Kanake Ne Demek ?

Kanake (Kanak ya da Kanacke olarak da duyabilirsiniz) nedir? Almanya’da yaşayan Türklerden, veyahut Almanya’da yaşayan gurbetçilere ırkçı bir saldırı yapan bir Alman’dan duymuş olabilirsiniz. Peki Kanake ne demek? Neden ırkçı bir söz olarak biliniyor?

Göz atın: Alman İş İlanlarında m/w/d Ne Demek?

Kanake Kelime Tarihi

Başlangıçta, “Kanake” kelimesi, güneybatı Pasifik’te bir takımada olan Yeni Kaledonya’daki bir takımadanın sakinlerine söylenirdi. Bu takımadaların sakinlerinin neredeyse yarısı Kanak’tır. Kelime muhtemelen Hawaii dilinde “insan” (kana) anlamına gelen terimden gelmektedir.

19. yüzyılın sonlarında, “Kannakermann” veya “Kannaker” hala olumlu çağrışımlara sahipti. Alman denizciler, genellikle çok güvenilir ve sadık kabul edilen Güney Denizlerinden yoldaşlarını böyle çağırdı. 1900 civarında, “Kanacke” Berlin sözlüğünde (sahtekar jargonunda) ortaya çıktı. Orada “Hanake” ile aynı anlamda kullanıldı. 

Bir “Hanaken” kaba, beceriksiz ve hatta aşağılık bir kişi anlamına geliyordu.

Aslında “Hanake” Çek Cumhuriyeti’ne yerleşen Slavların adıydı ve bu ad, Almanca konuşan Bohemya’nın Slav kabilelerinin azınlıklarına karşı savunma mücadelesi nedeniyle olumsuz bir çağrışım içeriyor. Muhtemelen “Kanak” ve “Hanake” arasındaki bağlantı ve “Kanaken” kelimesinin paralel olumsuz karşılığı buradan geliyor.

1970’lerde, kelime son derece aşağılayıcı bir anlam kazandı. Misafir işçilerin ilk işe alım aşamasıyla birlikte “Kanake” kelimesi Almanca söz varlığına yeniden girdi. Misafir işçi demişken genellikle Türk, Arap veya güneydoğu Avrupa bölgesinden gelen tüm yabancılardan bahsediliyor.

Günümüz

“Kanake” öncelikle genç erkek Türkler için önceden bir küfür olarak kullanılıp algılanıyordu. Ancak şimdi “Kanak” kullanımında bir değişiklik olmuştur. Jön Türkler durumu tamamen tersine çevirdi. Artık kendilerine “Nigger” diyen ABD’li siyah rapçilere atıfta bulunarak kendilerine güvenle “Kanak” diyorlar.

Amerika Birleşik Devletleri’nde mantık tam olarak şöyle:

  • Amerika’da siyahi bir kişi, bir diğer siyahi birine “Nigger” diye seslense sorun olmaz. Bu tam olarak “kanka” anlamı taşır.
  • Lakin herhangi bir beyaz birinin siyahi birine “Nigger” demesi küfür, hakaret hatta ırkçı bir söylemdir.

İşte Almanya’daki genç Türkler de tam olarak bunu yapıyor:

  • Almanya’daki Türklerin birbirine “Kanake, Kanacke ya da Kanak” demesi gayet normaldir.
  • Ama herhangi bir şekilde bir Almanın böyle hitap etmesi kötü niyetli ve ırkçı bir söylemdir.
Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR