Ana SayfaAvrupaBulgaristan'da Banka Hesabı Açmak

Bulgaristan’da Banka Hesabı Açmak

Bulgaristan güzel şehirler, zarif dağlar ve kültür açısından zengin insanlarla dolu güzel bir ülkedir. Bulgaristan'da banka hesabı açmak mı istiyorsunuz?

Bulgaristan Avrupa Birliği’nin yeni ülkelerindendir. Ayrıca Avrupa’da hoş bir tatil yeri arayan yabancılar için uğrak bir yerdir. Örneğin Sofya, Filibe ve Varna gibi şehirler, emekliliğini Bulgaristan’da geçirmek isteyen Avrupalıları ağırlar. Türkiye’nin komşu ülkesi olan Bulgaristan’da banka hesabı mı açmak istiyorsunuz? İşte Bulgaristan’da banka hesabı açmak için gerekenler ve önerilerimiz bu yazıda!

Göz atın: Bulgaristan’da Yaşam Maliyetleri

Bulgar bankaları, Avrupa’daki en istikrarlı ve etkili bankacılık sistemlerinden bazılarına sahip olmakla övünmektedir. Bu kurumlar güvenlidir ve işlemlerin kolaylıkla yapılmasını sağlar. Çoğu Bulgar bankası, Euro Bölgesi’nin bir parçası olmaksızın SEPA’nın (Tek Euro Ödeme Alanı) bir parçası olan güvenli para yatırma/para çekme hizmeti sunar. Ayrıca hem AB içinde hem de dışında fon transferlerini garanti eder.

Bu rehberde, hesap açmak isteyenler için için Bulgaristan’daki en iyi bankalarını inceleyeceğiz. Türkiye’de mi yaşıyorsunuz? Bulgaristan’da yerleşik olmasanız bile Bulgaristan’da banka hesabının nasıl açılacağını da bu yazıda bulmanız mümkün. 

Bankacılık Sistemi

Bulgaristan, Avrupa’daki en iyi bankacılık deneyimlerinden birini sunuyor. Çünkü hem bireyler hem de şirketler için farklı hesap türleri mevcuttur. Bulgaristan’da banka hesabı açmadan önce kimliğinizi kanıtlayan kimlik belgenizin aslı ve noter tasdikli suretlerini bankaya ibraz etmeniz gerekmektedir .

Bu prosedür hesap tekrarı ve dolandırıcılığı önlemek için oluşturulmuştur. Ancak sizin adınıza banka hesabı açan ajanslar da vardır. Ülke genelinde mevcut olan farklı banka türleri, güvenilir finansal ürünler ve hizmetler sunan ticari ve yabancı bankalar bulunmaktadır.

Ticari bankalar çok çeşitli bankacılık hizmetleri sunar. Bu kurumlar ülke genelinde bulunur ve bu kurumların %90’ından fazlası yabancı sermayelidir. Ülkedeki en büyük Bulgar bankası Bulbank’tır. 2000 yılında İtalyan Unicredito tarafından satın alındı.

İkinci en büyük banka, Macar OTP Bank’a ait olan DSK Bank’tır. Sonra Yunanistan Ulusal Bankası’na ait Birleşik Bulgar Bankası var. Bunlar, ülkedeki en iyi finansal hizmetleri sunan bir avuç bankadır.

Üzücü haber şu ki, yabancıların yerel bir adresi olsa bile banka hesabı açması zor. 
1 Ağustos 2019 tarihinden itibaren sadece Bulgaristan oturum kartına sahip kişiler orada banka hesabı açabilir.

Bulgaristan’da Banka Hesabı Açmak İçin Gereken Belgeler

Bulgaristan’da banka hesabı açmak mı istiyorsunuz? Ülkede banka hesabı açmak çok kolay bir işlemdir. Karşılaşabileceğiniz en büyük zorluk dil engelidir. Çünkü belgeler İngilizce dilinde mevcut değildir. Bu nedenle süreçte size yardımcı olması için bir tercüman tutmanız gerekecektir.

Banka hesabı açmadan önce aşağıdaki belgelere sahip olmanız gerekir:

  • Geçerli bir ulusal kimlik kartı veya pasaport
  • Bulgaristan’da kayıtlı bir adres 
  • Telefon numarası ve e-posta adresi
  • İyi hal belgesi (şirket banka hesapları için)

Ayrıca hesabınızı etkinleştirmek için ekstra nakit para ile gelmeniz gerekecektir. Hesabınız etkinleştirildiğinde, online giriş bilgilerinizi ve ihtiyaç duyacağınız diğer ek bilgileri içeren bir banka fişi verilecektir. Banka kartınız hazır olduğunda ülke genelindeki şubelerinden herhangi birinde elden teslim alabilirsiniz. Yurtdışında yaşıyorsanız, yurtdışındaki adresinize teslim edilecektir.

Göz atın: Almanya’da Banka Hesabı

En İyi Bulgar Bankaları

Çoğu Bulgar dili, 7/24 çalışma süresi, ülkenin her yerinde bulunan banka şubeleri/ATM’leri ve çoklu dil seçenekleri ile güvenilir bankacılık hizmeti sunar. Banka seçerken ihtiyacınızı karşılayan, standart imkanlara sahip ve dünyanın her yerinde değerlendirilebilir bir banka aramalısınız. 

Bulgaristan’daki en iyi bankalardan bazıları şunlardır:

UniCredit Bulbank

UniCredit Bulbank, ülkenin en büyük bankalarından biridir. Ülke genelinde çok sayıda şube ve ATM bulunmaktadır. Bu finans kurumu, İngilizce dilinde mevcut olan şifreli bir online bankacılık uygulaması sunuyor. Ayrıca çok çeşitli finansal hizmetler de sunmaktadır.

DSK Bankası

1951 yılında kurulan DSK, çeşitli hesaplar, kartlar, tasarruf ürünleri ve diğer finansal hizmetler sunmaktadır. Kurumsal, perakende, özel veya bireysel ihtiyaçları olan müşterilere hesaplar sunarlar. Ayrıca, kullanıcılara en iyi deneyimi sunan çok dinamik bir mobil ve internet bankacılığı uygulamasına sahiptirler.

Merkezi Sofya’da bulunan DSK, 93 şube, 119 banka ofisi, 100 bağlı ofis, 9 bölgesel merkez, 20 iş merkezi ve 40 finans merkezini yönetmektedir. DSKbank, Avrupa’nın en büyük bağımsız finansal hizmetlerinden biri olan OTP Bank Group’un bir iştiraki olarak faaliyet göstermektedir. Müşterilerine en iyi ve güvenli bankacılık deneyiminden birini sunarlar.

Raiffeisen

1994 yılında kurulan Raiffeisen Bank, ülkedeki küçük bireysel müşterilere ve büyük kurumsal kurumlara en iyi finansal ürün ve hizmetlerden bazılarını sunmaktadır. Bu banka Avusturya’nın Raiffeisen Banking Group’un bir yan kuruluşu olarak faaliyet göstermektedir ve Bulgaristan genelinde 147 şubesi bulunmaktadır.

Postbank

Postbank şubeleri ve ATM’ler, ülke genelinde kasaba ve şehirlerde bulunur. Ayrıca aktif müşterilere güvenilir finansal ürünler ve hizmetler sunarlar. Postbank aynı zamanda Eurobank Bulgaristan ve Yunanistan merkezli bir finans kurumu olan Eurobank EFG’nin bir yan kuruluşu olarak da bilinir.

Tüm aktif müşterilere perakende, yatırım ve kurumsal bankacılık hizmetleri sunarlar. Postbank’ın en iyi yanı, potansiyel müşterilerin hesap talep formu doldurarak ve geçerli bir kimlik ibraz ederek hesap açabilmeleridir.

Ülkede yeniyseniz, hesap açmak için randevu almanıza gerek yoktur. Çoğu banka, müşterilerin zamanı geldiğinde sıralarını beklemelerini sağlayan bir bilet kuyruk sistemi kullanır. 

İngilizce konuşan bir ex-pat iseniz, hesap kaydınızda size yardımcı olacak İngilizce konuşan personeli olan uluslararası bir banka seçmeniz en iyisidir 

Orçun Orhan Ataman
Orçun Orhan Ataman
Almanya'da kariyer deneyimlerimi paylaşıyorum. Ayrıca Avrupa gündemi ile ilgileniyorum. Bunları sizle paylaşmak istiyorum.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR