Ana SayfaAlmanyaAlmanya'da İş Kurmak İçin 5 Adım

Almanya’da İş Kurmak İçin 5 Adım

Kendi işini yapmak birçok kişinin hayalidir. Peki Almanya’da yaşamak, çalışmak ve kendi işini yapmak isteyenler için prosedürler nedir biliyor musunuz? Bu yazıda Almanya’da iş kurmak isteyenler için 5 adımdan bahsedeceğiz.

1. İşletmenizi Kaydedin

Almanya’da iş kurmak istiyorsunuz. Öncelikle bir takım formaliteleri tamamlamanız gerekir. Bunlar aynı zamanda serbest meslek sahibi (gewerblich) veya serbest (freiberuflich) olarak çalışmak isteyip istemediğinize de bağlıdır. Serbest çalışanlar vergi dairesine (Finanzamt) kaydolmalıdır. Serbest çalışan bir girişimci olarak kaydolmak istiyorsanız, önce yerel ticaret ofisi (Gewerbeamt) ile iletişime geçin. Yetki Bulucu (Behördenwegweiser) sizi ilgilenmeniz gereken yetkililere yönlendirecek ve onları bölgenizde nerede bulabileceğinizi size söyleyecektir.

Lütfen dikkat: Çeşitli yetkililerle çalışmak zorluklara neden olabilir. Yine de, onların desteğini denemeli ve kullanmalısınız. Bu nedenle, yardımı en verimli şekilde almaya hazır olmalısınız. Formaliteleri zamanında tamamlayın. En önemlisi, bürokrasi sizi korkutmasın ve zorunlu kayıtlar ve onaylar konusunda kendinizi önceden bilgilendirin!

2. Vergi Ödeyin

Almanya’da iş kurarken vergi dairesine, yani Almanya’nın mali idaresinin mahalli idaresine de vergi ödemeniz gerekir. Ödemeniz gereken vergilerin türü, şirketinizin büyüklüğüne, yasal yapısına ve ayrıca gelir miktarına bağlıdır.

Başlangıç ​​portalında çeşitli vergi türlerine ilişkin bir genel bakış bulunabilir. Almanya’daki vergiler hakkında daha fazla bilgiyi Hamburg’daki Ticaret Odalarının web sitelerinde (Almanca) bulabilirsiniz.

Ayrıca işletmeniz için tüm kazanç ve ciroyu açıkladığınız yıllık vergi beyannamesi de vergi dairesine sunulmalıdır.

İpucu: Hata yapmaktan ve muhtemelen vergi borcuna maruz kalmaktan kaçınmak için bir vergi danışmanından tavsiye alın. Vergi dairesi ayrıca vergiyle ilgili tüm soruların açıklığa kavuşturulmasına yardımcı olacaktır.

3. Kendinizi ve Şirketinizi Sigortalayın

Serbest meslek sahibi olmak aynı zamanda birçok şeyle ilgilenmeniz gerektiği anlamına gelir. Bu, sizin ve şirketinizin her türlü olasılığa hazır olmanızı içerir. Örneğin hastalık veya işsizlik durumunda. Hırsızlık, su borularının patlaması ve yangın hasarı gibi olaylar nadirdir, ancak yeni bir şirketin varlığını hızla tehlikeye atabilir.

Sağlık sigortası ve kaza sigortasının yanı sıra emeklilik provizyonu ve iş sorumluluk sigortası bu nedenle vazgeçilmezdir.

Başlangıç ​​portalı, hangi sigortaların sizin için önemli olduğunu açıklar.

4. Sizi Etkileyen Sözleşmeler ve Yasalar Hakkında Bilgi Edinin

Almanya’da bir girişimci olarak, çok sayıda sözleşme, yasa ve yasal düzenlemeyle (örneğin ofis alanınız için kira sözleşmeleri, ürün sorumluluğu vb.) uğraşmak zorunda kalacaksınız. En büyük avantajı, tüm ticari işlemlerin sözleşmeye dayalı olarak tanımlanmış olması durumunda, size yüksek derecede yasal kesinlik garantisi verilmesidir.

Başlangıç ​​portalında bir girişimci olarak sizi etkileyen tüm önemli yasa ve sözleşmelerin bir özetini bulabilirsiniz. Ek bilgi Sanayi ve Ticaret Odaları tarafından sağlanacaktır. Ek desteğe ihtiyacınız varsa, lütfen bir avukata danışın.

5. Bir İşveren Olarak Görevlerinizi Yerine Getirin

Şirketinizde kendi personelinizi istihdam etmek istiyorsanız, bir dizi kural ve yükümlülüğe uymanız gerekir. İlk etapta personel işe almanıza izin verilebilmesi için bir şirket kayıt numarasına ihtiyacınız olacak. Başlangıç ​​portalında bu numarayı nasıl alacağınızı ve daha sonra hangi adımların atılması gerektiğini öğrenebilirsiniz. Almanya’da bir işveren olarak, her maaş ödediğinizde vergi ve sosyal güvenlik primi ödemek zorunda olduğunuzu unutmayın.

Elbette çalışanlarınızla ilgili bir takım yasal düzenlemelere de uymanız gerekecek. Örneğin, çalışanlarınızın maaşlarını ve ücretlerini hastalansalar bile ödemeye devam etmelisiniz. Ayrıca çalışanlarınızın yıllık izin hakkı vardır. Buna ek olarak çalışanların geçerli bir sebep olmadan işten çıkarılamayacağını da belirtmek önemlidir. Personelinizle ilgili yükümlülükleriniz hakkında iyi bilgi sahibi olduğunuzdan emin olun.

Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR