Ana SayfaGöçKadınların Çalışması İçin En İyi Ülkeler

Kadınların Çalışması İçin En İyi Ülkeler

Kadınların ilerlemesini ölçerken, işgücüne katılım önemli bir parametredir. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlamak için The Economist, cam tavan olarak adlandırılan endeksini güncelledi. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’na (OECD) üye olan ülkeleri baz alarak bir çalışma yaptı. Sonuç olarak bu istatistik, hangi ülkelerin kadınlara işyerinde en iyi eşit muamele şansını sunduğunu göstermeyi amaçlamaktadır. Bu yazıda kadınların çalışması için en iyi ülkeleri paylaşacağız.

Göz atın: Yurtdışına Göç Etmek İsteyen Kadınlar!

Bu tablo, 34 OECD ülkesinden 29’unun yer aldığı, kadınların çalışması ile alakalı bir genel sıralamayı gösteriyor. Bu sıralamada aralarında yüksek öğrenim, işgücüne katılım, ücret, çocuk bakım maliyetleri, annelik hakları, işletme-okul başvuruları ve iş okulu başvurularının da bulunduğu tüm parametreler yer alıyor. Bu yılki endeks ilk kez babalar için ücretli izinleri de hesaba katıyor. Çünkü bu aynı zamanda kadınlara kariyer arayışında yardımcı olabilir.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, üst sıralarda İskandinav ülkeleri: İzlanda, Norveç, İsveç ve Finlandiya yer alıyor. Polonya ve Macaristan gibi Doğu Avrupa ülkeleri, şaşırtıcı derecede iyi gidiyor. Çünkü Doğu Avrupa ülkeleri sosyalist bir geçmişe sahiptir. Ayrıca Fransa ve Almanya gibi daha büyük ülkeleri ve ekonomileri geride bırakıyor. Amerika Birleşik Devletleri ve Büyük Britanya, OECD ortalamasından daha düşük sonuçlarla daha az başarılıdır.

Göz atın: Dünyanın En Yaşanabilir 10 Ülkesi

İşte kadınların çalışması için en iyi ve en uygun ülkeler!

Infografik: Statista

Infographic: Women in the Workforce | Statista You will find more infographics at Statista

Duygu Temiz
Duygu Temizhttps://www.avrupayolunda.com
Selam. 30 yaşındayım. Almanya'da lisans eğitimi aldım. Hollanda'da yüksek lisans derecesi yaptım. Köln'de yaşıyorum. Bu sitede sizler için yaşadığım göç, eğitim ve kariyer tecrübelerimi, bilgi ve ipuçlarını paylaşmak istiyorum. Umarım hayallerinize giden bu yolda birazcık da olsa faydam dokunur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR