Ana SayfaAlmanyaAlmanya'da Vatandaşlık Sınavı ve Mülakat Görüşmesi

Almanya’da Vatandaşlık Sınavı ve Mülakat Görüşmesi

Alman vatandaşı statüsü elde etmek o kadar kolay değil. Alman vatandaşlığının kazanılması, STAG yasası tarafından belirlenen birkaç özel koşulun yerine getirilmesini gerektirir. Her şeyden önce, Einbürgerungsamt – Vatandaşlık Ofisine başvurmanız gerekir. Bu yazıda Almanya’da vatandaşlık sınavı ve mülakat görüşmesinden bahsedeceğiz.

Göz atın: Alman Vatandaşlığına Nasıl Başvurulur?

Almanya Vatandaşı Olma Şartları Nelerdir?

Başvuru aşağıdaki koşullara tabi olarak kabul edilecektir:

 • Almanya’da ikamet süresi en az 8 yıldır devam ediyordur.
 • Almanya’da kendi veya kiralık konutunda yaşıyor.
 • Yabancının oturma izni vardır (Niederlassungserlaubnis – kalıcı veya Aufenthaltstitel – geçici).
 • Kendisi ve ailesinin geçimini sağlayabilir. Yani daha önce iflas ilan edilmemiş ve sosyal yardım almıyor.
 • Yeterli düzeyde Almanca bilmektedir (B1 ve üstü).
 • Önceki vatandaşlıktan çıkmıştır.
 • Yabancının daha önce suç sabıkası yoktur.
 • Alman kültürü, geleneği ve tarihi bilgi testini başarıyla geçmiştir.
 • Mevzuat, yukarıdaki temel koşullara birçok eklemeler ve açıklamalar sağlamaktadır.

Almanca Dil Yeterliliği

Alman vatandaşlığına hak kazanmak için B1 veya daha yüksek bir Almanca bilgisine sahip olmanız gerekir. Gerekli dil bilgisine sahip olduğunuzu kanıtlamak için, örneğin Almanca bir sınava girebileceğiniz Goethe Enstitüsü’nden bir sertifika uygun olan belgesel kanıt sunmalısınız.

Diğer destekleyici belgeler de uygundur:

 • Telc, TestDaf, ÖSD sertifikaları.
 • Almanca tercüman diploması.
 • Bir Alman okulundan mezuniyet belgesi.
 • Bir Alman okulunun 10. sınıfında okuduğunun kanıtı.
 • Bir Alman okulunda sürekli dört yıllık eğitim.
 • Almanya’da ortaöğretim uzmanlık eğitimi almak.
 • Bir Alman enstitüsünden mezun oldu.
 • Entegrasyon kurslarını tamamlama sertifikası.
 • Almanca’yı akıcı bir şekilde konuşma yeteneği.
 • Engelliler, 60 yaş ve üstü yaşlı yabancılar ve sağlık durumları nedeniyle dil öğrenemeyen veya sınava giremeyen kronik hastalığı olan kişiler, dil sınavını geçmekten muaftır (ilgili tıbbi belgeyi ibraz etmelisiniz) .

Göz atın: Alman Üniversiteleri Tarafından Kabul Edilen Almanca Dil Sınavları

Ayrıca 16 yaşından küçük göçmen çocuklar da sınava girmezler. Dil bilgisi, bir görüşme için bir yetkili tarafından belirlenecektir. Okul öncesi çocuklar hiç test edilmez ve okul çocukları genellikle dili ebeveynleri ile eşit düzeyde (ve bazen daha da iyi) bilirler.

Alman Kültürü Bilgisi İçin Test

Alman vatandaşı statüsünü elde etmenin ön koşulu, Einbürgerungstest vatandaşlık testini geçmektir. Peki Almanya’da vatandaşlık sınavı nasıl? Test tarih, Alman hukuku, siyasi sistem, sosyal ilişkiler hakkında sorular içermektedir. Toplamda, bir yabancının 300’ü genel ve 10’u belirli bir federal devletin özelliklerine karşılık gelen 310 soru hazırlaması gerekecektir. Ayrıntılı cevaplar vermeye gerek yoktur. Her soru için sadece biri doğru olan 4 cevap seçeneği vardır.

Vatandaşlık başvurusunda bulunan kişiye 33 soruluk bir test verilir. Testi başarıyla geçmek için 17’ye doğru cevap vermek yeterlidir.

Einbürgerungstest vatandaşlık sınavına girmek için herhangi bir özel eğitimden geçmeniz gerekmez. Bunca yıldır Almanya’da yaşayan insanlar için sorular genellikle herhangi bir zorluk oluşturmaz.

Aynı kategorideki kişiler, Almanca dil yeterlilik sınavını geçerken olduğu gibi sınavı geçmekten muaftır.

Almanya’da İkamet Süresi

Bir vatandaşlık başvurusu düşünüldüğünde, yalnızca Alman topraklarında kesintisiz ikamet kabul edilir. Yani, yabancı altı aydan fazla Almanya’dan ayrılmamalı. Aksi takdirde, sadece beş yıllık süre geçerlidir.

Almanya’da yasal olarak yaşamanız gerekir. Mülteci veya sığınmacı statüsü sayılmaz. Ayrıca Almanya’da öğrenci vizelerinde geçirilen süre dikkate alınmaz. Staj süresi gerçek zamanlı kalıştan iki kat daha az sayılır.

Almanya’da sekiz yıl yaşamalısınız. Ancak bu süre bir entegrasyon kursu alarak (eksi bir yıl) kısaltılabilir. Ayrıca B2 veya daha yüksek seviyedeki Almanca bilgisi süresini bir yıl azaltır.

Her iki koşulu da yerine getirerek gerekli süreyi 6 yıl azaltabilirsiniz. Bir göçmenin reşit olmayan çocukları ve yasal eşleri, 8 yıldan az bir süredir Almanya’da yaşıyor olsalar bile vatandaşlık pasaportu alabilirler. Bu tür durumlar yetkililer tarafından bireysel olarak değerlendirilir.

Alman vatandaşlarının eşlerinin en az üç yıl, ayrıca iki yıl Almanya’da evli olmaları ve sonrasında vatandaşlık başvurusu yapma hakları vardır. Almanya’da doğan yabancıların çocukları için vatandaşlık almak için ayrı kurallar vardır.

Geç yerleşimciler (1992’den sonra Almanya’ya gelen göçmenler) varışta hemen bir Alman pasaportu alırlar.

Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR