Ana SayfaKariyerGlobal KariyerYurt Dışında İş Nasıl Bulunur?

Yurt Dışında İş Nasıl Bulunur?

Yurt dışında çalışmak, becerilerinizi geliştirmenize ve farklı bir kültürel ortamda deneyim kazanmanıza olanak tanır. Edindiğiniz pratik bilgiler, hem mesleki hem de kişisel yaşamınızı iyileştirme şansı sunar. Bu yazıda, yurt dışında iş nasıl bulacağınızı açıklıyor ve yurt dışında çalışmak için ipuçları ve diğer hususları sunuyoruz.

Göz atın: Almanya’da En İyi İş Arama Siteleri

Başka Bir Ülkede Nasıl İş Bulunur ?

Yurt dışında bir iş bulmak uzun bir süreçtir. Bu nedenle nasıl gezineceğinizi anlamak, sahip olduğunuz tüm stresi hafifletmeye yardımcı olur. Ayrıca tüm gereksinimleri karşıladığınızdan emin olabilirsiniz. İşte yurt dışında iş bulmanın adımları :

1. İstediğiniz işin türünü belirleyin

Bir iş bulmadan önce, elde etmek istediğiniz pozisyonu, çalışmak istediğiniz sektörü ve öğrenmek istediğiniz becerileri göz önünde bulundurmanız önemlidir. Bu faktörleri daralttıktan sonra, sizin için en uygun olanı belirlemek daha kolay hale gelir. Göz önünde bulundurulması gereken diğer faktörler arasında, seyahat etmek istediğiniz belirli yer ve orada ne kadar süre çalışmak istediğiniz ve çalışma izni yer alır.

2. Hangi ülkede çalışmak istediğinize karar verin

Birçok ülke, nitelikli uluslararası adaylar için iş fırsatları sunmaktadır. İstediğiniz iş türüne karar verdikten sonra, yaşamak istediğiniz ve bu seçimi kolaylaştıran bir ülke bulun.

İşe başlamadan ve başka bir ülkeye taşınmadan önce, kültürü öğrenmenize, yeri tanımanıza ve yüz yüze bağlantılar kurmanıza yardımcı olacak kısa süreli bir yurt dışı seyahati düşünün. Bu aynı zamanda, olası işverenlerle yüz yüze toplantılar veya mülakatlar için harika bir fırsattır.

3. İlgilendiğiniz bir iş bulun

Ne yapmak istediğinizi ve nerede yapmak istediğinizi öğrendikten sonra uluslararası bir iş aramaya başlayın. Yurt dışında iş bulmak için bazı kaynaklar:

Yabancı medya

Endüstri trendleri hakkında bilgi edinmek, iş aramanıza rehberlik etmenize yardım eder. Yabancı medyayı takip etmek, bir iş görüşmesi sırasında ortaya çıkmaları durumunda ülkenin kültürünü ve güncel olayları daha iyi anlamanıza yardımcı olur.

Sosyal Medya ve Ağ

Yurt dışında iş aradığınızı paylaşmak için sosyal medya hesaplarınızı kullanın. Bu ağları iş bulmak, profesyonellerle iletişim kurmak, portföyünüzü takipçilerinizle paylaşmak ve profesyonel markanızı oluşturmak için de kullanın. Örneğin: Linkedin

Çalışmak istediğiniz ülkede bağlantılar kurarak ve güçlendirerek çabalarınızı destekleyin. Okulunuz, mezunlar ağınız veya işvereniniz, iş bulduktan sonra yurt dışında bir iş veya yaşayacak bir yer bulmanıza yardımcı olabilecek faydalı bilgilere sahip olması muhtemel.

  • İş fuarları : Bazı iş fuarlarının uluslararası işverenleri vardır. Yurt dışı fırsatlarına ev sahipliği yapan bir iş fuarı bulun. Türkiye’de çokca bulmanız mümkün. Ayrıca çevrimiçi bir etkinlik arayarak yakınınızdaki bir şehirde şirket temsilcileriyle tanışın.
  • Çevrimiçi iş panoları: Birçok işveren, çevrimiçi olarak çeşitli iş panolarında açık pozisyonlar yayınlar. Uluslararası iş kurulları elbette yurt dışında bir pozisyon bulmakta faydalı olur.
  • Şirket kariyer sayfaları: Şirket kariyer sayfaları, doğrudan bir şirketin web sitesinde açık pozisyonlara başvurmanıza olanak tanır. Bu dahili iş panoları, harici bir hizmetten daha güncel bilgilere de sahiptir. Ayrıca inanın birçok arkadaşım bu şekilde iş buldu.
  • Şirket transferleri: Bazı büyük, çok uluslu şirketler denizaşırı şubelere transfer olmanıza izin verir. Hali hazırda böyle bir şirkette çalışıyorsanız, bunun mevcut işvereniniz için bir seçenek olup olmadığını belirlemek için şefinizle iletişime geçmeyi düşünün.

4. Vize veya çalışma izni başvurusunda bulunun

Bazı işverenler, onlarla çalışmak için vize veya çalışma iznine sahip olmanızı gerektirdiğinden, sürece mümkün olan en kısa sürede, özellikle de çalışmak istediğiniz ülkeye taşınmadan önce başlamak önemlidir. Bazı durumlarda, çalışma izni veya vize alabilmeniz için olası işvereninizin size sponsor olmayı kabul etmesi gerekir.

Not: Avrupa’da çalışmak isteyen bir Türk vatandaşının her halükarda bir vizeye ve izne ihtiyacı vardır.

Bu gereksinimleri karşılamanıza yardımcı olup olamayacaklarını belirlemek için ilgilendiğiniz şirketle iletişime geçin.

5. Özgeçmişinizi yerelleştirin

Her işte olduğu gibi, özgeçmişinizi başvurduğunuz işe uygun hale getirmek önemlidir. İş ilanına bakın ve uygun olduğunda açıklamada kullanılan anahtar kelimeleri kullanın. Özgeçmişinizde kullandığınız anahtar kelimeler ülkenin diliyle eşleşmelidir. Eğer dil beceriniz varsa, özgeçmişinizi resmi dile çevirmeniz de faydalıdır.

Herhangi bir özgeçmiş standartlarına ve beklentilerine uymak da önemlidir. Örneğin, bazı ülkeler daha kısa, daha özlü bir belge yerine daha ayrıntılı, iki sayfalık bir özgeçmişi tercih eder. Özgeçmişinizin sadece başvurduğunuz işi değil, aynı zamanda şirketin kültürel ortamını da yansıtması gerekir.

6. İşe başvurun

Başvuru materyallerinizi toplayıp özgeçmişinizi güncelleyin. Daha sonra bir aile üyenizin veya arkadaşınızın özgeçmişinizi kontrol etmesini isteyin. Bitirin, bir ön yazı oluşturun, iş başvurunuzu gönderin ve yanıt beklerken sabırlı olun.

Göz atın: Almanya İş Arama Vizesi Nasıl Alınır?

Başka Bir Ülkede İş Bulurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yurt dışında çalışmaya karar verirken akılda tutulması gereken bir takım hususlar vardır. Bir acente aracılığıyla çalışabilir, tatilde çalışmak için vize alabilir, gönüllü olabilir veya tam zamanlı veya yarı zamanlı iş bulabilirsiniz. Başka bir ülkede iş aramadan önce, aşağıdaki faktörlerden birkaçına dayalı olarak stratejik bir karar vermek önemlidir:

Farklı diller

Yurt dışındaki işiniz, resmi yerel dilde iletişim kurmanızı gerektirebilir. İlgilendiğiniz belirli bir iş bulursanız, bilmeniz gereken dilleri araştırın ve bunları öğrenebildiğinizden ve gerekli beceri düzeyine zamanında ulaştığınızdan emin olun.

Alışılmadık mülakatlar

Nadir olmamakla birlikte, olası işvereninizle bir görüntülü sohbet veya telefon görüşmesi için hazırlanmanız gerekir. Bu, özellikle bulunduğunuz yerden çok uzakta bulunan bir şirkette çalışmayı planlıyorsanız geçerlidir.

Farklı zaman dilimleri

Yurt dışında çalışmayı planlıyorsanız ve bir telefon veya görüntülü sohbet görüşmeniz varsa, zaman farkını dikkate almanız önemlidir. İşi aldıktan sonra kendinizi yerel saat dilimine göre ayarlamayı da hesaba katmak önemlidir.

Bayram

Saat dilimlerinde olduğu gibi, birçok ülke farklı bayramları kutlar. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri dışındaki şirketler Şükran Günü’nü kutlamaz. Bu nedenle tatillerinizi buna göre planlayın.

Ekonomi, siyaset ve kültür

Yurt dışında çalışmaya karar verdiğinizde, entegrasyona hazır olmak gerekir. Kendinizi ülkenin kültürel geleneklerine ve görgü kurallarına hazırlamanız önemlidir. Çalışmaya karar verdiğiniz şirketin çalışma ortamı veya çalışma saatleri farklı olması mümkün. Bu nedenle uyum sağlamak önemlidir.

Göz atın: Avusturya’da İş Arama Rehberi

Yurt dışında İş Bulmanın Faydaları Nelerdir?

Başka bir ülkede çalışmak, profesyonel kariyeriniz boyunca yanınızda götürebileceğiniz çeşitli avantajlar sağlar. Yurt dışında iş bulmanın faydalarından bazıları şunlardır:

Farklı kültürel deneyimler

Başka bir ülkede iş bulmak, farklı kültürleri deneyimlemenizi sağlar ve kültürel farkındalık oluşturmanıza yardımcı olur. Yurt dışında çalışmak, küresel pazarları ve nasıl çalıştıklarını anlamanıza yardımcı olur. İş her sektörde ve ülkede aynı şekilde yürütülmediğinden, denizaşırı ülkelerde çalışmak size çeşitli uygulamaları öğrenmenize yardımcı olacak içgörüler sağlar. Ayrıca, birçok işveren, uluslararası pazarlara katılımları nedeniyle farklı iş kültürlerinde deneyime sahip çalışanlar aramaktadır.

Özgeçmişi güçlendirir

Yurt dışında çalışmak, sizi alanınızda ek beceriler ve bilgiler edinebileceğiniz yeni mesleki deneyimlere maruz bırakır. Kazandığınız deneyim, gelecekte ilgili bir alanda iş şansınıza yardımcı olmak için özgeçmişinize eklenir. Denizaşırı bir iş, işe alım yöneticilerine çekici gelebilecek yeni diller, anlayış ve diğer nitelikleri öğrenmenize de yardımcı olur.

Artan bağımsızlık

Yurt dışında çalışmak size özgüven ve özgüven inşa etme fırsatı verir. Yeni keşfedilen bağımsızlığınız, gelecekteki profesyonel ve kişisel yaşamınızı geliştirmenize yardımcı olur.

Geliştirilmiş uyarlanabilirlik

Birçok uluslararası şirket alışık olduğunuzdan farklı bir şekilde faaliyet gösterir. Haliyle yurt dışında bir iş bulmak esnekliğinizi ve uyum yeteneğinizi arttırır. Harekete geçmek, sizi daha önce gezinmemiş olabileceğiniz yeni durumlara maruz bırakır. 

Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR