Ana SayfaGöçGlobal Göç RehberiMühendisler İçin Göç Edilecek En İyi Ülkeler

Mühendisler İçin Göç Edilecek En İyi Ülkeler

Bir mühendis olarak ülkedeki çalışma koşullarından, aldığınız maaştan veyahut gördüğünüz değerden memnun değil misiniz? Veya kariyerinizde daha önemli işler yapmak istediğiniz için göç etmek mi istiyorsunuz? İşte Mühendisler için göç edilecek en iyi ülkeler!

Göz atın: Almanya’da Mühendis Olarak Çalışmak

İster deneyimli bir mühendis olun, ister sektörde yeni olun, yurtdışındaki iş fırsatlarına hak kazanabilirsiniz. Birçok ülkede güçlü mühendislik endüstrileri ve dikkate almanız gereken çok çeşitli iş rolleri vardır. En gelişmiş mühendislik sektörlerine sahip ülkeler hakkında bilgi edinmek, nereye taşınmak istediğinizi belirlemenize ve yeni kariyer yolculuğunuza daha iyi hazırlanmanıza yardımcı olabilir. Bu yazıda, yurtdışındaki mühendislik işleri için en iyi 15 ülkenin listesini inceliyoruz.

Yurtdışında Mühendis Olmak İçin En İyi 15 Ülke

Yurtdışında yaşamak ve çalışmak isteyen mühendisler için göç fırsatları sunan 15 ülkenin listesi:

1. Kanada

Kanada, geniş ekonomisi ve doğal kaynaklarının bolluğu nedeniyle mühendisler için popüler bir destinasyondur.Ayrıca mühendisler için göç konusunda ilk sıradadır. Güçlü bir altyapı ve çevresel olarak ilerici mevzuat ile mühendisler, çeşitli alanlarda pozisyonlar kazanabilirler. Kanada’da çalışmak, genellikle ülkede yasal olarak çalışmak için akredite bir mühendislik derneğinden lisans almanızı gerektirir.

Kanada aynı zamanda büyük ölçüde İngilizce konuşulan bir ülkedir. Bu da yaşamak ve çalışmak için entegre olmayı kolaylaştırır. Toronto ve Vancouver gibi kazançlı kariyer fırsatlarına sahip birçok şehir var. Kanada’da bulabileceğiniz en yaygın endüstri işlerinden bazıları kimya, inşaat ve petrol mühendisliğidir.

2. Yeni Zelanda

Yeni Zelanda güçlü bir ekonomiye sahiptir ve iş bulabileceğiniz bir dizi mühendislik rolüne sahiptir. Ülkede 74.000 mühendis var ve oradaki şirketler genellikle özel mühendislik becerilerine sahip adaylar istiyor.

Bu açık nedeniyle, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok iş fırsatınız vardır. Ayrıca daha yüksek bir maaş için pazarlık yapmaya uzmanlığınızı kullanabilirsiniz. Yeni Zelanda’daki en yaygın endüstri işlerinden bazıları inşaat, mekanik ve jeoteknik mühendisliğidir.

3. Hindistan

Hindistan mühendislikte önemli gelişmeler yaşıyor. Dolayısıyla bu da birçok mevcut iş fırsatı olduğu anlamına geliyor. Uluslararası bir merkez olarak ortaya çıkan ülke, tüm uzmanlık geçmişine sahip mühendisleri kabul ediyor. Hindistan’daki mühendislik işleri, devrim niteliğinde teknolojiler geliştirmenize veya yeni ilaçlar üretmenize imkan tanır.

Bu ülke aynı zamanda dünyadaki en fazla sayıda mühendis ve mühendislik akademik kurumuna ev sahipliğini yapıyor. Haliyle bu durum da yeni mezunların ilk işlerini bulmaları için uygun bir yer haline getiriyor. Hindistan’daki en yaygın endüstri işlerinden bazıları biyomedikal, bilgisayar ve havacılık mühendisliğidir.

4. Fransa

Fransa, mühendisler için uygun bir yerdir. Çünkü ülkenin en büyük imalat şirketleri ile çalışmak için birçok fırsat vardır. Bu kuruluşların çoğu, getirebileceğiniz beceri ve uzmanlığı telafi etmek için yüksek maaşlar ödüyor. Ayrıca çok dilli olmak kazanç potansiyelinizi arttırır. Profesyonel mühendisler genellikle mekanik sistemlerin tasarımı ve geliştirilmesinde çalışırlar.

Robotik, makineler ve araçlar gibi oluşturabileceğiniz çok çeşitli sistemler vardır. Mühendisler Fransa’da yüksek talep görmektedir ve genellikle güçlü avantajlardan ve yüksek yaşam standartlarından yararlanabilirler. Mühendislik işlerinin çoğu Paris, Lyon ve Marsilya gibi büyük şehirlerde. Fransa’daki en yaygın endüstri işlerinden bazıları mekanik, araştırma ve bilimsel yazılım mühendisliğini içerir.

5. Çin

Çin, nüfus bakımından dünyanın en hızlı büyüyen ülkelerinden biri olup, büyük bir ekonomi ve sürekli gelişen sağlam bir teknik mühendislik endüstrisi sunmaktadır. Bu gelişmeler nedeniyle ülke, mühendislere birçok disiplin, sektör ve uzmanlık alanına yayılan çeşitli fırsatlar sağlayabilir.

Küreselleşmeye öncelik veren Çin, yabancı yeteneklere değer veriyor. Ayrıca sağladıkları bilgi ve uzmanlığı karşılamak için yüksek başlangıç ​​maaşları sunabilir. Bu fırsatların birçoğunu Şanghay, Pekin, Guangzhou ve Chongqing gibi Çin’in en büyük şehirlerinde bulmanız mümkün. Çin’deki en yaygın endüstri işlerinden bazıları altyapı, teknoloji ve bilimsel mühendisliktir.

6. İngiltere

İngiltere, en büyük ekonomilerden birine sahip uluslararası bir merkez olması nedeniyle mühendisler için en uygun yerlerden biridir. İngilizce konuşulan bir ülke olduğundan, çoğu firma için bir dil bariyeri olmayabilir. İngiltere’de mühendislere talep var, bu yüzden yüksek ücret ödeyen bir pozisyon bulmanız mümkün.

Bulduğunuz fırsatlar, bulunduğunuz yere ve işvereninize bağlıdır. Londra, Birmingham, Glasgow, Liverpool ve Manchester dahil olmak üzere İngiltere’nin en gelişmiş ve aktif şehirlerinden bazılarında birçok mühendislik işi yapabilirsiniz. İngiltere’deki en yaygın endüstri işlerinden bazıları inşaat ve mekanik mühendisliğidir.

7. Japonya

Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisine sahip olan Japonya, teknoloji ve altyapı geliştirmede küresel liderlerden biri olarak hizmet veren oldukça sanayileşmiş bir ülkedir. Geniş bir işgücü ve dünyanın en büyük şirketlerinin birçoğu ile Japonya, mühendislik profesyonellerinin iş bulmaları ve yeni bir kariyere başlamaları için kazançlı bir uluslararası merkezdir.

Bu fırsatların çoğu, Tokyo, Yokohama, Osaka, Nagoya ve Kyoto gibi Japonya’nın en büyük şehirlerindedir. Japonya’daki en yaygın endüstri işlerinden bazıları kimya, biyomedikal ve teknolojik mühendisliğidir.

8. Almanya

Almanya kapsamlı bir mühendislik geçmişine sahiptir ve Avrupa’nın en büyük ekonomisine sahiptir. Ayrıca Türkiye’deki mühendisler için göç sırasında ilk tercih edilen ülkedir. Teknolojik olarak gelişmiş bir ulus olarak, yabancı mühendislik profesyonellerinin, özellikle de ülkede yerleşik uluslararası ajanslarda takip edebilecekleri önemli miktarda yüksek ücretli işler vardır. Ülkenin sanayi sektöründe çalışacak profesyonellere yüksek talep var. Bu nedenle doğrudan okul bitince iş fırsatları arayan üniversite mezunları kolayca iş bulur.

Almanya’nın en kazançlı ve kariyer geliştirici işlerinin çoğu, Berlin, Frankfurt, Hamburg ve Münih gibi büyük şehirlerindedir. Almanya’daki en yaygın endüstri işlerinden bazıları otomobil, mekatronik, kimye ve ilaç mühendisliğidir.

Göz atın: Almanya’da Mühendis Olarak Çalışmak

9. İsviçre

İsviçre, yenilikçi ve ileri mühendislik endüstrisinin katkıda bulunduğu zengin bir ekonomiye sahiptir. Ülke, makine, saat yapımı ve hassas aletler gibi sektörlerin gelişimine katkılarıyla dikkat çekiyor. Bu ülke, akademik kurumları devlet tarafından finanse edildiğinden ve düşük kayıt ücretlerine sahip olduğundan, öğrenciyseniz mühendislik kariyerine devam etmek için uygun bir seçenektir. Bazıları ayrıca yabancı ve uluslararası öğrencilere burs sağlar. Böylece mezun olduğunuzda daha fazla işe erişebilirsiniz.

Ülkenin mühendislik fırsatlarının çoğu Zürih, Cenevre ve Basel gibi şehirlerde bulunuyor. İsviçre’deki en yaygın endüstri işlerinden bazıları bilimsel, kimya ve makine mühendisliğini içerir.

10. Danimarka

Danimarka inovasyonda uzmanlaşmıştır ve mühendislik uzmanları için bol ve kazançlı olabilecek bir işgücü piyasasına sahiptir. Enerji alanı, ülkenin mühendis ihtiyacı olan bir sektörüdür ancak denizcilik sektörlerinde de fırsatları takip edebilirsiniz. Öğrenciyseniz, mezun olduktan sonra ülkede iş bulmanızı kolaylaştırabilecek master seçeneklerini düşünün. Örneğin, Aarhus Üniversitesi, Aalborg Üniversitesi ve Güney Danimarka Üniversitesi vs.

Kopenhag, Aarhus ve Odense gibi en sanayileşmiş şehirlerinde mühendislik rolleri üstlenebilirsiniz. Danimarka’daki en yaygın endüstri işlerinden bazıları üretim, elektrik enerjisi ve kimya mühendisliğidir.

11. İspanya

İspanya, yaşamak için ekonomik bir yerdir. Ayrıca mühendisler için kazançlı kariyer seçenekleri sunan gelişmiş bir ülkedir. Öğrenciler, özellikle Barselona Otonom Üniversitesi, Madrid Politeknik Üniversitesi ve Nebrija Üniversitesi gibi en iyi uluslararası mühendislik kurumlarından bazılarında rahatça yaşamalarını ve eğitim almalarını sağlayan bu uygun fiyattan yararlanabilir.

İngilizce ve İspanyolca konuşmak, daha çeşitli iş fırsatlarına erişmenize yardımcı olur. İspanya’da bir kariyer istiyorsanız, Madrid, Barselona ve Valensiya gibi en büyük şehirlerinden bazılarında iş aramayı düşünün. İspanya’daki en yaygın endüstri işlerinden bazıları mekanik, havacılık ve otomotiv mühendisliğidir.

12. Malta

Malta, birçok mühendislik işi olan küçük bir Avrupa ülkesidir. Bu ada ulusunun, onu iş için çekici bir yer haline getirebilecek rahat bir vatandaşlık süreci vardır. İngilizce, ülkenin resmi dillerinden biridir. Bu nedenle kültüre entegre olmak daha kolaydır. 

Mezun olduktan sonra mühendislik işi bulmak isteyen öğrenciler, Malta Sanat, Bilim ve Teknoloji Koleji, Malta Üniversitesi ve Malta Amerikan Üniversitesi gibi en iyi üniversitelerinden birine katılabilirler. Malta’daki en yaygın endüstri işlerinden bazıları mekanik, bakım ve kalite güvence mühendisliğidir.

13. Hollanda

Hollanda, tüm uzmanlık alanlarından mühendisler için mesleki gelişim fırsatları sunan bir ülkedir. Ayrıca son derece gelişmiş bir mühendislik endüstrisine sahiptir. Ülkenin mühendislik endüstrileri genellikle sürdürülebilirliğe değer verir. Bu nedenle bir çevrecinin, kendisini güçlü kariyer seçenekleriyle karşı karşıya bulması mümkün. Ayrıca Amsterdam Üniversitesi, Utrecht Üniversitesi uygun fiyatlı akademik kurumlar sunar.

Amsterdam, Rotterdam ve Lahey gibi ülkenin en büyük şehirlerinde birçok iş bulunmaktadır. Hollanda’daki en yaygın endüstri işlerinden bazıları çevre, robotik ve havacılık mühendisliğidir.

Göz atın: Hollanda’daki Uluslararası Şirketler Sizi Arıyor!

14. Singapur

Singapur, mühendislikte birçok fırsat sunan küçük, gelişmiş bir ülkedir. Asya’da olmasına rağmen küçük ama global bir merkez olan Singapur sakinleri genellikle İngilizce biliyorlar. Dolayısıyla bu da topluma ve kültüre entegre olmayı kolaylaştırıyor. Öğrenciler, ülkede çalışmak istiyorlarsa, Nanyang Teknoloji Üniversitesi ve Singapur Ulusal Üniversitesi gibi mühendislik okullarına devam etmek için birçok fırsata sahiptir. 

Singapur’daki en yaygın endüstri işlerinden bazıları bilimsel, mekanik ve teknolojik mühendisliğidir.

15. Belçika

Belçika, yeni ve deneyimli profesyoneller için çok çeşitli iş fırsatları sunmaktadır. Ayrıca ülkedeki işverenler genellikle teknik mühendislik ve proje yönetimi becerilerine sahip profesyoneller aramaktadır. Bu işlerin çoğunu Brüksel ve Anvers gibi şehirlerde bulabilirsiniz. Yüksek Lisans veya daha yüksek bir dereceye sahip olmak, farklı pozisyonlara erişiminizi genişletebilir. Belçika’daki en yaygın endüstri işlerinden bazıları elektrik ve yazılım mühendisliğidir.

Revaçta Olan Mühendisler İçin Göç Rotaları

 • Almanya yüksek teknolojilere sahip bir Avrupa ülkesidir. Burada sürekli olarak sıradan insanların hayatlarını iyileştirmek için tasarlanmış teknolojik projeler vardır. Bu nedenle iş tecrübesi olan bir mühendis olarak sorunsuz bir şekilde iş alabilirsiniz. Ücretlerde sadece bir dereceleme vardır. 

  Örneğin, genç profesyoneller ayda yaklaşık 4 bin Euro maaş alır. Seçilen alanda çalışmış nitelikli çalışanlar ise yaklaşık 5400 Euro alır.
 • Amerika Birleşik Devletleri sürekli olarak mühendisleri büyük şirketlerde, organizasyonlarda ve şirketlerde çalışmaya davet ediyor. Maaş düzeyi eğitime, niteliklere, dil bilgisine bağlıdır. Lakin genel olarak iyi bir seviyededir.
 • Birleşik Arap Emirlikleri’nin hem deneyimli mühendislere hem de kısa iş tecrübesine sahip mühendislere ihtiyacı var. Petrol kulelerinde büyük boşluklar var. BAE’deki projeler üzerinde çalışmak, becerilerinizi hızla geliştirmenize ve gerekli uluslararası deneyimi kazanmanıza yardımcı olacaktır.
 • Slovenya ve Hırvatistan aktif olarak teknoloji endüstrileri geliştiriyor. Bu nedenle dünyanın her yerinden uzmanları davet ediyorlar. Dezavantajı, buradaki ücret seviyesinin Almanya veya İskandinav ülkelerinden biraz daha düşük olmasıdır.

Başvuru Sahipleri İçin Şartlar

Mühendisler için göç etmenin bazı şartları vardır. Genellikle aşağıdaki şartları sağlayan kişiler yurtdışında kolay iş bulur.

 • Yüksek düzeyde bilgi;
 • Belirli bir projenin uygulanmasında hızla uygulanabilecek pratik becerilerin mevcudiyeti;
 • Bir veya daha fazla yabancı dil bilgisi;
 • Yeni neslin bilgisayar teknolojilerini, geliştirmelerini ve programlarını kullanma becerisi. Özellikle CAM, AutoCad, SchueCad, SchueCal, Wictop, RevnaPro, Athena gibi programları bilin;
 • Dar mühendislik ve teknik alanlardaki uzmanlar çok değerlidir;
 • İş deneyimi iki yıl veya daha fazladır. Ücret oluşumunu ve bir uzman talebini belirleyen şey budur;
 • İstatistiksel materyallerin işlenmesi, hesaplamalarla çalışma;
 • Grafikler ve modeller oluşturabilme; Doktora veya ikinci bir teknik eğitim almanız faydalı olacaktır.

Aşağıdaki mühendisliklerde talep çok fazladır.

 • İnşaat mühendisleri,
 • Bilgisayar mühendisleri,
 • Kimya mühendisleri,
 • Yazılım mühendisleri,
 • Endüstri mühendisleri,
 • Maden mühendisleri,
 • Elektrik mühendisi,
 • Makine mühendisleri.

Çalışma Şartları

Genel olarak yurtdışında mühendisler için sözleşmelerde hemen hemen aynı koşullar vardır. Özellikle iş günü dolu ve 7-8 saat sürüyor. Çalışma haftası, görüşme sonuçlarına göre sözleşmede önceden belirlenen 5-6 gündür. Genelde farklı alanlardaki mühendisler bir iş vaktinde şunları yapmalıdır:

 • Hesaplamalar yapın;
 • Proje tasarımı geliştirin;
 • Çeşitli bilgisayar programları ve mühendislik programları ile ilgilenin;
 • Proje üretin;
 • Mimarlar, tasarımcılar, bilgisayar bilimciler ile iletişim kurun;
 • Tesislerde hazır bulunun;
 • Teknolojik malzemeleri, en kalitelilerini bulun;
 • Çeşitli tasarımların çizimlerini hazırlayın.

İşveren, en az bir yıl bir sözleşme sağlar. Davet, vize, konut arama işlerinde yardımcı olur, sosyal bir paket sağlar. Bazen dil eğitiminizi de karşılar. Örneğin Almanya’da birçok firma çalışanlarının dil kursu masraflarını karşılar.

Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR