Ana SayfaGündemAlmanya HaberleriAlmanya'da Çalışma Günleri 4'e Düşebilir

Almanya’da Çalışma Günleri 4’e Düşebilir

Belçika kısa süre önce çalışanlarına dört günlük çalışma haftası sunan en son ülke oldu. Şimdi Almanya’daki sendikalar çalışma saatlerinin kesilmesi çağrısında bulunuyorlar. Tabi işçilerin çoğunluğunun desteğiyle. Ancak işverenlerin direnişiyle karşılaşıyorlar. Almanya’da çalışma günleri ve gün sayısını değiştirmeyi kabul eden sendikalar da oldu. İşte detaylar..

Göz atın: Almanya’da İşsizlik Parası I : Arbeitslosengeld I (ALG 1)

Göz atın:Almanya’da İşsizlik Parası II : Arbeitslosengeld II (ALG 2 / Hartz IV)

Almanlar Belçika’da Olduğu Gibi Daha Kısa Çalışma Haftasını Tercih Ediyor

Bir Forsa anketine göre, Almanya’da çalışanların yüzde 71’i haftada sadece dört gün çalışma seçeneğine sahip olmak istiyor. Sonuç, Belçika hükümetinin dört günlük bir çalışma haftası uygulamayı kabul etmesinden sadece birkaç gün sonra geldi. Bu, işçilere isterlerse çalışma saatlerini dört güne sıkıştırmalarına izin veriyor. Dolayısıyla aileleriyle geçirdikleri zaman bir tık daha dengelenmiş oluyor. Ayrıca çalışanlar hala aynı maaşı alıyor. Peki Almanya’da çalışma günleri değişecek mi?

Dünyadaki bazı ülkelerden farklı olarak Belçika, toplam çalışma süresini aynı tutan bir model uygulamıştır. Örneğin, biri haftada 40 saat çalışıyorsa, günde dört kez 10 saatlik çalışma seçeneği vardır. Ayrıca fazladan bir gün izin alma veya normal beş gün çalışma seçeneğine sahiptir.

Anket, Almanya’daki insanların önemli bir çoğunluğunun Belçika modelini desteklediğini ortaya koydu. Yüksek öğrenimden mezun olan ve 30 ile 44 yaşları arasındaki çalışanlar arasında popülerdir. Bu fikir özellikle hem iş hem de çocuk bakımıyla ilgilenen kişiler arasında yaygındır.

IG Metall, Üyeleri İçin Daha Kısa Çalışma Saatleri İçin Pazarlık Yapıyor

Bu arada Alman sendikaları, işçiler üzerinde fazladan baskı oluşturmamak için çalışanların daha az gün ve genel olarak daha az saat çalışmasını sağlayan bir modeli teşvik ediyor. IG Metall yönetim kurulu siyaset başkanı Thorben Albrecht, Süddeutsche Zeitung’a “Anket, dört günlük bir haftanın birçok çalışan için çekici olduğunu gösteriyor” dedi. “Ancak Belçika’dan farklı olarak, aşırı günlük çalışma saatlerinin önüne geçmek için çalışma saatlerinin azaltılmasıyla birleştirilmelidir.”

Almanya’da yaklaşık 4 milyon çalışanı temsil eden IG Metall, dört günlük çalışma haftasını toplu pazarlık müzakerelerinin son turunda önemli bir konu haline getirdi. Sonunda, şirketler bir seçenek olarak haftada dört günlük bir uygulamayı kabul etti. Ayrıca çalışanların haftada 32 saat (35 yerine) çalışmasına ve 34 saat maaş almasına izin verdi. Almanya’daki diğer sendikaların bunu yapıp yapamayacağını göreceğiz.

Dünya Çapında Tartışılan Dört Günlük Çalışma Haftası

Almanya bu kavramı tartışırken yalnız değil. Dört günlük bir çalışma haftası şu anda İsviçre ve İskoçya’da deneniyor. Ayrıca Galler, İspanya ve Japonya gibi diğer ülkeler bir test çalıştırması düşünüyor.

2015 ve 2019 yılları arasında İzlanda, dört günlük bir çalışma haftasını denedi. Haftada 40 saatlik çalışma saatlerini, ücretlerinde kesinti olmadan 35 veya 36 saate indiren binlerce çalışan için bunu yaptı.

2021’de ülke, planın “ezici bir başarı” olduğunu söyledi. Ayrıca çalışanları herhangi bir verimlilik kaybı olmadan daha mutlu ettiğini duyurdu. İzlanda daha sonra bunu ülke çapında yaymaya başladı. İş gücünün yüzde 86’sı o zamandan beri bu teklifi kabul etti.

Orçun Orhan Ataman
Orçun Orhan Ataman
Almanya'da kariyer deneyimlerimi paylaşıyorum. Ayrıca Avrupa gündemi ile ilgileniyorum. Bunları sizle paylaşmak istiyorum.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR