Ana SayfaAvrupaYaşamak İçin En İyi Avrupa Şehirleri

Yaşamak İçin En İyi Avrupa Şehirleri

Yurtdışına göç etmeyi düşünüyorsanız kafanızda bazı sorular olması normal. Hangi Avrupa ülkesine taşınmalıyım? Hangi ülke güvenli? En çok hangi ülkede para kazanabilirim vs. sorularınız olabilir. Avrupa’da daimi ikamet, oturma izni veya vatandaşlık için taşınmaya değer şehirler hakkında bir yazı hazırladık. İşte yaşamak için en iyi Avrupa şehirleri!

Listeyi derlerken aşağıdaki faktörlere dikkat ettik:

  • Politik çevre,
  • sosyal ve ekonomik alanlar,
  • suç seviyesi,
  • tıbbi bakımın kalitesi,
  • eğitim kalitesi,
  • su ve elektrik temini,
  • ulaşım altyapısı ve toplu taşıma,
  • spor gelişimi,
  • ekoloji ve temiz hava.

Göz atın: Aile Göçü İçin En İyi Avrupa Ülkeleri

Birçok Avrupa ülkesi göçmenler için özel yatırım programları sunmaktadır. Ulusal ekonominin gelişimine belirli bir miktar yatırım yaparak, oturma izni statüsü almanız mümkün. Hatta bazı ülkelerde daimi ikamet ve hatta doğrudan vatandaşlık alarak programa katılabilirsiniz. Örneğin, Malta, İngiltere, Avusturya, Portekiz, İsviçre, Macaristan, İspanya, Kıbrıs, Yunanistan gibi Avrupa ülkeleri.

Güncel olarak, belli faktörlere göre yaşamak için en iyi Avrupa şehirleri!

Yaşam Kalitesi İçin En İyi Avrupa Şehri

belvedere palace
Photo by Alessio Medini on Pexels.com

Viyana (Avusturya), yaşam kalitesi açısından “dünyanın en iyi 10 şehri” sıralamasında defalarca birinci sırada yer almaktadır. Avusturya’nın başlıca avantajları şunlardır. Örneğin, Avrupa’da merkezi konum, istikrarlı ekonomi, mükemmel ekoloji, vatandaşların kişisel güvenliği, mükemmel mevzuat vs. Birçok varlıklı yabancı, Avusturya’da bir şirket açmak veya karlı bir yatırım olarak orada gayrimenkul satın almak istiyor.

Aynı zamanda eğitim için ideal bir şehirdir. Viyana’nın üniversiteleri her zaman Avrupa eğitiminin liderleri arasında olmuştur. Bu seçenek, Avusturya yatırım programına katılmaya hazır olan varlıklı kişiler için uygundur.

İş Yapmak İçin En İyi Avrupa Şehri

Birçok uzman, iş kurma kolaylığı için Londra’yı (İngiltere) Avrupa’da ilk sıraya koyuyor. Hatta insanlar burayı Avrupa’nın iş başkenti olarak adlandırıyor. Ayrıca Londra yönetimi, iş ortamını olabildiğince kolaylaştırdı. Özellikle burada bilişim sektörünü geliştirmek veya yatırım yapmakta fayda var.

Ayrıca, Londra’da yaşam standardı Avrupa’nın en yükseklerinden biridir. Dünyaca ünlü üniversiteler burada bulunmaktadır. Burada yaklaşık dört ay süreyle oturma izni almak mümkündür. Bunun dışında sayısız ülkeyi vizesiz ziyaret edebilirsiniz. Konut almak için paranın önemli bir kısmını yatırmaya gücü yeten varlıklı işadamları için faydalı olacaktır. 

Gayrimenkul Almak İçin En İyi Avrupa Şehri

people at city
Photo by Lisa Fotios on Pexels.com

Bu yıl Lizbon ( Portekiz ) gayrimenkul alıcıları için cazip olan ilk on Avrupa şehrine güvenle girdi. Portekiz’deki ticari gayrimenkul, yabancılar arasında büyük talep görüyor. Özellikle yatırımların çoğu Lizbon’a geliyor. Ayrıca bu ülkede 500 bin euro değerindeki gayrimenkul alımı için oturma izni alabileceğinizi düşünürsek, bu Avrupa’da gayrimenkul satın almak için iyi bir seçenek.

Lüks ofis kiralamanın maliyeti gibi şehirdeki gayrimenkul de daha pahalı hale geliyor. Aynı zamanda Lizbon, yaşam kalitesi yüksek şehirler sıralamasında ilk 50’de yer alıyor. Burada iş yapmak o kadar da zor değil ve bir ailenin aylık giderleri yaklaşık 2 000 Euro civarında.

Erişilebilirlik Açısından En İyi Avrupa Şehri

building near body of water
Photo by Dominika Gregušová on Pexels.com

Budapeşte mükemmel bir şehirdir. Ayrıca Budapeşte’ye (Macaristan) yerleşmek veya vatandaşlık elde etmek için diğer Avrupa ülkelerindeki kadar paraya ihtiyacınız yok. Macaristan ekonomisine en az 300.000 EUR yatırım yapmalısınız.

Budapeşte’de birçok tarihi mekan ve eski bina var. Bu şehirde yaşam standardı ve sosyal yardımlar, ortalama Avrupa seviyesine tekabül etmektedir. Ancak hizmetlerin, dairelerin ve diğer ürünlerin maliyetleri daha düşüktür. Ayrıca, daimi ikamet veya Macar vatandaşlığı statüsü, işadamları için önemli olan diğer AB ülkeleri arasında özgürce dolaşmanıza izin verir.

En Büyük Potansiyele Sahip Avrupa Şehri

aerial photography of stone building
Photo by Josiah Lewis on Pexels.com

Atina (Yunanistan), yatırım yapmak ve iş yapmak için karlı bir şehir olarak kabul edilir. Yunan hükümeti, krizi aşmak için vergilendirme sistemini mümkün olduğu kadar basitleştirdi. Haliyle bu da dünyanın her yerinden yatırımcıları ülkeye çekiyor. Şu anda Yunanistan’daki ekonomiyi tahmin etmek zor. Ancak birçok uzman, ülkenin potansiyelini düşünüyor. Açık hava müzesi olarak anılmasının yanı sıra Atina, Avrupa’daki en düşük vergilere sahiptir. Burada yaşamanın maliyeti AB’deki en uygun şehirlerden biridir. Ancak uygun maliyetli olmasının yanı sıra ürün ve hizmetler Avrupa kalite düzeyine uygundur.

Duygu Temiz
Duygu Temizhttps://www.avrupayolunda.com
Selam. 30 yaşındayım. Almanya'da lisans eğitimi aldım. Hollanda'da yüksek lisans derecesi yaptım. Köln'de yaşıyorum. Bu sitede sizler için yaşadığım göç, eğitim ve kariyer tecrübelerimi, bilgi ve ipuçlarını paylaşmak istiyorum. Umarım hayallerinize giden bu yolda birazcık da olsa faydam dokunur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR