Ana SayfaAvrupaNorveç'te Çalışmak

Norveç’te Çalışmak

Norveç’te yaşamak ve Norveç’te çalışmak birçok kişinin hayali. Çünkü Norveç en büyüleyici manzaralardan bazılarına sahiptir. Ülkenin dört bir yanından güzellikler fışkırıyor. Ayrıca insan hakları, refah düzeyi, güvenlik seviyesi ve adil bir yaşam hakkı sunuyor. Norveç’te çalışmak mı istiyorsunuz? Bu yazıda kafanızdaki soruları cevaplayacağız.

Göz atın: Norveç Vizesi Nasıl Alınır?

Kuzeyde Troms, batı kıyısında Alesund ve dağların kalbinde yer alan Flåm gibi enfes yerler var. Kısaca Norveç’te hayat güzelin de çok ötesinde.

Norveç’e Çalışma Yoluyla Göç Etmek

Norveç’te göçmen olarak çalışmaya ne dersiniz? Norveç, Avrupa’nın en aktif teknoloji endüstrilerinden birine sahiptir. Altyapısını, üretimini ve yaşam standardını geliştirmeye devam ediyor. Profesyonel problem çözücülere aktif olarak ihtiyaç duyan bu ülkede çalışmak, size keyifli bir deneyim sunuyor.

Bu İskandinav ülkesi, rüzgar enerjisi, petrol ve gaz ve hidroelektrik gibi enerjiye çok fazla kaynak koyuyor. Bu, tüm mühendislik disiplinleri ve endüstrilerindeki göçmenler için bir iş cenneti anlamına gelir. Yani bu İskandinav ülkesinde gurbetçiler için birçok iş var.

İş için Norveç’e taşınmayı mı planlıyorsunuz? İster kalıcı bir değişiklik olsun ister deneyim için Norveç’te çalışmak sizi yakın gelecekte olumlu bir şekilde ödüllendirecek doğru kariyer kararıdır. Bu yazımızda size Norveç’te çalışma konusunda bir göçmen rehberi vereceğiz.

Neden Bu Ülkede Çalışmalısın?

İnsanlar genellikle bu ülkeye iki popüler nedenden dolayı taşınır: kolay para ve benzersiz deneyimler. Bu ülkede çalışan gurbetçiler, yüksek ücretlerden, mükemmel tıbbi bakımdan, elverişli bir çalışma ortamından, modern olanaklardan ve 5 haftalık ücretli tatil, zorunlu analık ve/veya babalık izni de dahil olmak üzere hoş çalışma koşullarından yararlanır.

Saçma vergilere rağmen, bu Avrupa ülkesinde hayat ideal ve rahattır. Yüksek profilli bir kariyer arıyor olsanız bile, bir göçmen olarak çalışmak, hedeflerinize kolayca ulaşmanıza yardımcı olacak birçok avantaj sağlar. Ancak burada başarılı bir iş deneyiminin anahtarı doğru işi bulmaktır.

Gereksinimler

Norveç’te bir göçmen olarak çalışmak için Norveç göçmenlik yasalarına uymalısınız. Bu yasalar bölgelere ve milletlere göre değişiklik gösterir. İki büyük yasa, gurbetçilerin istihdam gereksinimlerini belirler.

Bu yasalardan biri AB vatandaşları için istihdam niteliklerini, diğeri ise AB vatandaşı olmayanlar için gereklilikleri belirler. Türkiye AB dışı bir ülke olduğu için Türk vatandaşları vizeye tabiidir.

  1. AB Vatandaşları

AB vatandaşları için istihdam gereksinimleri son derece basit ve anlaşılırdır. Norveç bir AB üyesi ülke olmamasına rağmen, bu ülkede AÇA yasaları hala geçerlidir. Tüm AB vatandaşları, herhangi bir özel belge olmaksızın serbest dolaşım, eğitim veya çalışma hakkına sahiptir. Bu basitçe, Norveç’te kolayca iş bulabileceğiniz ve AB vatandaşıysanız yeni bir hayata başlayabileceğiniz anlamına gelir.

Ancak bir şartın yerine getirilmesi gerekir. Tüm AB vatandaşları, 3 aydan fazla kalmayı planlıyorlarsa, Norveç’teki varlıklarını kaydettirmek zorundadırlar. Kaldığınızı polise kaydetmelisiniz. Ülkeye iş arayan olarak göç ettiyseniz, işinizi kaybettiyseniz ve/veya Norveç’te bir yıldan az çalıştıysanız, iyi bir iş bulmak için Norveç’te en fazla 6 ay kalabilirsiniz.

  1. AB Vatandaşı Olmayanlar

AB üyesi olmayan bir vatandaşın burada çalışabilmesi için tamamlanması gereken tüm süreç çok uzun ve streslidir. Çünkü birçok form, belge, başvuru ve görüşme söz konusudur. AB üyesi olmayan vatandaşların ülkede çalışabilmesi için önce çalışma izni almaları gerekir.

AB vatandaşı olmayanlar için gereksinimler değişiklik gösterir. Ancak yasal olarak çalışmak istiyorsanız, esas olarak aile göçü, iş göçmenliği, eğitim, au pair ve daimi ikamet kapsamına girecek bir oturma iznine sahip olmanız gerekir. Bu ülkede AB vatandaşı olmayan bir iş bulmak için işvereninizin aşağıdakileri incelemesi gerekir:

  • Vize
  • Oturma izni
  • Çalışma izni
  • Vergi bilgisi
  • Sosyal güvenlik numarası

Norveç’te Bir Göçmen Olarak Nasıl İş Bulunur?

AB vatandaşları için iş bulmak çok daha kolay. AB-AEA vatandaşları, önceden hazırlanmış sistemleri kullanarak iş ilanlarını kolayca bulabilirler. Norveç iş bulma kurumunu veya diğer Avrupa iş bulma kurumlarını kullanarak aramaya başlayabilirsiniz. 

AB üyesi olmayan vatandaşlar, iyi bir iş bulmak istiyorlarsa, ülkede iyi bir bağlantıya sahip olmalıdır. Bununla birlikte, aşağıdakiler Norveç’te iş bulmanın en iyi yollarından bazılarıdır.

  • EURES web sitesini ziyaret edin – İşle ilgili bu Avrupa iş hareketliliği portalı, iş arayanların ülke çapında milyonlarca iş ilanı ve açık pozisyon görmelerine olanak tanır.
  • Norveç Ulusal İstihdam Kurumu’nu (NAV) ziyaret edin – Norveç Ulusal İstihdam Kurumu resmi web sitesini kullanarak da işleri çevrimiçi olarak kontrol edebilirsiniz. Norveççe ve İngilizce olarak mevcuttur. Espace Emploi International’da iş ilanları da arayabilirsiniz.

Norveç’te çalışma izni başvurusunda bulunmadan önce, başvurunuzu yapmadan önce bir iş sözleşmeniz veya geçerli bir iş teklifiniz olmalıdır. Ayrıca Norveç’te okuyan uluslararası öğrenciler için de birçok iş bulunmaktadır.

Norveç’teki en popüler endüstrilerden bazıları petrol ve gaz, deniz ürünleri (bu, Norveç’te petrol ve gazdan sonra ikinci en büyük ihracat sektörüdür) , teknoloji, mühendislik, turizm, öğretim ve tarım sektörüdür.

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
Duygu Temiz
Duygu Temizhttps://www.avrupayolunda.com
Selam. 30 yaşındayım. Almanya'da lisans eğitimi aldım. Hollanda'da yüksek lisans derecesi yaptım. Köln'de yaşıyorum. Bu sitede sizler için yaşadığım göç, eğitim ve kariyer tecrübelerimi, bilgi ve ipuçlarını paylaşmak istiyorum. Umarım hayallerinize giden bu yolda birazcık da olsa faydam dokunur.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR