Evlilik Yoluyla Alman Vatandaşlığı Nasıl Alınır ?

Evlilik
Evlilik

Almanya’da evlendiniz ve belli şartları yerine getirdiniz. Alman vatandaşlığı hakkınız olabilir. Bu yazıda “Evlilik yoluyla Alman vatandaşlığı nasıl alınır ?” onu anlatacağız.

Göz atın: Alman Vatandaşlığı Nasıl Alınır? Alman Vatandaşlığı Şartları Nelerdir?

Avrupa’da yaşam için yeterince gelişmiş ve gelecek vaat eden ülkelerden biri de Almanya’dır. Sadece kültürü ve gelenekleri için değil, aynı zamanda ekonomik istikrarı için de popülerdir. Özellikle Almanya, yıllardan beri Türkiye’nin bir numaralı göç kapısı olmuştur.

Alman vatandaşlığı alma prosedürü çok karmaşık ve uzun olmasına rağmen, her yıl Alman vatandaşlığı almak isteyenlerin sayısı artmaktadır. Ancak Alman vatandaşlığı almanın çok etkili bir yolu var. Bunlardan biri, bir Alman vatandaşı ile evliliktir. Bu yöntem, çoğu zaman vatandaşlık alma sürecinin tamamını kolaylaştırır: Alman vatandaşlığı, Almanya’da 3 yıl ikamet ettikten sonra elde edilebilir.

Aşağıda evlilik yoluyla Alman vatandaşlığı alma koşullarını göreceksiniz.

Alman Eşlerinin Alman Vatandaşlığı Alma Koşulları

Alman vatandaşı biriyle mi evlendiniz? Bir Alman vatandaşının eşi veya kayıtlı partneri tarafından vatandaşlık alınması için ön koşullar:

 • Evlilik resmi olarak Almanya’da tanınmalıdır.
 • Başvuru ve vatandaşlık sırasında evli olmak ve boşanma sürecinde olmamak, hatta ortak bir evde yaşamak gerekiyor.
 • Başvuru sırasında evlilik en az iki yaşında olmalıdır. Aynı zamanda, bu süre boyunca Alman eşin zaten Alman vatandaşlığına sahip olması gerekir.
 • Almanca dilinin yeterli bilgisinin kanıtı. B1 seviyesinde Almanca bilgi sertifikası ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Alman yasal ve sosyal düzeni ve sosyal ilişkileri hakkında bilgi kanıtı. Başarılı bir Einbürgerungstest veya Almanya’da alınan Entegrasyon Kursu ile kanıtlanmıştır;
 • Genellikle Almanya’da yasal olarak en az üç yıl ikamet ettiğini kanıtlamak gerekir. Kesinti durumunda bile bu süreyi sayabilirler, ancak aynı zamanda ülkede iki yıllık sürekli ikamet süresinin olması gerekir.
 • Başvuru sırasında Niederlassungserlaubnis – daimi ikametgah geçerli olmalıdır. Alman vatandaşlarının eşleri, Almanya’da ortak bir evlilikte üç yıl yaşadıktan sonra bunu alabilirler. Niederlassungserlaubnis’i elde etmek için tüm koşullar zaten karşılanmışsa, oturma izni – Aufenthaltserlaubnis ile başvuru yapılmasına izin verilir. Daimi ikamet koşulları, pratik olarak Alman vatandaşlığı elde etme koşullarıyla örtüşmektedir. Bu nedenle, her şey yolundaysa, bu noktada herhangi bir sorun olmamalıdır.
 • Konutun mevcudiyeti – kiralık veya kendi. Eşinizle birlikte yaşadığınızdan ve belirtilen adreste ortak bir hane işlettiğinizden emin olun. Aynı zamanda, Almanya’da ikamet ediyor olmalısınız, bu da ülkede yılda en az altı ay kalmanız anlamına gelir.
 • Devlet yardımı olmadan yaşamak için yeterli kaynağa sahip olun.
 • Herhangi bir suç ve mahkumiyetinizin olmaması gerekir.
 • Önceki vatandaşlıktan feragat. Aynı istisnalar, genel kurallara göre Alman vatandaşlığı elde etmek için de geçerlidir.

Göz atın: Alman Vatandaşlığına Nasıl Başvurulur?

Gereksinimler İçin Olası İstisnalar

Üç yıllık bir konaklama her zaman gerekli değildir. Yabancı faaliyet Almanya’nın çıkarları doğrultusunda gerçekleşiyorsa (örneğin elçilikler, Dışişleri Bakanlığı veya Alman ordusu (Bundeswehr) çalışanları için) yurtdışında ikamet eden kişiler için daha kısa bir kalış süresi mümkündür.

Dil yeterliliği ile hukuk ve kamu düzeni bilgisine ilişkin gereklilikler, sınavları geçmeyi engelleyen kronik hastalıklar veya engellilik durumlarında hafifletilebilir. Ayrıca, bu koşullar sadece aşırı yaşlılık nedeniyle iptal edilebilir.

Göz atın: Almanya’da Nitelikli İşçilere Vatandaşlık Süresi Kısaldı

Gerekli Belgeler

Einbürgerungsamt’ta Alman vatandaşlığı başvurusuna aşağıdakiler eşlik etmelidir:

 • Uluslararası pasaport;
 • 3.5×4.5 cm’lik fotoğraflar;
 • Eşin pasaportu veya Alman vatandaşlığını elde etmek için başka bir sertifika;
 • Evlilik sertifikası;
 • Doğum belgesi;
 • Önceki evliliklerin feshi sertifikaları;
 • Yeterli gelir ve emeklilik ödeneğinin kanıtı;
 • Kısa biyografi – Lebenslauf.

Vatandaşlık Bürosu, Einbürgerung’un tüm koşullarının yerine getirilip getirilmediğini tespit etmek için ihtiyaç duyarsa, duruma göre başka belgeler de talep edebilir. Bu nedenle, gerekli belgelerin listesi doğrudan Einbürgerungsamt ile kontrol edilmelidir.

Göz atın: Almanya’da Vatandaşlık Sınavı ve Mülakat Görüşmesi

Süreç

İlk olarak, formu doğrudan Einbürgerungsamt’tan edinebileceğiniz veya ajansın web sitesinden indirebileceğiniz başvuruda bulunmanız gerekir. Başvurunun ardından görevli, listelenen tüm koşulların yerine getirilip getirilmediğini kontrol edecektir. Ayrıca, çeşitli devlet kurumlarına – işgücü borsası, sosyal departman, polis ve açıklamada belirtilen bilgileri doğrulayacak diğer yapılara taleplerde bulunulacaktır.

Çok zaman alabilir; altı aya güvenmelisin. Pasaportunuzun son kullanma tarihine önceden dikkat etmelisiniz. İşleme başlamadan önce yenisini almak daha iyidir. Kontroller başarılı bir şekilde tamamlanırsa, başvuru sahibine diğer AB üyesi olmayan ülkelerin vatandaşlığından çıkma belgesini sunduktan sonra Alman vatandaşlığı alma garantisi verilir.

Bu belge ülkenizin büyükelçiliğine başvurulmalıdır. Vatandaşlık almanın maliyeti bir yetişkin için 255 avro ve bir çocuk için 51 avrodur. Diğer evliliklerden reşit olmayan çocuklar da tercihli olarak vatandaşlık alma sürecine dahil edilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz