Ana SayfaAlmanyaBerlin'de Görülmesi Gereken Yerler

Berlin’de Görülmesi Gereken Yerler

Almanya’nın başkenti Berlin, sadece bir başkent olmaktan öte adeta bir yaşam tarzı. Ayrıca yaşam biçimi öyle farklı ki, orada yaşayanlar Berliner gibi bir kalıp kullanmaktan gurur duyuyorlar. Ama Berlin’i Berlin yapan en önemli şey tarihi. Bu tarih dolu şehirde ne görülmeli diye düşünüyorsanız size küçük bir rehber hazırladık. İşte Berlin’de görülmesi gereken yerler!

Başlıca Turistik Yerler

Berlin Katedrali
(Berliner Dom)

Berlin’in en ünlü kilisesi. Onu ziyaret edebilir veya önündeki çimlerde dinlenebilirsiniz. Müze adasında, birçok eski müzeye yakın.


Brandenburg Kapısı
(Brandenburger Tor)

Berlin’in Doğu-Batı eksenindeki ikonik ve fotojenik kapı. Daima kalabalıktır ve turistiktir.


East Side Gallery

Doğrudan Berlin duvarına boyanmış uzun bir duvar resmi. Çeşitli sanatçıların, birbirinden farklı resimleri baya ilgi çekicidir. En popüleri Sovyet Lideri Leonid Brezhnev ile Doğu Almanya’nın Başkanı Erich Honecker’in öpüştüğü resim.


Berlin Duvarı
(Berliner Mauer)

Berlin duvarının bazı bölümleri korunmuştur. Duvarın korunmuş bir kısmı ve Bernauer Straße’de ücretsiz bir müze var. Doğu Yakası Galerisi, galeriye dönüştürülen duvarın bir başka parçasıdır.


Humboldt Forum

Barok mimarisine sahip bir saray. Savaş sonrası yıkılıyor, yerine başka bir şey yapılıyor. Sonra onu yıkıp 2013’te bu sarayı tekrar yapmaya başlıyorlar. Tamamen özüne uygun bir şekilde. Oldukça başarılıydı.


Avrupa’nın Katledilen Yahudileri Anıtı
(Holocaust-Mahnmal)

Brandenburg kapısının yanında büyük bir soykırım anıtı ve müzesi var. Anıtın içinden geçebilirsiniz. Oldukça etkileyici ve farklı.


Müze Adası
(Museuminsel)

Müze adası, Berliner Dom’a ve en büyük, en eski müzelerin çoğuna ev sahipliği yapmaktadır. Eğer güzel ve eski yapıları seviyorsanız, görülmeye değer.


Oberbaum Köprüsü
(Oberbaumbrücke)

Spree nehri boyunca uzanan güzel bir köprü. Doğu Yakası Galerisi’nin hemen yanında. Ayrıca Spree’de kanoya gidebilir ve köprünün gerçekten güzel manzarasını görebilirsiniz.


Reichstag Binası
(Reichstagsgebäude)

İkonik bir bina. Kubbeyi ve çatıyı ziyaret edebilir ve Berlin’in tarihi hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca ücretsizdir. Lakin randevu almanız gerekmektedir.


Sovyet Savaş Anıtları

1945’te Berlin’i özgürleştiren Kızıl Ordu’nun birçok anıtı var. Tiergarten, Treptower Park ve Schönholzer Heide’de büyük anıtlar var. Ama en büyüğü Treptower Park’ta.


Berliner Unterwelten

Bunker, tünel ve hava saldırısı sığınak turları. Ayrıca turlar Almanca, İngilizce, Fransızca, İspanyolca ve daha pek çok dilde. 3 turunu gerçekleştirdim. Onlar çok ilginç.

Mauerpark

Her pazar bu parkta büyük bir bit pazarı ve açık hava karaokesi yapılıyor. Yani birçok müzisyen de orada müzik çalıyor.

Tempelhof Havaalanı
(Tempelhofer Feld)

Bu dev eski havaalanı, birçok Berlinlinin dinlenmek, bira içmek, paten yapmak, uçurtma sörfü yapmak ve bisiklet sürmek için gittiği yerdir. Dolayısıyla güneşli bir günde ziyaret etmek için harika bir yerdir.

Teufelsberg

Teufelsberg yapay bir tepedir. En üstte bir soğuk savaş dinleme istasyonu var. Şimdi Berlin’in gerçekten güzel manzarasına sahip bir açık hava galerisi. Ayrıca Teufelsberg’i ziyaret etmek için para ödemek istemiyorsanız, yanındaki diğer tepe olan Drachenberg’i ziyaret edebilirsiniz.

Televizyon Kulesi
(Fernsehturm)

Alexanderplatz’daki TV kulesi, Berlin’in neredeyse her yerinden görülebilir. Ayrıca kulenin tepesine asansörle çıkabilir ve Berlin’in panoramik manzarasını izleyebilirsiniz.

Zafer Sütunu
(Siegessäule)

Tiergarten’deki Zafer Sütunu, Berlin’in Doğu-Batı ekseninde oturuyor. Kulenin üzerine çıkıp Tiergarten, Brandenburg Kapısı ve Reichstag binasını yukarıdan görebilirsiniz.

Berlin’de görülmesi gereken yerler listesi bu şekildeydi.
Berlin’in her sene olan klasik etkinliklerini merak ediyor musunuz? O halde tıklayın!

Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR