Ana SayfaGündemAlmanya HaberleriAlmanya'da Ukrayna Halkına Yardım Etmek İster Misiniz?

Almanya’da Ukrayna Halkına Yardım Etmek İster Misiniz?

Bir haftadan fazla bir süredir dünya Ukrayna halkı için kalp kırıklığı, öfke ve dayanışma hissediyor. Ancak hepsinden önemlisi insanlar yardım etmek istiyor. İşte burada, Almanya’da Ukrayna halkına yardım etmenin bazı harika yolları.

Hayır Kurumlarına Veya Ukrayna Ordusuna Bağış Yapın

Doğrudan Ukrayna ordusuna bağışta bulunabileceğiniz yerlerin yanı sıra, Ukrayna’da karada sivilleri desteklemek için çalışan birçok büyük kuruluş var. Sivilleri desteklemek için en iyi seçeneklerden bazıları, Alman Kızıl HaçUNICEFSınır Tanımayan Doktorlar ve Caritas‘tır. Sivillere yardım etmek için bağış yapmayı seçen fonlar, Ukrayna’daki insanları temel malzemeler ve acil tıbbi bakım ile desteklemek için gidiyor.

Şu anda özellikle sosyal medyada çok sayıda bağış çağrısı yapıldığını, ancak çağrının arkasında hangi kuruluşun durduğunun her zaman net olmadığını unutmayın. German Central Institute for Social Issues web sitesi aracılığıyla saygın kuruluşların bir listesini görebilirsiniz.

Ukrayna ordusuna bağış yapmak istiyorsanız da birkaç seçeneğiniz var. İlk olarak, Ukrayna Ulusal Bankası ülkedeki ordu için bağış kabul eden özel bir fon oluşturmuştur. Paranızı doğrudan Ukrayna’ya göndermek istiyorsanız bu iyi bir seçenektir. Ordu için radyo ve kask gibi malzeme satın alan ArmySOS ve Come Back Alive gibi başka yollar da vardır. GoFundMe‘de, Ukrayna’da bağımsız gazeteciliği desteklemeye ve dezenformasyonla mücadele etmeye adanmış birkaç sayfa da bulunmaktadır. 

Eşya Bağışlayın

Almanya’da Ukrayna halkına yardım etmek istiyorsunuz. Lakin para bağışlama fikrinden hoşlanmıyorsanız, savaştan kaçan veya Ukrayna’da yardıma ihtiyacı olan kişileri desteklemek için de bağış yapabilirsiniz. Bu, soğuk hava için sıcak giysiler, hijyen ürünleri, kamp ocakları, ilk yardım çantaları, uyku tulumları ve yiyecekler gibi acil malzemeleri içerir.

Ukrayna Başkonsolosluğu ve Düsseldorf’taki Ukrayna Katolik Kilisesi’nde gerçekleştirilen özel koleksiyonlar dahil, tüm büyük Alman şehirlerinde çok sayıda teslim noktası vardır. Berlin’de, Pariser Platz’daki Pilecki Enstitüsü’nde ve 5 ve 6 Mart’ta Humboldt Forumu’nda bağışlar kabul ediliyor. Bu koleksiyonların çoğu sosyal medyada reklam yapıyor. Bu nedenle federal eyaletinizde gelecek koleksiyonlar için Facebook’u kontrol ettiğinizden emin olun.

Ukrayna ile Dayanışma Protestolarına Katılın

Çok büyük bir katkı gibi görünmese de, Ukrayna halkıyla dayanışma içindeki protestolar gerçekten bir fark yaratabilir. İlk olarak, Alman hükümetini bu konuda harekete geçmeye – daha fazla yaptırım hazırlamaya, AB ile blok çapında eylemler hakkında tartışmaya ve Ukraynalılara yardım etmek için para yatırmaya – teşvik edebilir.

İkincisi, protestolar Ukraynalılar için de önemlidir. Protestolar ve gösteriler Ukrayna’ya tüm dünyanın arkalarında olduğunu gösteriyor ve Rusya’ya saldırgan askeri politikasıyla dünya çapındaki hoşnutsuzluğu gösteriyor. Sosyal medyada bulunabilecek pek çok yaklaşan gösteri var, bu nedenle bölgenizde katılacak protestolar için Facebook’u bir kez daha kontrol ettiğinizden emin olun.

Ukrayna’dan Gelen Mülteciler İçin Konaklama İmkanı Sunun

Ayrıca Ukrayna vatandaşlarına Almanya’da kalacak bir yer vererek hayatlarını yeniden inşa etmeye başlamalarına yardımcı olabilirsiniz. Pek çok insan malını, işini ve evini kaybetti, bu yüzden geceleri uyumak için güvenli ve rahat bir yere sahip olmak bu zor zamanlarda çok takdir ediliyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, savaşın çabuk bitmemesi durumunda 4 milyona kadar insanın Ukrayna’dan kaçmasını bekliyor.

Unterkunft Ukraine , mültecilerin iki hafta veya daha uzun bir süre boyunca kendilerini daha iyi bir kafa alanına sokmalarına yardımcı olacak seçeneklerle, boş bir odası veya yaşam alanı olan ev sahipleri ve ev sahipleriyle temas kurmalarına yardımcı oluyor. Bununla ilgili harika olan şey, Ukraynalılarla da tanışabilmeniz ve onların hikayelerini ve hayatlarını evde ilk elden duyabilmenizdir.

Nazik ve Kibar Olmayı Unutmayın

En önemlisi, şu anda insanlara karşı nazik olmayı hatırlamak önemlidir. Hem Ukrayna’da hem de denizaşırı ülkelerde birçok insan çatışmalardan derinden etkilendi. Sosyal medyada gösterilen görseller ve haberler, insanları mevcut durum karşısında üzebilir hatta öfkelendirebilir.

Birçok Rus halkı, hükümetlerinin başlattığı çatışmadan derinden rahatsız ve Ukraynalılarla dayanışma duygusu hissediyor. Bu nedenle, her zaman nazik olmayı ve bu yürek burkan zamanların ve öfke duygularının siviller olarak aramıza girmesine izin vermemeyi hatırlamak önemlidir.

Orçun Orhan Ataman
Orçun Orhan Ataman
Almanya'da kariyer deneyimlerimi paylaşıyorum. Ayrıca Avrupa gündemi ile ilgileniyorum. Bunları sizle paylaşmak istiyorum.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR