Ana SayfaAlmanyaAlmanya'da İşsizlik Parası II : Arbeitslosengeld II (ALG 2 / Hartz IV)

Almanya’da İşsizlik Parası II : Arbeitslosengeld II (ALG 2 / Hartz IV)

İşsizlik parası I‘e uygun değilseniz veya tüm gelir veya varlıklarınızdan yeterince geçiminizi sağlayamıyorsanız, temel geçim parası olan işsizlik parası II’ye başvurabilirsiniz. (Almanya’da işsizlik parası, Arbeitlosengeld II veya ALG 2, halk arasında genellikle Hartz IV olarak bilinir.) Bu yardım bazen düşük gelirliler için bir gelir takviyesi olarak da verilmektedir.

Göz atın: Almanya’da İşsizlik Parası I : Arbeitslosengeld I (ALG 1)

Arbeitslosengeld II Almak İçin Gerekenler

Aşağıdaki koşulları karşılıyorsanız, işsizlik parası II almaya hakkınız vardır:

 • 15 ile yasal emeklilik yaşı arasındasınız.
 • “Normal koşullarda” günde en az üç saat çalışabilirsiniz.
 • Çalışarak ya da başkalarından yardım alarak kendi gerekli yaşam giderlerinizi ya da hane halkınızdakilerin geçimlerini karşılayamıyorsunuz.
 • AB, AEA veya İsviçre vatandaşısınız. Veya Almanya’da çalışmanıza izin veren geçerli bir yerleşim izniniz veya geçici oturma izniniz var.

Ayrıca işyerine geri dönmenizi sağlamak için tasarlanmış “entegrasyon” önlemlerine katılmaya da hazır olmalısınız. Bu, mesleki eğitim, ileri eğitim veya iş fırsatlarını içerir. Bir iş teklifini veya bir eğitim kursundaki yeri reddederseniz, işsizlik ödeneğiniz azalır veya tamamen durur.

Para kazanamayacak durumdaysanız (örneğin hastalık veya iş göremezlik nedeniyle) ve II. işsizlik parası alma hakkına sahip biriyle ortak bir evde yaşıyorsanız, sosyal yardım (Sozialgeld) alırsınız. Her iki fayda da temel bileşenlerinde esasen aynıdır.

İşsizlik Parası II’nin Süresi ve Değeri (ALG 2)

İşsizlik parası, Jobcenter tarafından temel geçimi güvence altına almak amacıyla nakit yardım olarak sağlanır. Yardım, aylık ödenir. Ayrıca yeniden değerlendirme gerekmeden önce genellikle 12 ay boyunca alırsınız. Alacağınız kesin miktar, gelirinize, mal varlığınıza ve aile durumunuza bağlıdır.

Bireyler, “temel ihtiyaç oranı” şeklinde barınma ve ısınma vs her türlü ek ihtiyaç için yardım alırlar. Standart temel ihtiyaç oranları yaşa göre değişir:

YaşMiktar (Aylık)
18 Yaşın üzerindeki bekar ve bekar ebeveynler449 euro
18 Yaşından büyük partnerler veya evli çiftler404 euro (kişi başı)
6 Yaşına kadar olan çocuklar285 euro
6 ila 13 yaş arası çocuklar311 euro
14 ila 17 yaş arası çocuklar376 euro
18 ila 24 yaş arası gençler360 euro

Standart temel ihtiyaç oranlarına ek olarak, çocuklar ve genç yetişkinler de çeşitli eğitim ve katılım yardımlarından yararlanabilirler. (örn. okul gezileri veya malzemeleri için)

Almanya’da Hartz IV olan bağımlılığı azaltmak için, ebeveynler ek çocuk parası (Kinderzuschlag) için de başvurabilir.

Ayrıca aşağıdakiler için ek destek sağlanmaktadır:

 • Hamile kadın
 • Yaş ve çocuk sayısına göre bekar ebeveynler
 • Çalışabilecek durumda olan engelli herkes
 • Gıda için, özel diyet ihtiyaçları durumunda
 • Gerektiğinde su ısıtmak için
 • Barınma masrafları (Konaklama masrafları için işsizlik parası II alıyorsanız, konut parası için başvuramazsınız)

İşsizlik parası II (Arbeitlosengeld 2) için nasıl başvurulur

Almanya’da Hartz IV , “ikincil yardım” olarak tasarlanmıştır. Yani yalnızca tüm diğer olası yardımlar ödendiğinde verilir. Başvurmadan önce, aşağıdakilere ve diğer yardımlara zaten başvurmuş olmanız beklenir:

 • Çocuk parası veya çocuk parası
 • (İndirimli) erken emeklilik maaşı
 • Hastalık parası
 • Konut yardımı
 • Doğum parası
 • Ebeveyn parası

Yukarıdaki tüm seçenekleri tükettiyseniz ve yine de kendi temel yaşam giderlerinizi karşılamadığınızı düşünelim. O zaman aşağıdaki adımları izleyerek Almanya’da Hartz IV’ye başvurabilirsiniz:

 • Yerel iş merkezinize kaydolun

  İşsizlik Parası II’ye Federal İş Kurumu’nun internet sitesi üzerinden online olarak başvurmak artık normal olarak mümkündür. Kişisel bilgilerinizi girmeniz, bir başvuru formu doldurmanız ve bazı destekleyici belgeleri yüklemeniz gerekecektir. Bu, kişisel durumunuza göre değişir. Ancak şunları içerir:
 • Son altı aya ait banka hesap özetleri
 • Kira sözleşmeniz
 • Yaşam masraflarının kanıtı (yani kamu hizmetleri faturaları)
 • Gelirinizin ve varlıklarınızın ayrıntıları
 • Yanıt bekleyin

  Başvurunuzu gönderdikten sonra, durumunuz yerel iş merkeziniz tarafından değerlendirilecektir. Bir karara vardıklarında, başvurunuzun kabul edilip edilmediği hakkında bilgilendirileceksiniz. Bu belgeyi dikkatlice kontrol edin. Anlamadığınız bir şey varsa iş merkezinden randevu alabilirsiniz.

İşsiz İşçiler İçin Başlangıç ​​Hibeleri

Federal İstihdam Bürosu, işsizlikten kurtulmak için kendi işini kurmak isteyenlere de bir başlangıç ​​hibesi sunmaktadır. Kendi işinizi kurmayı veya serbest meslek sahibi olmayı düşünüyorsanız, eğitim ve koçluk programı da mevcuttur.

Göz atın: Almanya’da İş Kurmak İçin 5 Adım

Çocuk Hastalık Parası Talep Etme (Kinderkrankengeld) & İşsizlik Parası Alma

Almanya’daki tüm ebeveynler, çocukları hastalanırsa ve evde bakıma ihtiyaç duyarsa, işten izin alma hakkına sahiptir. Bu, işsizlik maaşı alıyor olsanız bile geçerlidir. Hasta çocuğunuza bakmanız gerektiği için Jobcenter toplantılarına katılamıyor veya yeniden entegrasyon programlarına katılamıyorsanız, kayıp gelirinizi karşılamak için çocuk hastalık parası (Kinderkrankengeld) için başvurabilirsiniz. Çocuk hastalık parası talebinde bulunmanın işsizlik parası alma hakkınızı uzatmayacağını unutmayın.

Orçun Orhan Ataman
Orçun Orhan Ataman
Almanya'da kariyer deneyimlerimi paylaşıyorum. Ayrıca Avrupa gündemi ile ilgileniyorum. Bunları sizle paylaşmak istiyorum.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR