Ana SayfaAlmanyaAlman İş İlanlarında m/w/d Ne Demek?

Alman İş İlanlarında m/w/d Ne Demek?

Almanya’da iş mi arıyorsunuz? Almanca gördüğünüz iş ilanlarında bazı kısaltmalar ile karşılaşmanız muhtemel. Büyük ihtimalle m/w/d en çok gözünüze çarpan oldu. O halde m/w/d ne demek? Aşağıda Almanya’da iş ilanlarında görülen cinsiyet kısaltmalarının anlamlarını açıkladık.

Göz atın: Almanya’da En İyi İş Arama Siteleri

” m/w/d ” Ne Demek?

Alman iş ilanlarında genellikle başlıkta “m/w/d” görürsünüz. Bunlar: “männlich, weiblich oder diverse” kısaltılmışıdır. Yani Türkçe anlamıyla “erkek, kadın veya çeşitli” için bir kısaltmadır. Bu kısaltma, iş unvanı eril olsa bile iş teklifinin tüm cinsiyetlere açık olduğu anlamına gelir.

Alternatif Kısaltmalar

Erkekleri ilk sıraya koymaktan ve çeşitli insanları sonda koymaktan kaçınmak için kısaltma bazen “d/w/m” gibi farklı bir sıradadır. 

Diğer kısaltmalar genel olarak:

  • “a” (diğer),
  • “t” (transseksüel),
  • “i” (interseksüel),
  • “gn” (cinsiyetten bağımsız)
  • ve “x” (tanımsız) gibi harfler kullanılır.

Neden Her Yerde?

Cinsiyete dayalı ayrımcılığı işe almak yasa dışıdır. Şirketler ayrımcılık davalarını önlemek için bu bilgileri iş tekliflerine eklerler. Lakin bu işverenin çeşitliliğe önem verdiğini garanti etmez.

Yeni kısaltmanın bu kadar çok iş profilinde yer almasının nedeni, Federal Anayasa Mahkemesi’nin (BVerfG (Birinci Senato), 10 Ekim 2017 – 1 BvR 2019/16 tarihli kararı) kararıdır . Buna göre, 1 Ocak 2019’dan bu yana, ne erkek ne de kadın hissetmeyen kişileri de dahil etmek için medeni durum kütüğünde üçüncü bir cinsiyet ataması mümkün olmalıdır. Sonuç olarak şirketler iş ilanlarında ikili cinsiyet sistemini (erkek/kadın) kullanmaya devam ettikleri takdirde Ayrımcılıkla Mücadele Yasası’nı ihlal edebilir.

Duygu Temiz
Duygu Temizhttps://www.avrupayolunda.com
Selam. 30 yaşındayım. Almanya'da lisans eğitimi aldım. Hollanda'da yüksek lisans derecesi yaptım. Köln'de yaşıyorum. Bu sitede sizler için yaşadığım göç, eğitim ve kariyer tecrübelerimi, bilgi ve ipuçlarını paylaşmak istiyorum. Umarım hayallerinize giden bu yolda birazcık da olsa faydam dokunur.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR