Ana SayfaAlmanyaBerlin'e Göç Edip Çalışmak

Berlin’e Göç Edip Çalışmak

Almanya’nın başkenti Berlin, aynı zamanda Avrupa’nın da kalbi konumundadır. Bu şehri diğerlerinden ayıran bir şey var. Yaşam Stili. Almanya Berlin’de yaşamak mı istiyorsunuz? Bu yazıda Berlin’e göç edip çalışmak hakkında yazdık.

Göz atın: Berlin’de İş Bulmak İster Misiniz?

Almanya’da göçmenlerin çalışması için asgari gereklilik, iş vizesidir. Başvuru sahibi 6 ay içinde iş bulmalıdır, aksi takdirde sınır dışı edilir.

Yeni Göç Yasası“nın yürürlüğe girmesiyle kurallar yumuşadı. Almanya’ya göçmenlik programları bir Mavi Kart içerir. Bu belge, çalışmanıza, bir iş kurmanıza ve oturma izni başvurusunda bulunmanıza izin verir.

Bununla birlikte, özel gereksinimleri de vardır:

 • Blaue Karte yalnızca yüksek nitelikli profesyoneller içindir.
 • Mevcut yüksek öğrenim diploması Almanya’da tanınmalıdır.
 • Bir iş sözleşmesi kapsamındaki boş bir pozisyon, başvuranın niteliklerine karşılık gelir.
 • Sözleşme, vergisiz yılda en az 50.800 Euro’luk bir maaş belirtmelidir.

Belirlenen kriterlere göre, uzmanlarına ihtiyaç duyulan meslekler listesinde tıp uzmanları, finans ve bankacılık uzmanları, IT uzmanları, mühendisler, satış yöneticileri, üniversite öğretmenleri ve bilim adamları yer alıyor.

Berlin’e İş Göçü

Berlin’e göç etmek özellikle son yıllarda çok popüler oldu. Berlin’e taşınmak için bir GmbH UG şirketi açmak, kayıtlı sermayeye 1 euro katkıda bulunmak ve dört yıl içinde net kardan yapılan kesintilerden en az 25.000’e çıkarmak yeterlidir. Ancak, bir girişimcinin oturma izni almak için Mavi Kart kullanması daha verimli olacaktır. Şartları daha esnektir.

Göz atın: Almanya’da Şirket Kurmak

Berlin’de Nasıl İş Aranır?

Pozisyonun adını ve şehri veya Deutschland’ı yazın. Örneğin, “yazılım mühendisi berlin” iyi bir sorgudur. Arama motoru yüzlerce sonuç döndürür. Dili bilmiyorsanız, boş pozisyonları otomatik çevirmenlerle İngilizce’ye çevirin. Ancak Almanca bilmeden Almanya’da iş aramak az sayıda meslek için umut vericidir. Doktorlar, öğretmenler ve beşeri bilimler, C1’i öğrenmek için B2 düzeyinde Almanca diline ihtiyaç duyar. Teknisyenlerin yeterli İngilizce B1’i ve Almanca öğrenmesi yeterliyken, daha çok tasarım ve yazılım alanındaki mesleklerde İngilizce bile yeterli oluyor.

Not: Berlin, Almanya’nın başkenti olmasına rağmen, hemen hemen herkesin İngilizce konuştuğu multi-kulti bir şehirdir.

Berlin’de Ortalama Başlangıç ​Maaşı

Belge hazırlamayı ve göçmen statüsü almayı başaran göçmenlerin başlangıç maaşı ayda 1800 – 3500 arasında yer alıyor. Belgeler, kılavuzlar, dil kursları ve konaklama konularında departman hizmetleri tarafından destekleneceklerdir.

Berlin Çalışma Vizesi Almak İçin Belgelerin Listesi

Alman Büyükelçiliği, gereklilikleri web sitesindeki broşürlerde yayınlamaktadır.

İş için vizeye başvuru yapacaklar için ana noktalar:

 • Başvuru formunu iki nüsha olarak doldurun;
 • Pasaport formatının fotoğrafları;
 • İşverenle yapılan sözleşme;
 • İşveren tarafından doldurulan iş tanımı;
 • Almancaya çevrilmiş ve eğitimin tanınması gerçeğinin teyidi ile diploma;
 • Konaklamanın ilk gününden ilk iş gününe kadar olan süre için sağlık seyahat sigortası;
 • Özellikle tüm aile aynı anda ayrılmayı planlıyorsa, ayrılmadan önce zorunlu devlet sağlık sigortasının ayarlanması tavsiye edilir;
 • Tablo şeklinde özet.

Konsolosluğun, örneğin iş deneyimi veya niteliklerinin kanıtı, dil bilgisi vb. gibi diğer belgeleri talep etme hakkı vardır. Vize türünüz için elçiliğin web sitesindeki notu okuduğunuzdan emin olun.

Berlin’e İş Göçü – Neden Karlı?

Berlin’e göç iş insanları için bile çok karlıdır. Çünkü iş insanları yeni bir iş kurma ve yaşama yeri seçiminde daha dikkatlidir. İşte Berlin’in girişimciler için faydaları. Almanya’ya iş göçü bugün kârlı. Yeni açılan şirketler için kayıtlı sermaye büyüklüğü gereksinimleri azalmıştır. Kendi işinizi geliştirmek için burda çok iyi bir altyapı var. Ayrıca Alman başkenti avantajlı bir konuma sahiptir. Berlin bir start-up şehridir. Bunların dışında Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve Avusturya’nın en büyük şehirleri birkaç saatlik sürüş mesafesindedir.

Göz atın: Berlin’de Görülmesi Gereken Yerler

Berlin’de iş için emlak acentelerinden alınan verilere göre, kiralık yaklaşık 5.000 bina var. Kiralama fiyatı Frankfurt veya Münih’ten daha düşüktür. Modern iş merkezleri metrekare başına 300 Euro’ya alan sunuyor. Sanayi bölgesinde 60 Euro’ya oda bulabilirsiniz. Örneğin, Frankfurt’ta fiyatlar 70’ten başlar ve metrekare başına 500 euro ulaşır. Aradaki fiyat farkı %20 civarında.

Göz atın: Berlin’de Daire, Oda Aramak

Nüfusun 3,5 milyondan fazlası çok sayıda potansiyel müşteridir. Diğer tüm Alman şehirleri nüfus bakımından daha küçüktür. Turizm yetkilileri, yılda yaklaşık 18 milyon turistin gecelik konaklama yaptığını kaydediyor. Almanya’ya iş göçü, ticaret ve otel işletmeciliği temsilcileri için karlı olabilir.

Başkent, düzenlenen iş konferanslarının sayısı açısından da ülkede ilk sırada yer alıyor. Ve dünyada dördüncü sırada. Şehrin gayri safi yurtiçi hasılası 100 milyar euro civarında.

Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR