Ana SayfaAvrupaSchengen Vizesi Red Nedenleri

Schengen Vizesi Red Nedenleri

Schengen ülkelerinde gezmek istiyorsanız, Schengen Vizesi almalısınız. Bu ülkelerin kendi aralarında sınır kontrolleri yoktur. Bu nedenle ister iş, ister turizm için seyahat ediyor olun, her ülkeyi seyahat etmek ve ziyaret etmek tamamen stressizdir. 15 milyondan fazla kişi, 2019’da Avrupa’yı dolaşmak için Schengen vizesi kullandı. Bu yazıda Schengen vizesi red nedenleri hakkında bilgiler bulacaksınız!

Schengen Bölgesi, dünyanın en büyük ücretsiz seyahat alanıdır. Toplamda 26 ülkeyi kapsar. Bunlar;

Avusturya, Belçika, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre ve Çek Cumhuriyeti.

Göz atın: Schengen Vizesi Nedir? Schengen Bölgesi Ülkeleri Listesi

Schengen vizesi, Avrupa’daki en popüler seyahat belgelerinden biridir. Hatta bu belgeye sahip olan kişinin, Schengen bölgesindeki ülkeler arasında serbestçe seyahat etmesine izin verir. Bu özel kısa süreli vize, alan kişinin istediği ülkede 90 güne kadar kalmasına izin verir.

Maalesef Türkiye ile Schengen ülkeleri arasında vize serbestliği yoktur. Dolayısıyla Türk vatandaşları bu ülkelere gitmek için Schengen vizesine ihtiyaç duyar. Bunun için Türk vatandaşları, önce Türkiye’de başvuruda bulunmalı ve vize almalıdır.

Schengen bölgesine seyahat etmek için vizeye ihtiyacınız var. O halde Schengen vizesi red nedenleri hakkında da bilgi sahibi olmak isteyebilirsiniz. Bu yazımızda, Schengen vize başvurunuzun neden sürekli reddedildiğinin başlıca nedenlerini açıklayacağız.

Schengen Vizesinin Reddedilmesinin Ana Nedenleri

1. Sahte Seyahat Belgesi

Başvuru aşamasında sağladığınız belgelerden herhangi biri incelenmiş ve sahte olarak değerlendirilmiş ise:

Başvurunuz otomatik olarak reddedilecek ve bu bölgedeki ülkeleri ziyaret etmeniz bile yasaklanabilecek.

Vize başvurusunda bulunmadan önce, özellikle belgeyi bir acente aracılığıyla aldıysanız, orijinalliğini kontrol etmelisiniz.

2. Geçersiz Seyahat Belgeleri

Geçersiz seyahat belgeleri sahte seyahat belgelerinden farklıdır

Schengen vizesine başvurmadan önce tüm seyahat belgelerinizin düzenli ve güncel olduğundan emin olun.

Geçersiz seyahat belgeleri nelerdir?

  • Hasarlı pasaport,
  • Eski vesikalık fotoğrafları,
  • Geçerliliği 3 aydan kısa olan veya ikiden az boş sayfası olan pasaportlar,
  • Eksik sayfaları olan pasaport,
  • Doğum veya evlilik cüzdanı konsolosluk tarafından kabul edilmemiş veya tasdik edilmemiş çelişkili ayrıntılara sahip.

3. Geçmişteki Suç Faaliyetleri

Başvurunuzun reddedilmesinin en yaygın nedenlerinden biri, yasa dışı faaliyetlerde bulunmanızdır. Başka bir deyişle şu anda Schengen üye ülkelerinin kamu refahı, politikası ve güvenliği için bir tehdit olarak görülmenizdir.

Schengen vizesine başvurmadan önce en az beş yıllık temiz bir sicilinizin olduğundan emin olun.

4. Ziyaretinizin Amacı ve Koşulları Hakkında Kabul Edilemez Bir Açıklama

Konsolosluk, planladığınız seyahatin amacını ve koşullarını haklı çıkarmak için herhangi bir neden görmezlerse başvurunuzu reddetme hakkına sahiptir.

Turist vizeniz varken fazla kalma veya iş arama planlarınız olduğuna inandıkları için başvurunuzu reddedebilirler .

Seyahatinizin amacı,

  • sağladığınız konaklama kanıtı [90 güne kadar kalmayı planlıyorsanız],
  • iş mektubu ve çalışma izni [iş için göç ediyorsanız],
  • mesleki yeterlilik, finansal varlığın kanıtı,
  • seyahat güzergâhı

gibi belgelerle desteklenmelidir.

5. Geçersiz Seyahat Sigortası ve Geçim Belgesi

Geçersiz sigorta hem de sınırlı geçim kaynağı ve hem de mali nedenlerle ret kapsamına girer . Geçerli bir mali geçim kanıtı sağlayamazsanız, büyükelçilik, vardığınızda hayatta kalmak için ülkenin sosyal hizmetlerine bağlı olacağınızı varsayar. Ayrıca Banka ekstreniz, son 6 aya ait pozitif bir banka bakiyesini yansıtmalıdır.

Son 3 yıla ait gelir vergisi beyannamelerinizi verirseniz, vizenizin onaylanma şansı bir tık daha artacaktır.

Schengen Bölgesi’nde kaldığınız süre boyunca geçerli olacak geçerli seyahat sigortasını da sağlayamazsanız, başvurunuz reddedilecektir.

Sigorta poliçenizin Schengen ülkelerinde geçerli olduğundan ve teminatınızda belirtilen tutarın kalış sürenizi ve ana ülkeye ne zaman dönmeyi planladığınızı kapsaması gerekir .

Schengen Vizem Reddedildi Ne Yapmalıyım?

İyi haber şu ki, başvurunuz reddedilirse, kararın yanlış olduğundan eminseniz karara kolayca itiraz edebilirsiniz .

Karara itiraz etmek basit bir iş değildir. Ancak atmanız gereken ilk adım, başvurunuzla ilgili karar hakkında Üye Devlete itirazda bulunmaktır. Başvurduğunuz vizenin hangi maddeden red yediğini bilmek için genelde yabancı dilde Schengen vize red nedenleri içeren bir mektup alırsınız.

Başvurunuzun neden yanlışlıkla reddedildiğini, kararlarının neden geri alınması gerektiğini ve başvurunuzun onaylanması için geçerli nedenler sunmalısınız.

Temyiz, elçilik tarafından alınan kararın neden yanlış olduğuna dair kanıtlar, gerçekler veya yasalara ve davalara atıfta bulunmalıdır. 

Ayrıca Her elçiliğin bir itirazın sunulması için bir son tarihi vardır.

İtirazınız da reddedilirse, tekrar başvurmanız gerekir. Schengen vizesine yeniden başvurmadan önce gerekli tüm düzeltmelerin yapıldığından emin olun.

Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR