıyorsa, Birleşik Devletler’de koruma almanın yeterli olmadığını unutmayın.

Tekrarlanan tehdit, taciz, zorbalık, fiziksel şiddet durumlarında, hükümet yetkililerinin tam rızasıyla, sığınma talebinde bulunarak Amerika Birleşik Devletleri’ne gitme fırsatı elde edersiniz.

Duygu Temiz
Duygu Temizhttps://www.avrupayolunda.com
Selam. 30 yaşındayım. Almanya'da lisans eğitimi aldım. Hollanda'da yüksek lisans derecesi yaptım. Köln'de yaşıyorum. Bu sitede sizler için yaşadığım göç, eğitim ve kariyer tecrübelerimi, bilgi ve ipuçlarını paylaşmak istiyorum. Umarım hayallerinize giden bu yolda birazcık da olsa faydam dokunur.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR