Ana SayfaAvrupaAvrupa'nın En Ucuz Ülkeleri

Avrupa’nın En Ucuz Ülkeleri

Avrupa ülkelerini ucuza gezmek herkes ister. Artan kur ile birlikte bazıları bu hayallerini yitirmiş olsa da bu yazıda Avrupa’nın en ucuz ülkeleri hakkında bir liste hazırladım. Altın kumlu plajlar, dolambaçlı dağ yolları ve hayran bırakan tarihi. Her zevke ve ilgi alanına göre çok sayıda destinasyonu bu yazıda bulacaksınız.

Ne yazık ki, özellikle Fransa, Almanya ve Hollanda gibi popüler ülkeler bu listede yok. Çünkü bu destinasyonların çoğu aynı zamanda bütçenizi en üst düzeye çıkaracaktır.

Göz atın: Türkiye’den Vize İstemeyen Avrupa Ülkeleri

Ziyaret edilecek en ucuz Avrupa ülkelerini arıyorsanız, kutunun dışında düşünmeniz ve daha az bilinen (ama aynı derecede büyülü) destinasyonlara yönelmeniz gerekir. İşte Avrupa’nın en ucuz ülkeleri!

1. Bulgaristan

Bulgaristan genellikle Avrupa’da ziyaret edilecek ucuz ülkeler listesinin başında gelir. Lakin bunun iyi bir nedeni vardır. Yaz aylarında Karadeniz kıyısında ucuz bir tatil için gelen ziyaretçiler dışında Bulgaristan, turistler tarafından büyük ölçüde keşfedilmemiş durumda.

Dolayısıyla, konaklama, uçuş ve eğlence size Batı Avrupa’da ödeyeceğiniz en ucuz tatil olacak. Sezon dışında fiyatlar önemli ölçüde düşer. Hatta Batı Avrupa’da harcayacağınız paranın onda biri ile ülke çapında dilediğinizi yaparsınız.

Bulgaristan’ı ziyaret etmenin en iyi yönlerinden biri, kalelerin, köylerin ve yürüyüş parkurlarının oldukça fazla olması. Orta Balkan Milli Parkı harika yürüyüşler ve nefes kesici manzaralar için listenin başında yer alır. Sofya birçok ziyaretçinin ilk durağıdır. Lakin 200’den fazla arkeolojik alana ev sahipliği yapan Plovdiv gibi küçük şehirleri keşfetmek daha da ucuz.

Bulgaristan’daki oteller özellikle yaz ayları dışında ucuzdur. Ayrıca birçoğunda sadece ücretsiz kahvaltı değil, aynı zamanda ücretsiz servisler de bulunur.

Göz atın: İlk Defa Avrupa Turu Yapacaklar İçin 10 İpucu

2. Romanya

Romanya, özellikle yürüyüş yapmak için Karpat dağlarına gidiyorsanız veya ağırlıklı olarak kırsal bölgeyi keşfetmeye odaklanıyorsanız, Avrupa’nın en ucuz destinasyonlarından biridir.

Bir günlük tur rezervasyonu yaptırırsanız veya Bükreş’ten yavaş tren bağlantılarına aldırmazsanız, size bir önerimiz var. Drakula’nın 14. yüzyıldan kalma Bran Şatosu’na ev sahipliği yapan Braşov‘u ziyaret etmek pahalı bir deneyim değil. Romanya’da trenler her zaman iyi durumda değildir, ancak güvenli ve çok ucuzdur.

15. yüzyıldan kalma Eski Kent, Devrim Meydanı ve Romanya’nın kendi Zafer Takı da dahil olmak üzere Bükreş’teki en güzel yapılardan bazıları ücretsizdir. Paralı olanlar da çok ucuzdur. Daha sıcak havalarda, bisiklet kiralamak küçük şehirleri keşfetmenin harika bir yolu olabilir. Hatta şehir merkezinden kalkan birçok ücretsiz yürüyüş turundan birine katılabilirsiniz.

Romanya’da dışarıda yemek ucuz ve doyurucu olduğu için buradaki süpermarketlerde alışveriş yapmak istemezsiniz. Sarmale, cozonac veya mamaliga gibi yerel spesiyaller ucuzdur. Ayrıca genellikle sokak yemeği tezgahlarında satılır.

Göz atın: Evde Yapabileceğiniz 5 Avrupa Yemeği!

3. Polonya

Polonya’nın ana şehirleri Krakow ve Varşova her zaman ucuz değildi. Bu nedenle buralara seyahat etmek istiyorsanız, yaz aylarında ziyaret etmekten kaçının.Mart ve Nisan ayları Polonya’ya seyahat etmek için ideal aylardır. Havalar ısınıyor, fiyatlar hala düşük ve kış aylarında kapatılan kaleler ve saraylar, çoğu zaman 15 Mart’ta yeniden açılıyor.

Polonya’nın en ünlü destinasyonları Auschwitz-Birkenau kampları, Wieliczka Tuz Madeni ve Schindler’in fabrikası sezon dışında çok daha az kalabalık olduğundan, sırada beklemekle zaman kaybetmezsiniz. Krakow’daki harika manzaralar için Eski Belediye Binası kulesine çıkın. Malbork’taki 13. yüzyıldan kalma Cermen Düzeni Kalesi ve antik Bialowieza Ormanı da dahil olmak üzere, ülke çapındaki diğer birçok cazibe merkezine erişim ya çok ucuz ya da ücretsiz.

Daha büyük şehirlerde, müzeler genellikle haftada bir gün ücretsizdir. Örneğin, Varşova’daki Kraliyet Kalesi’ne çarşamba günleri giriş ücretsizdir. Chopin Müzesi ise pazar günleri ücretsizdir.

Polonya’da trenler her zaman çok ucuz değildir. Lakin çok az parayla neredeyse her yere otobüsle ulaşabilirsiniz. Flixbus gibi uzun mesafe otobüsleri konforludur. Ücretsiz Wi-Fi sunar ve sizi Polonya’nın en küçük kasabalarına bile götürür.

4. Karadağ

Karadağ çok yeni bir ülke. 2006’da bağımsızlığını yeniden kazandı. Karadağ’da doyurucu, etli yerel yiyeceklere bağlı kaldığınız sürece çok ucuz fiyatlar ile karşılacaksınız. Çoğu şehir ayrıca hafta sonları çiftçi pazarlarına ev sahipliği yapar. Çok ucuza bir şeyler atıştırmak veya hızlı bir şeyler yemek için harika bir yer.

Temmuz ve ağustos aylarında Karadağ kıyıları turistlerle dolup taşmaktadır. Özellikle de vatandaşlarına girmek için vizeye ihtiyaç duymayan Rusya’dan. Popüler sahil Budva veya Herceg Novi kasabalarına gidiyorsanız, yaz aylarını atlayın. Daha çok engebeli dağları, buzul göllerini ve UNESCO korumalı kasabaları için iç bölgelere gidin. Örneğin, koyu yeşil-mavimsi ormanlarla çevrili bir dağ gölü olan Crno Jezero, yürüyüş ve yüzme için nefes kesici bir destinasyondur.

5. Ukrayna

Avrupa’nın en ucuz ülkeleri listesini yapacaksak olmazsa olmaz bu ülkeyi eklemezsek olmaz. Ukrayna, on yıllardır bir turizm merkezi olarak radardan uzak kaldı. Dolayısıyla ziyaretçiler bu eski Sovyet ülkesinin sunduğu her şeyi ancak şimdi keşfediyor. Türkiye ile ikili anlaşmasından sonra kimlikle bile gidilen Ukrayna, şu an Türklerin radarında.

Çoğu uluslararası turizm, Kiev’e ve şehirden çok uzak olmayan günlük gezilere odaklanır . Ayrıca ziyaret için doğru zamanı seçmek bu gezileri daha da ucuza getirecektir. Örneğin, Çernobil’e ve terkedilmiş Pripyat şehrine giden turlar, kışın daha ucuzdur. Çünkü bölgedeki soğuğun acımasız olması ve çoğu ziyaretçinin karla uğraşmak istememesi önemli bir etkendir. İlkbahar başlangıcı, sonbahar ve kışın Karadeniz kıyı şeridine gitmek için daha ucuz zamanlardır.

Ukrayna’yı ziyaret ederken en büyük masraf kalacak bir yer bulmak olacaktır. Uluslararası bir turizm sezonu olmadığı için otel fiyatları, özellikle büyük şehirlerde yıl boyunca çok fazla değişmez. Karadeniz’in kuzeybatı kıyısındaki tatil beldesi Odesa ve Kiev, sezon dışında (sonbahar ve kış sonu) biraz daha ucuzdur. Ancak ülkenin geri kalanı tüm yıl boyunca çok uygun fiyatlı kalır.

Belki de Ukrayna’da tasarruf etmenin en büyük yollarından biri yemektir. Yerel yerseniz, Ukrayna’da yemek çok ucuzdur. Varenyky veya holubtsi sipariş edin. Tüm öğün size herhangi bir ülkedeki fast food fiyatları ile aynı fiyata mal olacak.

Göz atın: Kimlik ile Gidilebilen Ülkeler Nelerdir?

6. Portekiz

Portekiz’in en çekici destinasyonları tamamen doğa, güneş ve açık hava ile ilgilidir. Yani çoğunlukla ücretsizdir. Ülkenin güneyindeki Faro Bölgesi, popüler bir destinasyondur. Çünkü yumuşak altın rengi kumları, uçurumları ve deniz fenerleri ile dikkat çeker.

Portekiz gezisinde en büyük harcamalar yemek ve konaklama olacak. Ancak yoğun sezon dışında (Haziran-Ağustos) ziyaret etmek maliyetleri önemli ölçüde azaltacaktır. Kasım ayından şubat ayına kadar fiyatlar daha da düşer. Ancak sıcaklıklar 17 ila 18 santigrat derece civarında kalır. Bu nedenle doyasıya gezmek için mükemmel bir zaman.

Portekiz’in en ilginç yerlerinden bazılarını keşfetmek ücretsizdir. Bunlar arasında bir Dünya Mirası alanı olan antik Evora kasabası ve Tomar kasabasındaki 12. yüzyıldan kalma Templar Kalesi ve İsa Manastırı sayılabilir.

7. Slovenya

Devlerle çevrili küçük bir ülke, Slovenya. Etrafını İtalya, Avusturya ve Macaristan sarar. Ayrıca Slovenya ormanlarla kaplı dağlık bir ülkedir. Yine de çoğu ziyaretçi buraya kıyı şeridi için geliyor. Adriyatik Denizi’ne kıyı olan Slovenya, bol miktarda uygun fiyatlı kumlu plaj ve bol güneş sunuyor.

Yaz mevsimi sahil boyunca daha pahalı konaklamalar anlamına gelse de, plajların tamamı halka açık ve ücretsizdir. Bu nedenle yüksek sezonda bile maliyetleri minimumda tutmak mümkündür. Koper plajı ve yakındaki Mestna plajı, Moon Bay ve ünlü sahil beldesi Portoroz, sıcaklıkların zaten yaz mevsimine girdiği, ancak turistlerin henüz gelmediği ilkbahar sonlarında çok uygun fiyatlı.

Sahilden uzakta, Bled Gölü belki de en iyi bilinen yer. Başkent Ljubljana’ya sadece 35 kilometre uzaklıkta bulunan göl, uygun fiyatlı bir destinasyondur. Ayrıca ülkedeki en çarpıcı manzaralardan biridir. Diğer bütçe destinasyonları arasında orta çağ kasabası Piran, müstahkem Štanjel köyü yer alır. Ayrıca bir dağ kulübesinde geceleyip iki gün içinde Triglav Dağı’nın zirvesine yürüyüş yapabileceğiniz Triglav Ulusal Parkı.

8. Macaristan

Macaristan, Doğu Avrupa’nın en pahalı ülkelerinden biridir. Tabi kıstas olarak Doğru Avrupa alınınca. Ancak yine de kıtanın batı yarısındaki büyük destinasyonlarından daha ucuzdur. Ayrıca kendine ait para birimi vardır.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de birçok ücretsiz yer görmeniz mümkün. Tuna Nehri üzerindeki Zincirli Köprüde yürümek ve Castle Hill bölgesini keşfetmek buna dahildir. Buda Kalesi ve yeraltı Kalesi Labirenti vs. ziyaret etmek ücretsiz olmasa da, yine de çok uygun fiyatlı. Haziran ayında şehir, Budapeşte çevresindeki birçok simgeyi ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz bir “Müzeler Gecesi”ne sponsor oluyor.

Budapeşte’nin en eski kapalı pazarı olan neo-Gotik Büyük Pazar Salonu, mükemmel bir lokasyon. Çünkü birçok geleneksel Macar yemeği, ucuz hediyelik eşyalar ve atıştırmalıklar aramak için harika bir yerdir. Sokak yemekleri, ziyaret ederken para biriktirmenin bir başka harika yoludur. Ülkenin en sevilen fast food yemeği, peynir, domates sosu veya ekşi krema ile doldurulmuş bir çeşit derin yağda kızartılmış pizza olan lángos’tur. Bizim pişiye biraz benzer.

Başkentin dışında her şey önemli ölçüde ucuzlar. Göl tatil beldesi Tihany’yi ziyaret edenler ve açık hava macerası için Bükk Dağları’na gidenler, orada fiyatların yıl boyunca daha da düşük olduğunu görecekler.

Göz atın: Avrupa’nın En İyi 5 Müzik ve Dans Festivali

9. Slovakya

Slovakya’nın başkenti olarak Bratislava kesinlikle ülkedeki en pahalı destinasyondur. Ancak burada bile şehrin sunduğu birçok ücretsiz şeyden yararlanarak seyahatinizi ucuz tutabilirsiniz. Ayrıca yine de diğer Avrupa ülkelerine göre ucuzdur.

Tüm şehre yayılmış birçok küçük galeriye ek olarak Bratislava, kanalizasyon deliklerinden çıkan bronz işçilerden, gerçek boyutlarda Napolyon’un banklara yaslanmış askerlerine kadar birçok sokak heykeline de ev sahipliği yapıyor. Başkent olmasına rağmen, Bratislava nispeten küçüktür. Ayrıca ilgi çekici yerlerin çoğu Eski Şehir merkezi bölgesinde yer aldığından yürüyerek kolayca keşfedilebilir. Şehrin dışına gidiyorsanız, trenler ve otobüsler ucuz ve çok rahattır.

Bununla birlikte, açık hava macerası arıyorsanız, Slovakya yapacak pek çok şey sunar ve çoğu ücretsizdir. Slovakya’nın en yüksek dağı ve milli park olan High Tatras, yüzlerce kilometrelik yürüyüş parkurlarına sahiptir. Haziran ve Ekim ayları arasında yollar yürüyüş yapmak ve keşfetmek için mükemmeldir. Slovakya’da tüm milli parklar ücretsizdir.

Slovakya aynı zamanda birçok UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı, kale, anıt ve anıta ev sahipliği yapmaktadır. Tümü ücretsiz veya keşfedilmesi çok ucuzdur.

10. Çek Cumhuriyeti

Avrupa’nın en ucuz ülkeleri listemizin son ülkesi Çek Cumhuriyeti. Burası eskisi kadar uygun fiyatlı değil. Bunun nedeni turistik olmasıdır. Ancak seyahatinizin çoğu başkent Prag’ın dışındaysa, ucuzluğu görürsünüz.. Bu özellikle daha soğuk aylar için geçerlidir. (Noel zamanı hariç). Ocak ve Şubat ayları en ucuz aylardır. Ayrıca Mart ile Mayıs ayları arasında uçuşlar ve konaklamalarda büyük indirimler de sunulmaktadır.

Prag’ın başlıca turistik mekanlarının çoğu ücretsizdir. Ancak aynı zamanda birçok ücretli turun bir parçasıdır. Yani oraya gitmek için para ödemek yerine, bir harita alıp kendi başınıza keşfetmek daha mantıklıdır. Buna Charles Köprüsü’nde yürümek, Astronomik Saat’in yanında durmak ve Eski Şehir Meydanı’nın ve orta çağ binalarının Arnavut kaldırımlı sokaklarında yürümek dahildir.

Masal gibi bir kasaba olan Cesky Krumlov, sıra dışı Sedlec kasabası ve mezarlık şapeli ve Bohemya İsviçre Ulusal Parkı’ndaki hiç bitmeyen patikalar ve dağlar da dahil olmak üzere, ülke çapındaki diğer büyük destinasyonlarda işler çok daha ucuza geliyor. Yüksek sezonda bile, yeterince önceden rezervasyon yaptırırsanız, bu destinasyonlardaki oteller uygun fiyatlı olacaktır.


Bu yazıda Avrupa’nın en ucuz ülkeleri ve şehirlerinden bahsettik. Daha fazlası için Seyahat bölümüne tıkla!

Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR