Ana SayfaEğitimSırbistan'daki En Ucuz Üniversiteler

Sırbistan’daki En Ucuz Üniversiteler

Sırbistan’da üniversite okumak mı istiyorsunuz? Sırbistan’daki üniversiteler nasıl? Bu yazıda Sırbistan’daki en ucuz üniversiteleri listeledik. İşte uluslararası öğrenciler için Sırbistan’daki en ucuz 5 üniversite!

Göz atın: Yaşamak İçin En İyi Avrupa Şehirleri

Uluslararası Öğrenciler için Sırbistan’daki En Ucuz 5 Üniversite 

Sırbistan Cumhuriyeti, Balkan Yarımadası’nda, Doğu ile Batıyı yüzyıllar boyunca birbirine bağlayan bir Avrupa ülkesidir.

Farklı etkiler ve farklı doğaya sahip Sırbistan, geleneklerin zenginliği ve çeşitliliği ile göz kamaştırıcıdır. O halde Sırbistan’da üniversitelerin fiyatları nedir? Sırbistan’daki üniversiteler ücretsiz mi?

Sırbistan’daki yüksek öğretim sistemi Avrupa standartlarına uygundur. Bu nedenle çok yüksek bir kaliteye sahiptir. Bu ülkede alınan lisans ve yüksek lisans dereceleri tüm dünyada tanınır. Böylece Sırp üniversitelerinden mezun olanların iyi ve maaşı güzel işler bulmaları kolay olacaktır. Haliyle, ülke her yıl çok sayıda yabancı öğrenciyi çekmektedir.

Göz atın: Almanya’da Üniversite Okumak İçin Gerekenler Nelerdir?

Yabancılar için En Ucuz Sırp Üniversiteleri

Sırbistan’da eğitim almanın temel avantajı, yüksek eğitim kalitesi ve eğitim için düşük fiyatlardır. Bu yazıda Sırbistan’daki Üniversiteler arasındaki en ucuzlarını listeledik.

Priştine Üniversitesi

Öğrenim dili: Sırpça ve Arnavutça

Tahmini öğrenim ücreti: Dönem başına 200- 1000 $

Priştine Üniversitesi, Sırbistan’da bir devlet yüksek öğrenim kurumudur. 1970 yılında kurulmuştur. Ayrıca Sırbistan’daki ilk on üniversite arasındadır.

Üniversiteye kabul edilmek için öğrencinin sınav sonuçları hakkında bilgi vermesi gerekir. Bunun yanında, Sırbistan’daki birçok üniversitede olduğu gibi, akademik yıl iki yarıyıldan oluşmaktadır. Priştine Üniversitesi’nde yabancılar için okumak ucuzdur. Ayrıca daha doğru öğrenim ücretleri ve giriş koşulları için eğitim kurumunun resmi web sitesine (http://www.uni-pr.edu) gidin.

Kragujevac Üniversitesi 

Öğrenim dili: Sırpça ve İngilizce 

Tahmini öğrenim ücreti: Dönem başına 1000- 3000 $ 

Kragujevac Üniversitesi, Sırbistan’da bir devlet yüksek öğrenim kurumudur. Kragujevac Üniversitesi 1976 yılında kurulmuştur. Kurum, Sırbistan’ın en iyi üniversitelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Ayrıca ulusal sıralamada en iyi 5 en iyi üniversite arasında yer almaktadır.

Kragujevac Üniversitesi’nde her yıl yaklaşık 14.000 kişi eğitime katılıyor. Üniversitede akademik faaliyetler en üst kategorideki yaklaşık 900 öğretmen tarafından yürütülmektedir. Ayrıca, üniversite öğrenciler için mükemmel koşullar sağlar. Örneğin, kampüste geniş bir araştırma kütüphanesi, yatakhane alanı ve rahat spor sahaları vardır. Ayrıca, üniversitenin kendisi, Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA) gibi yetkili bir bilimsel gruba girmesi nedeniyle tüm dünyada ünlüdür.

Belgrad Üniversitesi

Öğrenim dilleri: İngilizce ve Sırpça

Tahmini öğrenim ücreti: Dönem başına 1000 – 5500 $

Belgrad Üniversitesi, Sırbistan’da bir devlet yüksek öğrenim kurumudur. Üniversite akademik faaliyetinin başlangıcı 1808 yılında atılmıştır. Kurumun kampüsü kentsel tiptedir ve Belgrad yakınlarında yer almaktadır. Özellikle ulusal sıralamaya göre, Belgrad Üniversitesi Sırbistan’daki en iyisidir. Ayrıca, üniversite gezegendeki en ünlü ve prestijli eğitim kurumlarının ilk %5’indedir.

Belgrad Üniversitesi çok büyük bir eğitim kurumudur. BG’de aynı anda 96.000’e kadar öğrenci eğitim görmektedir. Kabul başvuruları sadece Sırp vatandaşları tarafından değil, aynı zamanda yabancılar tarafından da kabul edilmektedir. Dolayısıyla bu da Belgrad Üniversitesi’nin prestijini bir kez daha teyit ediyor. Gençlerin bilgilerini yenilemelerine yardımcı olan tam zamanlı öğretmenlerin sayısı 3.000 uzmana ulaşıyor.

Uluslararası öğrenci değişimi, çok sayıda yabancı ortak üniversitenin yardımıyla gerçekleştirilmektedir. 

Novi Sad Üniversitesi

Öğrenim dili: Sırpça

Tahmini öğrenim ücreti: Dönem başına 2000 – 6000 $

Novi Sad Üniversitesi, Sırbistan’da bir devlet yüksek öğrenim kurumudur. 1960 yılında öğretime başlayan Novi Sad Üniversitesi’nde öğretim, Sırbistan’ın ulusal derecelendirmesinde 2. sıradadır. Üniversite düzenli olarak en üst sıralarda yer alır. Ayrıca dünyadaki akademik sıralamalarda en iyi %5’lik dilime girer.

Enstitü büyük çünkü öğrenci sayısı 45 bine ulaşıyor. Seçici kurul, kendi ülke vatandaşları ve yabancıların başvurularını kabul eder. Her durumda mülakat mutlaka aynı koşullarda yapılır. Aynı zamanda bu üniversitenin öğretmen sayısı 4 bin. Bu arada öğrenciler eğitim materyallerinde başarılı bir şekilde ustalaşır ve değişim projelerine katılırlar.

Niş Üniversitesi

Öğrenim dili: Sırpça ve İngilizce

Tahmini öğrenim ücreti: sömestr başına 6000 $

Nis Üniversitesi, Sırbistan’da bir devlet yüksek öğrenim kurumudur. 1965 yılında kurulmuştur. Eğitim kurumunun ana binası Nisa’da bulunmaktadır. Kısacası bu üniversite, Sırbistan’daki üniversiteler arasında en iyilerdendir. Böylece ulusal sıralamada en iyi 5 en iyi üniversiteye dahil edilmiştir.

Nis Üniversitesi, 29 binin üzerinde öğrencisi olan büyük bir eğitim kurumu olarak kabul edilebilir. Üniversitenin kabul ofisi hem yerli hem de yabancı vatandaşlardan başvuru kabul etmektedir. Üniversitenin akademik kadrosu 2000 öğretmenden oluşmaktadır. Üniversitede okurken öğrenciler, öğrenci değişim programlarına katılma olanağına sahiptir.

Duygu Temiz
Duygu Temizhttps://www.avrupayolunda.com
Selam. 30 yaşındayım. Almanya'da lisans eğitimi aldım. Hollanda'da yüksek lisans derecesi yaptım. Köln'de yaşıyorum. Bu sitede sizler için yaşadığım göç, eğitim ve kariyer tecrübelerimi, bilgi ve ipuçlarını paylaşmak istiyorum. Umarım hayallerinize giden bu yolda birazcık da olsa faydam dokunur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR