Ana SayfaGöçGlobal Göç RehberiBirleşik Arap Emirlikleri'nde Çalışma İzni

Birleşik Arap Emirlikleri’nde Çalışma İzni

Birleşik Arap Emirlikleri’nde çalışmak mı istiyorsunuz? Mesela Dubai’de çalışmak, Dubai’de iş bulmak herkesin istediği bir şeydir. Bu yazıda Birleşik Arap Emirlikleri’nde çalışma izni almak hakkında yazdık.

Göz atın: Birleşik Arap Emirlikleri’ne Göç Etmek

Birleşik Arap Emirlikleri, Ortadoğu’daki komşu ülkelere kıyasla oldukça basit vize koşulları nedeniyle göçmenler için popüler bir destinasyon oldu. Yine de, diğer tüm ülkelerde olduğu gibi, göçmenlik, oturma vizeleri ve çalışma izinleri konusunda uyulması gereken belirli koşullar vardır.

Aşağıda Birleşik Arap Emirlikleri’nde çalışma vizesi hakkında yazdık. BAE’de bir tür çalışma izni vardır. Bu çalışma izni genellikle bir çalışma kartı olarak gösterilir. Yine de, işçilerin çalışma iznine başvurmadan önce giriş vizesi, Emirlik kimlik kartı ve oturma vizesi almaları gerekecek.

Göz atın: Birleşik Arap Emirlikleri’nde İş Bulmak

BAE Çalışma Vizesi Almak İçin Gerekenler

BAE’de oturma vizesi almak için işçilerin aşağıdaki belgelere ihtiyacı olacaktır:

  • Geçerli bir pasaport ve fotokopisi.
  • Pasaport Resimleri.
  • Bir Emirates kimlik kartı.
  • Tıbbi muayenenin sonuçları.
  • İşverenden alınan şirket kartının bir kopyası.
  • Şirketin ekonomik lisansının bir kopyası.

Çalışma izni almak için işçinin yukarıda sıralanan tüm belgelere ve ayrıca Arapça olarak doldurulması gereken bir çalışma izni işlem formuna ihtiyacı olacaktır.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde Çalışma İzni Alma Süreci

BAE çalışma izni alma süreci nasıl oluyor?

  • Çalışma giriş vizesi alma,
  • Emirlik kimlik kartı alma,
  • Oturma & çalışma izni alma.

BAE’ye Giriş Vizesi Alma Adımları 

BAE’de işe giriş vizesi de pembe vize olarak kabul edilir. Bu izni taşıma sürecine başlamak için işveren, işçi adına vize muvafakatnamesi başvurusunda bulunmalıdır. Bu rıza, Çalışma Bakanlığı (MOL) aracılığıyla alınacaktır.

Daha sonra, işveren MOL ile bir iş sözleşmesi yapacaktır. Muhtemel işçi bu sözleşmeye abone olmalıdır. Bakanlık, işe giriş vizesi vermeden önce çalışma izni işlemine izin vermelidir. İzin ve vize güvence altına alındığında, işçinin BAE’ye girmesi için iki ayı olacak.

Emirates Kimliği Alma

Oturma vizesine başvurması gereken işçilerin tıbbi muayenesi için bir Emirlik Kimliği gereklidir. Kimlik başvurusunda bulunmak için, işçi giriş vizesini orijinal pasaport ve bir kopyası ile birlikte vermelidir. Başvuru sahiplerinin parmak izleri ve biyometrik bir resim dahil olmak üzere Emirlik Kimlik Kurumu (EIDA) merkezine şahsen başvurmaları gerekecektir.

Oturma Vizesi ve Çalışma İzni Alma

Oturma vizesine başvuru sürecinde, işçinin önceki bölümde listelenen tüm gerekli belgelere ihtiyacı olacaktır. BAE’de oturma vizesi bir ila üç kez geçerlidir ve yenilenebilir.

Çalışma izni onaylandıktan sonra işçi resmi olarak çalışmaya başlayabilir.

Diğer Önemli Hususlar

BAE’de istihdam edilmenin özel bir faktörü, çalışma izinlerinin yerel olarak onaylanmış ve BAE’ye dahil edilmiş bir gerçeklik tarafından finanse edilmesi gerektiğidir. Bu talep, küresel genişlemenin ilk aşamalarında olan şirketler için süreci karmaşıklaştırabilir. Ancak, şirketinizin BAE’de yerleşik bir varlığı yoksa, BAE’de Kayıtlı işveren olarak küresel bir PEO ile çalışabilirsiniz.

Bazı işçiler, aile üyelerini de BAE’ye getirmek isteyebilir. İşçiler, kendi yolcu vizelerini girdikten sonra aile üyeleri için oturma vizelerini finanse edebilir.

Nasıl Başvurulur

Yine de, Emirates ile Dubai’ye seyahat ediyorsanız veya Dubai’de konaklıyorsanız, pasaportunuzu damgalamak zorunda kalmadan, bir operasyon gönderebilir ve BAE vizenizi tamamen online olarak yaptırabilirsiniz. Online vize işlemi hizmeti, dünya çapında birçok ülkenin sakinleri ve vatandaşları için mevcuttur.

Bu hizmet yalnızca, önceden bir Emirates biletinin düzenlendiği ve uçuş günlüğünün daha önce Dubai’de istenen zamanı içerdiği, rezervasyonu doğrulanmış bir Emirates’e sahip olan yolcular için geçerlidir. 

Orçun Orhan Ataman
Orçun Orhan Ataman
Almanya'da kariyer deneyimlerimi paylaşıyorum. Ayrıca Avrupa gündemi ile ilgileniyorum. Bunları sizle paylaşmak istiyorum.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR