Ana SayfaYaşamAile ve ÇocukAlmanya'da Doğum Yapmak

Almanya’da Doğum Yapmak

Almanya’da 2017 yılında yaklaşık 785.000 bebek dünyaya geldi. Kadın başına toplam doğurganlık oranı 1.57 çocuk oldu. Ülkenin Federal İstatistik Ofisi’nden alınan veriler, bir önceki yıl Almanya’da doğan neredeyse her dört çocuktan birinin yabancı bir anneye sahip olduğunu gösteriyor. Her beş Alman vatandaşından birinin yabancı kökleri var. Bu yazıda Almanya’da doğum yapmak hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Göz atın: Almanya’ya Çocuğumu Nasıl Getirebilirim?

Almanya’da bebek sahibi olmak, doğum dünyasının en iyilerini bir araya getirir. Anne adayları esansiyel yağlar ve kendilerini iyi hissettiren ev ilaçları hakkında bilgi sahibi olurlar. Aynı zamanda en son teknolojiye de erişebilirler. Ebeler (Hebammen) temel temas noktanız olsa da, hamilelik sırasında en az üç ve en fazla dokuz ultrason testi yaptırmayı bekleyin.

Almanya’da Doğum Nerede Yapılabilir?

Kadınlar, sağlık sigortası kapsamındaki tüm seçeneklerle hastanede, doğumevinde veya evde doğum yapabilir. Risksiz doğum isteyen yabancılar için özel doğum seçenekleri de mevcuttur. Almanya’da yaşayan herkesin masraflarının karşılanabilmesi için bir Alman sağlık sigortası planına kayıtlı olması gerekir. Ayrıca Almanya’da çalışıyorsanız ve Alman sosyal güvenlik planına ödeme yapıyorsanız, doğum izni talebinde bulunabilirsiniz. Almanya’da çocuk sahibi olduktan sonra çocuk parası ve çocuk bakım parası gibi başka yardımlar da vardır.

Almanya’da doğum yaptıktan sonra, bebeğinizin kaydını ayarlamalı ve bir Alman doğum belgesi için başvurmalısınız. Alman topraklarında veya Alman ebeveynlerden doğan bir çocuk, belirli koşulları yerine getirmeleri halinde Alman vatandaşlığı talep edebilir.

Doğum Hizmetlerine Erişim

Almanya’da, hem devlet tarafından finanse edilen hem de özel sağlık sigortaları, 20 yaşın üzerindeki her kadın için yıllık bir jinekolog (Frauenarzt) hizmetini kapsar.

Bir bebek sahibi olmaya karar verdikten sonra, birçok Alman kadın, hamile kalma konusunda tavsiye almak için jinekologlarını da ziyaret eder.

Almanya’da jinekologların ve doğum uzmanlarının farklı profesyoneller olduğunu unutmayın. Doğum öncesi kontroller jinekoloğunuz tarafından yapılır. Ancak yalnızca seçtiğiniz hastaneye kayıtlı olmaları durumunda doğuma katılırlar. Bir kadın doğum uzmanı doğuma ancak komplikasyonlar varsa katılır.

Almanya’da Doğum Sigortası

Eyalet Alman sağlık sigortanız genellikle hamilelik ve doğumun temel masraflarını karşılayacaktır. Bununla birlikte, Almanya’da doğum yapmak için bazı evrak işleri için ek masraflar bulabilirsiniz. Özel bir hastanede doğum yapıyorsanız, özel sağlık sigortanızın neleri kapsadığını veya bebeğin doğumu ve bakımı için ne gibi masraflar yapmanız gerektiğini kontrol edin.

Almanya’daki en büyük sağlık sigortası şirketlerinden bazıları şunlardır:

Göz atın: Almanya’da Sağlık Sigortası: Hangisi daha iyi?

Almanya’da Hamilelik Testleri

Hamile olabileceğinizi mi düşünüyorsunuz? Almanya’da bir Schwangerschaftstest’e ihtiyacınız var! Bir süpermarkette veya eczanede (Apotheke) standart bir idrar testi mevcuttur. Ayrıca büyük şehirlerde, onları tren istasyonlarındaki otomatlarında bile bulacaksınız! Bu kesinlikle doğru 🙂

Bu tür testlerin doğruluk oranı yaklaşık %98’dir ve adetinizin geldiği ilk günden itibaren doğrudur. Daha önce kullanabileceğiniz testler de vardır. Sizin için hangisinin işe yaradığını eczacınıza sorun.

Testiniz pozitif çıkarsa veya bununla uğraşmak istemiyorsanız jinekoloğunuz daha kapsamlı bir kan testi yapabilir. İdrar testleri gibi bunlar da beta HCG hormonunu arar; plasenta bunu üretir, ancak kan testleri genellikle hormonu daha erken tespit eder. Çoğu durumda, doktorunuzun sigortanın bunu karşılaması için laboratuvar çalışmasını reçete etmesi gerekecektir.

Duygu Temiz
Duygu Temizhttps://www.avrupayolunda.com
Selam. 30 yaşındayım. Almanya'da lisans eğitimi aldım. Hollanda'da yüksek lisans derecesi yaptım. Köln'de yaşıyorum. Bu sitede sizler için yaşadığım göç, eğitim ve kariyer tecrübelerimi, bilgi ve ipuçlarını paylaşmak istiyorum. Umarım hayallerinize giden bu yolda birazcık da olsa faydam dokunur.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR