Ana SayfaYabancı DilAlmancaÜcretsiz Almanca Gramer Alıştırmaları

Ücretsiz Almanca Gramer Alıştırmaları

Ana dili Almanca olan kişiler de dahil olmak üzere birçok kişi, karmaşık gramerinden dolayı Almanca’nın öğrenilmesi zor bir dil olduğuna inanır. Ancak bir dil için kesin dil bilgisi kurallarına sahip olmak o kadar da kötü değildir. Yani, Almanca gramer kurallarının çoğu mantığa dayalıdır. Bu kuralları doğru uygulamayı öğrenirseniz, yakında oldukça iyi Almanca konuşabileceksiniz. Aşağıda Almanca dil bilgisi temelleri ve ücretsiz Almanca gramer alıştırmaları siteleri göreceksiniz.

Göz atın: Almanca Öğrenme Taktikleri (A1-C1)

Kısaca Almanca Gramer TemelleriArtikeller ve Cinsiyet

Almanca, İngilizce’de “a” veya “an” anlamına gelen iki belirsiz “ein” ve “eine” ve İngilizce “the”ye karşılık gelen üç kesin “der”, “die” ve “das” artikelini kullanır. Bu artikeller size, artikel ile ilişkilendirilen bir ismin eril, dişil veya nötr olup olmadığını söyler. Çünkü Almanca’daki tüm isimlerin gramer cinsiyeti vardır. Dolayısıyla her ismin cinsiyetini ezbere öğrenmeniz gerekir. Tavsiyemiz tüm kelimeleri artikelleri ile öğrenmeniz.

Çoğul

Birçok ismin çoğul hali, tekil halinden önemli ölçüde farklı olabilir. Ne yazık ki çoğu durumda bu konuda size yardımcı olacak kesin kurallar yoktur. Bu da Almanca’nın bir başka zorluğu tabii ki. Yai çoğu Almanca isimlerin çoğul hallerini ezbere öğrenmeniz gerekecek.

Resmi ve Gayri Resmi Almanca

İngilizce “You” kelimesinin Almanca’da iki biçimi vardır.

– tekil olarak “du” ve “Sie” ve çoğul olarak “ihr” ve “Sie”.

Bu, bu zamirleri takip eden fiilleri çekimlerken önemlidir ve bunun için kesin gramer kuralları vardır.

Göz atın: Almanca’da En Çok Kullanılan Fiiller

Kelime Sırası

Almanca kelime dizilimi İngilizce ile pek çok benzerlik olmasına rağmen aynı değildir. En büyük fark, Almanca’da fiilin her zaman yan tümcelerin sonuna yerleştirilmesidir. Ayrıca, birleşik ayrılabilir fiillerin edat kısmı, cümlenin sonuna gelir.

Örneğin: Almanca “aufmachen” fiilindeki “auf” (Türkçe, ayağa kalk anlamına gelir)

Düzensizlikler

Almanca’da İngilizce gibi dil bilgisi düzensizlikleri veya istisnaları vardır. Yine de belirli bir miktarda ezberleme gereklidir.

Ücretsiz Almanca Dil Bilgisi Alıştırmaları ve Referans Kitapları

Almanca dil bilgisi öğreten ücretsiz ve online kaynak arıyorsanız doğru yerdesiniz. Aşağıda özellikle dil bilgisi konularını ele alan ücretsiz kursların bir listesini sunuyoruz. Genel olarak başlangıç seviye bir İngilizce’ye sahipseniz, bu kurslar size iyi gelecek. Almanca öğrenirken İngilizce alt yapınızı kullanırsanız daha iyi anlarsınız.

Göz atın: Ücretsiz Almanca Öğrenme Uygulamaları

İşte ücretsiz Almanca gramer alıştırmaları yapacağınız bazı siteler:

(Kırmızı isimlere basarsanız, seçtiğiniz siteye gidersiniz!)

 • Lingolia öncelikle ziyaretçilerinin Almanca dilbilgisinin karmaşıklığıyla başa çıkmasına yardımcı olmaya odaklanan bir web sitesidir. Her bölümün sonundaki alıştırmalar, kuralları anlayıp anlamadığınızı ortaya çıkaracaktır. Ancak bu kaynak aynı zamanda Almanca kelime dağarcığını geliştirmek isteyenler için de iyi bir alternatiftir.
 • German-Grammar.de Almanca dilbilgisi ile ilgili bir internet el kitabıdır. Açıklamalar çok net ve hepsi İngilizce. Paradoksal olarak, Almanca dil bilgisine adanmış bu site, mükemmel ses kalitesi nedeniyle telaffuz eğitimi için de ideal bir araçtır.
 • German Grammar Trainer Deutschakademie tarafından sunulan, ücretsiz gramer alıştırmaları, sesli dersler ve cep telefonları için indirilebilir bir uygulama sunuyor. Kursları ve alıştırmaları her seviyedeki Almanca öğrenenler için uygundur (A1-C1). Ayrıca tüm talimatlar ve açıklamalar İngilizce olarak verilmektedir. Şu anda bu web sitesi aracılığıyla ücretsiz olarak erişilebilen 70 Almanca dilbilgisi ders kitabından 22.000 alıştırma var.
 • German ToLearnFree temel olarak Almanca dilbilgisi becerilerini geliştirmeye odaklanan iki binden fazla ücretsiz Almanca alıştırmasından oluşan büyüyen bir koleksiyondur. Ancak bazı kelime dağarcığı oluşturma alıştırmaları da vardır. Bu materyaller farklı kullanıcılar tarafından ücretsiz olarak sağlanmıştır. Bu nedenle bazı alıştırmalar farklı dildedir. Kayıtlı olmayan kullanıcı olarak yanıtlarınızı çevrimiçi olarak değerlendirebilirsiniz, ancak öğrenme ilerlemenizi kaydetmek için kayıt olmanız gerekir (ücretsizdir).
 • Deutsch.info ziyaretçilerin gramer alıştırmalarına ücretsiz erişimini sağlar. Ancak kurslarına ve medya kitaplığına erişmek için kaydolmanız gerekir. Kayıtlar ücretsizdir. Dil bilgisi bölümü kapsamlıdır, ancak sizi vazgeçirmek için çok zor değildir. Orada bilmeniz gereken tüm temel bilgileri bulacaksınız.
 • Travlang Almanca gramerini öğrenmek veya tazelemek isteyen herkes için mükemmel bir referanstır. Web sitesi biraz eskimiş görünebilir, ancak en temel dilbilgisi kuralları bunu sık sık değiştirmiyor.
 • Canoo.net Almanya içindeki ve dışındaki birkaç üniversite ortaklaşa geliştirdi. Ayrıca Almanca dilbilgisi üzerine büyük bir bölüm içeriyor. Buna ek olarak, sözlüklere ve bir Almanca yazım denetleyicisine bağlantılar bulabilirsiniz.
 • Dartmouth College şimdi emekli olan Alman dili fahri profesörü Bruce Duncan tarafından derlenen kapsamlı bir Almanca dilbilgisi genel bakışına sahiptir. Bu çevrimiçi kaynağı, gerektiğinde ücretsiz bir referans olarak kullanabilir veya Almanca dilbilgisi öğrenmek için bir ders kitabı olarak kullanabilirsiniz. Net açıklamalar sayesinde Almanca dil bilgisini kolaylıkla öğrenmeniz mümkün. Ana kategoriler, isimler ve zamirler, fiil zamanları, ruh halleri ve sesler, kelime sırası ve değiştiricileri içerir.
 • German for English Speakers  Almanca diline ve özellikle Almanca dil bilgisine iyi bir giriş niteliğindedir. Bu kaynak ayrıca Almanca telaffuz ve imla hakkında çok faydalı ipuçları sağlar.
 • German.net Almanca dil bilgisi becerilerinizi ücretsiz olarak test etmenize ve uygulamanıza olanak tanır. Çoğu alıştırma, boşluk doldurma ve çoktan seçmeli testten oluşur. Almanca dil bilgisini tüm yönleriyle uygulamak için birçok alıştırma var. Tüm talimatlar İngilizce’dir. Öğrenim ilerlemenizin kaydını tutmak istiyorsanız, kayıt olmanız gerekir (kayıt ücretsizdir).
 • Verbito yazdığınız herhangi bir Almanca fiili “fiil girişi” kutusuna çekecek çevrimiçi bir uygulamadır.
Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR