Ana SayfaAvrupaİspanya'da Oturma İzni Nasıl Alınır ?

İspanya’da Oturma İzni Nasıl Alınır ?

İspanya’ya taşınmakla ilgileniyorsanız, İspanya oturma iznine ihtiyacınız olabilir. AB ülkelerinin vatandaşlarının bunu yapmak için vize almaları gerekmez. Aynı durum Avrupa Ekonomik Alanı ülkeleri için de geçerlidir. Ama Türkiye’den gelen bir Türk vatandaşı iseniz, İspanya’da yaşamak için bir oturum iznine ihtiyacınız olacak. Bu yazıda ” İspanya’da oturma izni nasıl alınır ” sorusuna cevap vereceğiz.

Göz atın: Evlilik Yoluyla İspanyol Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Yani 3. dünya ülkelerinin vatandaşları bu ülkede yaşayacak ve çalışacaklarsa, İspanya’da kısa süreli vize veya geçici ikamet için başvurmaları gerekir. İspanya’da 90 gün kalabilmek için kısa süreli vize almanız gerekmektedir. Ancak, İspanya topraklarında daha uzun süre kalmak istiyorsanız, oturma izni almanız gerekir.

İspanya Geçici Oturma İzni, size İspanya ve Schengen ülkelerinde beş yıla kadar yaşama ve çalışma fırsatı veren resmi bir belgedir.

İspanya’da Oturma İzni Türleri

İspanya’daki oturma izninin türü, bu ülkeye neden göç etmek istediğinize ilişkin kendi niyetinize bağlıdır. İspanya’da altı tür oturma izni vardır.

Kazançsız Oturma İzni

Bu izin türü, İspanya’da ikamet etmek isteyen ancak çalışmak istemeyenler içindir. Bu belge ile İspanya’da bir yıl kalabilir ve bu süre sonunda yenileyebilirsiniz. Tek şart, herhangi bir ekonomik faaliyete katılmadan ülkede ikamet etmek için yeterli paranızın olmasıdır. Bu tür oturma izni için gerekli olan diğer belgeler polisten izin belgesi ve sağlık raporudur. Siz de ortak başvuru yaparak eşinizi ve çocuklarınızı yanınıza alabilirsiniz. Ayrıca, çocuklarınızın İspanya’da bir okula gitmesine izin verilir.

İşletme Oturma İzni

Bu tür bir izin almak için İspanya’da ülke ekonomisinin çıkarına olan bir projeye başlamanız gerekir. İspanya’nın sosyo-ekonomik gelişimine katkıda bulunmak için istihdam yaratmanız ve projenizin yenilikçi olması gerekir. İzin almak için iş planınızı İspanya Ticaret Ofisine göndermeniz gerekir. İş izni, İspanya topraklarında iki yıl kalmanıza izin verir.

Yatırımcı Oturma İzni

Bu tür oturma izni almak için çok fazla belge ve şartın yerine getirilmesi gerekmez. İspanyol gayrimenkulüne en az 500.000 dolar yatırım yapanlar içindir. Yatırımcılar Golden Visa almak zorundadır. Bu program İspanyol Hükümeti tarafından 2013 yılında başlatılmıştır. Yakın ailenizi yanınıza alabilirsiniz.

Öğrenci Vizesi

Bu tür bir izin, eğitiminiz sırasında ülkede yaşamanıza izin verir. Bu belge, İspanya topraklarında araştırma yapmanızı sağlar. Vizeler normalde iki yıl geçerlidir. Bunun dışında, yeterli finansman, sağlık sigortası sözleşmesi, kayıt için sertifika ve açık suç geçmişi gibi diğer gereksinimleri karşılamanız gerekir. Bu tür oturma izni almak için ülkenizdeki ilgili makamlara başvurabilirsiniz.

Göz atın: Yabancılar İçin İspanya’daki En İyi Üniversiteler

Çalışma Oturma İzni

Bir iş teklifi nedeniyle İspanya’da ikamet edecekseniz, çalışma oturma izni başvurusunda bulunmanız gerekir. İstihdamın niteliğine bağlı olarak birkaç çalışma vizesi türü vardır. Örneğin, yüksek nitelikli bir işçi olarak bir iş teklifi alırsanız, oturma izni alma süreci normal teklifteki durumdan farklı olacaktır. Ayrıca AB ülkelerinde çalışmanıza izin veren AB mavi kartını da alabilirsiniz.

İspanya’da serbest meslek sahibi (serbest çalışan) bir kişi için çalışma izni de vardır. Bir yıl için verilir ve beş yıllık art arda uzatmalara kadar yenilenebilir. Bu süreden sonra İspanya’da uzun dönem oturma izni başvurusunda bulunabilirsiniz .

AB Vatandaşlarının Aile Üyesi Olarak Oturma İzni

AB vatandaşı bir akrabanız varsa bu tür oturma izni başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu belge, AB üyesi olmayan bir vatandaşla sivil ortaklık veya evlilik oluşturduktan sonra resmileştirilebilir. AB vatandaşının ebeveynleri ve çocukları bu tür izinleri alabilirler (İspanya’da yaşayabilir ve çalışabilirler).

İspanya’da İkamet Koşulları

Genel şartlar, başvurduğunuz oturma iznine bağlıdır. Aşağıdakileri içerirler:

  1. NIE numarası (İspanya’da bir vergi kimlik numarası);
  2. Yeterli mali kanıtı;
  3. Temiz bir sicil;
  4. Sağlık sigortası kanıtı.

İspanya’da Oturma İzni Almak İçin Genel Prosedür

Oturma izni alma prosedürü şu şekildedir:

  1. Başvurunuzu ülkenizdeki İspanya Büyükelçiliği’ne şahsen teslim etmeniz gerekmektedir.
  2. Elçilik başvurunuzu İspanya’daki yetkililere gönderir.
  3. Başvurunuzun onaylanması durumunda, Büyükelçilik sizi vize için arayacaktır (belgeyi almak için 30 gününüz vardır).
  4. İzniniz ile belgenizde belirtilen tarihe kadar (genellikle 90 gün) İspanya’ya giriş yapmanız gerekir. Havaalanında polis pasaportunuzu damgalamak zorunda.
  5. İspanya’ya vardıktan sonraki 30 gün içinde, İspanya’nın yaşayacağınız vilayetinde oturma izni başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.
  6. Unutmayın, oturma izninizi zaman zaman yenilemeniz gerekiyor. İlk vizeniz genellikle İspanya’da yalnızca bir yıl kalmanıza izin verir. Ancak ülkede ikamet süresiz olarak uzatılabilir.
Duygu Temiz
Duygu Temizhttps://www.avrupayolunda.com
Selam. 30 yaşındayım. Almanya'da lisans eğitimi aldım. Hollanda'da yüksek lisans derecesi yaptım. Köln'de yaşıyorum. Bu sitede sizler için yaşadığım göç, eğitim ve kariyer tecrübelerimi, bilgi ve ipuçlarını paylaşmak istiyorum. Umarım hayallerinize giden bu yolda birazcık da olsa faydam dokunur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR