Ana SayfaAvrupaNorveç Vizesi Nasıl Alınır?

Norveç Vizesi Nasıl Alınır?

Norveç mükemmel doğasıyla, refah ve mutlu toplumuyla her zaman ön planda olmuştur. Bu ülkeye seyahat etmek ya da göç etmek herkesin hayalidir. Seyahat amacınıza bağlı olarak alabileceğiniz farklı Norveç vize türleri vardır. Norveç’i çalışmak, okumak, dinlenmek veya başka nedenlerle ziyaret ettiğinizde, Norveç Schengen vizesine başvurmanız gerekir. Bu yazıda “Norveç Vizesi Nasıl Alınır?” sorusunuzu cevaplayacağız.

Göz atın: Norveç’te Çalışmak

Norveç Vizesine Kimler Başvurmalı?

Norveç, 2001 yılında Schengen Bölgesi’ne üye olduğundan, Norveç Schengen vizesine başvurmak mümkündür. Ancak geldiğiniz ülkeye bağlı olarak, belirli seyahat amaçları için vizeye ihtiyacınız olmayabilir. Vizeye ihtiyacınız olup olmadığını buradan kontrol edebilirsiniz.

Türkiye’den gelen bir Türk vatandaşı iseniz, her Schengen ülkesinde olduğu gibi vizeye tabiisiniz.

Bu ülkeye seyahat etmeden önce Norveç vizesine başvurmanız gerekiyorsa, bu kılavuz, vizeyi almak için ihtiyacınız olan her şeyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Göz atın: Avrupa’nın En Ucuz Ülkeleri

Norveç Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Norveç vizesine başvurmak için aşağıdaki belgeleri doldurmanız ve toplamanız gerekecektir.

 • Doldurulmuş başvuru formu. Formu burada bulabilirsiniz . Başka bir seçenek de başvuru formunu çevrimiçi olarak doldurmak ve ardından yazdırmaktır.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf. Fotoğraf, açık renkli ve tam yüz profili ile yeni olmalıdır.
 • Geçerli pasaport (en az iki boş sayfası olan) ve önceki vizelerinizin kopyaları. Pasaport, dönüş tarihinizden sonra en az 3 ay daha geçerli olmalıdır.
 • Norveç içinde en az 30’000 EUR’yu kapsayan seyahat sigortası.
 • Bir ön yazı ve seyahat programı. Ön yazı ziyaretinizin nedenini açıklamalıdır.
 • Gidiş dönüş uçuş veya seyahat programı.
 • Ziyaret süresi boyunca konaklama kanıtı.
 • Medeni durumunuzun kanıtı.
 • Finansal araçların kanıtı. Tutar genellikle seyahat detaylarınıza göre belirlenir.

Norveç vizenizi alabilmek için yukarıda belirtilen belgelere ek olarak daha fazla belge sunmanız gerekebilir. İstihdam olmanız durumunda, iş sözleşmenizi, işinize ilişkin itirazsızlık beyanınızı, Gelir Vergisi Beyannamesini ve son 6 aya ait banka dekontunuzu ibraz etmeniz gerekecektir.

Serbest meslek sahibi olmanız durumunda, işletme ruhsatınızın, son 6 aya ait banka hesap özetinizin ve Gelir Vergisi Beyannamenizin bir kopyasını ibraz etmeniz gerekebilir.

Öğrenciyseniz, üniversitenizden veya okulunuzdan kayıt ve onay mektubunuzu kanıtlamanız gerekir. Ancak, seyahat amacınıza ve belirli koşullara bağlı olarak sizden ek belgeler sağlamanız istenebilir.

Norveç Vize Başvuru Süreci

Başvuru formunu doldurduktan ve vize başvurunuz için gerekli tüm belgeleri topladıktan sonra başvurunuzu gönderebilirsiniz.

Bunu aşağıdaki kuruluşlardan birinde yapabilirsiniz:

 • Ülkenizdeki Norveç Büyükelçiliği;
 • Norveç konsolosluğu;
 • Vize başvuru merkezi;
 • Norveç’in vize başvuru işlemlerini dışarıdan temin ettiği Schengen ülkesi Büyükelçiliği veya Konsolosluğu.

Belgeleri topladıktan, başvuru formunu doğru bir şekilde doldurduktan ve size en yakın yetkili kurumu seçtikten sonra vize randevusu almanız gerekecektir. Görüşmeniz sırasında, seyahat amacınız ve diğer ilgili detaylar hakkında çeşitli sorular sorulacaktır.

Vize başvuru sürecinin birkaç gün sürebileceğini unutmamalısınız. Bu nedenle başvurunuzu zamanında yapmalısınız. Ziyaretinizden 2 ay önce başvurmanız tavsiye edilir. Ayrıca, vize gereksinimlerinin karşılanmaması durumunda vizenizin onaylanmayabileceğini unutmayın.

Göz atın: Schengen Vizesi Red Nedenleri

Norveç’te İzin Verilen Ortalama Kalış Süreleri

Bir ziyaretçi vizesine başvurduysanız, kalış süreniz değişebilir. Süre vizede belirtilecektir. Ayrıca, ziyaretçi vizesi genellikle Norveç’e yalnızca bir kez girmenize izin verir.

Genellikle, altı aylık bir süre boyunca Norveç’te üç aya kadar kalmanıza izin verilir. Vizenizin tanıdığı süreden daha uzun süre kalırsanız sınır dışı edilebilirsiniz. Ancak koşullar sizi vizenizin izin verdiğinden daha uzun süre kalmaya zorlarsa, yerel polis yetkilileri aracılığıyla daha uzun kalmak için başvurmanız gerekecektir.

Genel Bakış

Bu makalede tartıştıklarımızı tekrarlayalım. Geldiğiniz ülkeye bağlı olarak, Norveç’i ziyaret etmek için Norveç Schengen vizesine başvurmanız gerekebilir. Ziyaretinizin farklı amaçları için çeşitli vize türleri mevcuttur. Herhangi bir AB ülkesinde oturumunuz yoksa ve sadece Türk vatandaşıysanız, vizeye ihtiyacınız var.

Yapmanız gereken ilk şey, hangi vize türünün size uygun olacağını ve hangi belgeleri toplamanız gerektiğini belirlemektir.

Bunu yaptıktan sonra başvuru formunu doldurmanız ve yetkili kurumlardan birine göndermeniz gerekecektir. Değerlendirme süreci ve görüşmenizden sonra başvurunuzun durumu hakkında bilgilendirileceksiniz.

Duygu Temiz
Duygu Temizhttps://www.avrupayolunda.com
Selam. 30 yaşındayım. Almanya'da lisans eğitimi aldım. Hollanda'da yüksek lisans derecesi yaptım. Köln'de yaşıyorum. Bu sitede sizler için yaşadığım göç, eğitim ve kariyer tecrübelerimi, bilgi ve ipuçlarını paylaşmak istiyorum. Umarım hayallerinize giden bu yolda birazcık da olsa faydam dokunur.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR