Ana SayfaEğitimYabancılar İçin İspanya'daki En İyi Üniversiteler

Yabancılar İçin İspanya’daki En İyi Üniversiteler

İspanya’da üniversite eğitimi, yabancı bir öğrencilerin için iyi bir şanstır. Bir yandan, bir Avrupa üniversitesinden diploma alma fırsatı, öte yandan, bu pitoresk ve güneşli ülkede öğrenci hayatı. İspanya’da üniversite eğitimi almak mı istiyorsunuz? İşte yabancılar için İspanya’daki en iyi üniversiteler.

Göz atın: Evlilik Yoluyla İspanyol Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Çoğu Avrupa ülkesinde olduğu gibi, İspanya’nın yüksek öğretim sistemi Bologna Süreci’nin bir parçasıdır. Buna göre, İspanyol üniversitelerinden alınan diplomalar dünyanın hemen hemen tüm ülkelerinde tanınmaktadır. Öğrencilerin bilgilerini değerlendirmek için bir kredi sistemi kullanılır.

İspanya’daki En İyi 3 Üniversite

Aşağıda, 2021’deki Times Higher Education (THE) Dünya Üniversite Sıralamasına göre İspanya’daki en iyi üniversiteler arasından ilk üçü bulunmaktadır:

University Pompeu Fabra 

Kuruluş: 1990

Şehir: Barselona

Dünya sıralaması: 152.

Maliyet: yıllık 3.777 €’dan itibaren

Pompeu Fabra Üniversitesi, Barselona’da bir devlet üniversitesi olan Avrupa’nın önde gelen eğitim kurumlarından biridir. UPF, 1990 yılında Katalan hükümeti tarafından ülkenin kalkınmasına katkıda bulunacak bir devlet üniversitesi oluşturmak amacıyla kuruldu.

Kurumun misyonu: Titiz, yenilikçi ve kişiselleştirilmiş bir eğitim modeli aracılığıyla, derin bilimsel ve kültürel deneyime, toplumun değişimlerine ve zorluklarına uyarlanabilecek genel becerilere ve başarılı bir şekilde yaşamak için ihtiyaç duydukları belirli becerilere sahip insanları eğitmek.

Autonomous University of Barcelona

Kuruluş: 1968

Şehir: Barselona

Dünya sıralaması: 182.

Maliyet: yıllık 3.000 €’dan itibaren

Bu üniversitenin 50 yıllık varlığı boyunca, eğitim kurumu Avrupa’nın en iyilerinden biri haline geldi. Üniversitenin multidisipliner bir eğitim yönü vardır. Tıp, beşeri bilimler ve sanat, ekonomi ve hukuk, turizm ve teknik bilimler okuyabilirsiniz. Eğitim dili İspanyolca ve Katalancadır.

University of Barcelona

Kuruluş: 1450

Şehir: Barselona

Dünya sıralaması: 198.

Maliyet: yıllık 3.000 €’dan itibaren

İspanya’daki en iyi üniversiteler arasında olan bu eğitim kurumu ülkedeki en prestijli kurumlardan biridir. Bu üniversitenin mezunları büyük şirketler ve şirketler tarafından istihdam edilmektedir. Burada değişim ve uzaktan eğitim programları var. Barselona Üniversitesi, yüksek kaliteli öğretimi ile tanınır.

Hem beşeri bilimler hem de kesin akademik disiplinler için geçerlidir. Öğretim kadrosu 3000’den fazla yüksek nitelikli uzman içerir. Eğitim kalitesini artırmak için diğer ülkelerdeki prestijli üniversitelerden öğretmenler davet edilmektedir.

İspanya’da Yüksek Öğretim Programları

İspanya’da aşağıdaki yüksek öğretim programları vardır:

Lisans (Grados)

Eğitim süresi, uzmanlığa bağlı olarak 3-4 yıldır. Bu süre içerisinde 240 kredi almanız gerekmektedir. Bir lisans derecesi ile çalışmaya başlayabilirsiniz.

Master (Posgrado)

Eğitim süresi, 60-120 kredi toplamanız gereken 1-2 yıldır. Burada öğrenciler seçilen eğitim alanında daha fazla bilgi edinirler.

Doktora (Doctorado)

Eğitim süresi, zorunlu yüksek lisans derecesinden sonra 3-5 yıldır. Eğitiminiz sırasında 60 kredi almanız ve doktora tezinizi alenen savunmanız gerekir. Bundan sonra bilimsel faaliyetlerde bulunmaya devam edebilirsiniz.

Eğitim ağırlıklı olarak İspanyolca, daha az sıklıkla bölgesel bir dilde, örneğin Katalanca’dır. Dilerseniz İngilizce eğitim veren bir üniversite bulabilirsiniz. Çoğu İspanyol üniversitesi, akademik yıl başlamadan önce özel hazırlık dil kursları sunar.

İspanya’da Üniversite Nasıl Okunur ?

Öncelikle, kaydolmak istediğiniz uzmanlığa karar vermelisiniz. Neyse ki, İspanya’daki üniversiteler çok çeşitli eğitim alanları sunar ve uzmanlığın her alanında kalite garanti edilmektedir.

İspanya’nın uluslararası öğrenciler için tek bir bilgi sistemi yoktur. Bu nedenle, kabul için ayrıntılı gereksinimler için belirli bir üniversitenin web sitesine başvurmanız gerekir. Kesin olarak söylenebilecek tek şey yabancılar için çok sınırlı sayıda yer olduğu. Genellikle %5 civarındadır. Ancak, istisnalar vardır.

Bir İspanyol üniversitesine girmek isteyenler için en tatsız haber, bir giriş sınavını (Selectividad) geçme ihtiyacıdır. Sadece yabancılar tarafından değil, aynı zamanda sakinleri tarafından da bu sınava girilmesi gerekir. Resmi olarak bu sınavı geçmek zorunlu bir prosedür olmasa da, uygulama İspanya’da Selectividad olmadan bir üniversiteye girmenin imkansız olduğunu göstermektedir.

Peki Selectividad nedir?

Selectividad dört dersten oluşur. Bunlardan ikisi zorunludur, İspanyolca ve bir yabancı dildir. Üçüncü konu felsefe tarihi veya İspanya tarihidir. Dördüncüsü, gelecekteki uzmanlığa dayanmaktadır. Kimya, biyoloji, matematik, coğrafya vb. olabilir. Özellikle prestijli fakültelere kabul edilme şansınızı artırmak için ayrıca uzmanlık alanınızdaki birkaç dersi de geçebilirsiniz. Ama bu isteğe bağlıdır.

Yukarıdakilere dayanarak, Selectividad’ı hazırlık yapmadan başarıyla geçmek oldukça zordur. Bu nedenle, İspanya’daki üniversiteler, İspanyolca dili ve diğer derslerin bilgisine bağlı olarak 9 aya kadar özel hazırlık kursları sunmaktadır. Sınav genellikle Haziran ve Ağustos aylarında yapılır ve Eylül ayında tekrar girme olasılığı vardır.

Zorunlu sınav dışında, genellikle özel bir gereklilik yoktur. Dereceli bir orta öğretim sertifikasına, bazen İspanyolca yeterlilik sertifikasına (DELE) ihtiyacınız olacak. Her durumda, doğru bilgi için İspanya’daki belirli bir üniversiteyle iletişime geçmeniz gerekir.

İspanya Üniversitesi’nde Öğrenim Ücretleri

İspanyol üniversitelerinde okumak nispeten ucuzdur. Uluslararası öğrenciler, İspanyol veya Avrupa Birliği vatandaşlarından biraz daha fazla ödeme yapar. 

İspanya’da özel bir üniversitede okumak yılda 5.000-18.000 Euro’ya mal olacak. 

Bir devlet üniversitesinde bu rakamlar çok daha düşük, yılda ortalama 1500-4000 Euro.

İspanya’daki yüksek öğretim sisteminde tatlı bonuslar vardır. Yabancılar da dahil olmak üzere öğrenciler için geniş burslar, faydalar, hibeler ve özel programlar sunar. Onların yardımı ile öğrenim ücretlerini %50’den fazla azaltmak mümkündür ki bu mükemmeldir. Özel üniversiteler için de geçerlidir.

Duygu Temiz
Duygu Temizhttps://www.avrupayolunda.com
Selam. 30 yaşındayım. Almanya'da lisans eğitimi aldım. Hollanda'da yüksek lisans derecesi yaptım. Köln'de yaşıyorum. Bu sitede sizler için yaşadığım göç, eğitim ve kariyer tecrübelerimi, bilgi ve ipuçlarını paylaşmak istiyorum. Umarım hayallerinize giden bu yolda birazcık da olsa faydam dokunur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR