Ana SayfaYaşamAile ve ÇocukAlmanya'da Kürtaj Yapmak

Almanya’da Kürtaj Yapmak

Almanya'da kürtaj nasıl yapılır? İşte kürtaj süreci!

Almanya’da kürtaj yapmak istiyorsunuz lakin süreç hakkında bir bilgiye sahip değilsiniz. Bu yazıda kürtaj detayları, destek alacağınız ve işlemi yapacağınız klinikler hakkında bir yazı hazırladım.

Federal Aile İşleri, Yaşlılar, Kadınlar ve Gençlik Bakanlığı, hamilelikleriyle ilgili desteğe ve tavsiyeye ihtiyaç duyan kadınlara çeşitli hizmetler sunmaktadır. 0800 40 40 020 numarasını arayarak 18 dilde 24 saat ücretsiz yardım hattı alabilirsiniz. Ayrıca online destek de mevcuttur.

Göz atın: Almanya’da Doğum Yapmak

Almanya’da Kürtaj Süreci

Kürtaj (Abtreibung) Almanya’da tartışmalı bir konudur. Ancak orta Avrupa tarzında iki taraf bir uzlaşmaya varmıştır. Alman ceza kanunu artık kürtajı belirli koşullar altında “yasadışı, ancak ceza tehdidi olmaksızın” olarak tanımlar. Bunun anlamı, bir kadın ve jinekolog üç durumda birlikte kürtaj kararı verebilirler.

Bunlar, cinsel istismarı takiben cezai gerekçelerle (12 hafta içinde), tıbbi nedenlerle (22 hafta içinde) ve çocuğun fiziksel veya zihinsel engelli doğması muhtemel ise, bu durumda doktorun hamile kadına vermesi gerekir. Sigorta şirketleri genellikle bu prosedürleri karşılar.

Almanya’da kadınların hamileliklerini sonlandırma veya kürtaj yaptırma yasal hakları vardır. Schwangerschaftskonfliktsberatunga katılmaları beklenmektedir. Almanya’da gerçekleştirilen kürtajların yaklaşık %96’sı bu program aracılığıyla yapılmaktadır.

Kadınlar, aşağıdaki koşulları yerine getirmeleri koşuluyla, gebe kaldıktan sonraki 12 hafta içinde kürtaj olabilir:

  • Anne, gerekli danışmanlık seanslarına katıldığının kanıtı olarak tanınmış bir merkezden yazılı izin almalıdır.
  • Danışmanlık ve operasyon arasında en az üç gün olmalıdır.
  • Kürtaj, gebe kaldıktan sonraki 12 hafta içinde yapılmalıdır.

Almanya’da Kürtaj Kliniği Bulma

Şubat 2019 itibariyle, ülkedeki kürtaj yasasında yapılan revizyonların ardından Almanya’da kürtaj klinikleri bulmak daha kolay. Doktorlar ve klinikler artık web sitelerinde kürtaj teklif ettiklerini söyleyebilirler. Ancak ne tür prosedürler kullandıklarını söyleyemezler.

Kadınlar kürtaj prosedürünü kendileri ödemek zorundadır. Ancak bazı düşük gelirli kadınlar devlet desteği almaya hak kazanma şansı vardır.

Kürtaj hapı Almanya’da hamileliğin ilk 63 günü için yasaldır. Ancak tüm klinikler bunu sunmuyor.

Her durumda, kadınlar yasal ve tıbbi durumun yanı sıra prosedürü ve olası komplikasyonları anlamak için gerektiği kadar soru sormalıdır.

Aile planlaması web sitesinde (Almanca) daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Duygu Temiz
Duygu Temizhttps://www.avrupayolunda.com
Selam. 30 yaşındayım. Almanya'da lisans eğitimi aldım. Hollanda'da yüksek lisans derecesi yaptım. Köln'de yaşıyorum. Bu sitede sizler için yaşadığım göç, eğitim ve kariyer tecrübelerimi, bilgi ve ipuçlarını paylaşmak istiyorum. Umarım hayallerinize giden bu yolda birazcık da olsa faydam dokunur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR