Ana SayfaAvrupaLitvanya'ya Göç Etmek

Litvanya’ya Göç Etmek

Birçok kişi her yıl Litvanya’da oturmak için başvuruda bulunur. Litvanya’ya göçün birkaç ana nedeni vardır: istihdam, aile birleşimi, iş anlaşmaları, eğitim, bilim ve araştırma. Litvanya’ya göç etmek mi istiyorsunuz? İşte Litvanya vizesi ve fazlası…

Göz atın: Litvanya’da İş Kurmak

Litvanya Hakkında

Avrupa’nın Baltık bölgesinde yer alan Litvanya, Polonya, Letonya, Beyaz Rusya ve Rusya ile sınır komşusudur. Başkenti, ülkenin en büyük ve en kalabalık şehri olan Vilnius’tur. 65.300Km 2 alan üzerinde yaşayan 2,8 milyon nüfuslu, Litvanya Cumhuriyeti, gelişmiş bir ekonomiye ve zengin kültürel mirasa sahip gelişmiş bir ülkedir. 

Halkın konuşulan dili Litvancadır; Baltık dili ile yakından ilgilidir. Arazi muhteşem vadiler, yemyeşil ormanlar ve Baltık Denizi’ne akan nehirlerle kutsanmıştır. Ülkenin GSYİH’sı yıllar içinde önemli ölçüde arttı ve bu, insanların yaşam standardını iyileştirdi. Sağlık sistemindeki iyileşmeyle yavaş yavaş bir hizmet ekonomisine doğru büyüyen ülke, diğer gelişmiş Avrupa ülkeleriyle aynı standartta olmayabilir, ancak Litvanyalıların dört gözle bekleyecekleri çok şey var.

Litvanya’ya Göç Etmek

Dünyanın dört bir yanındaki insanlar çeşitli nedenlerle Litvanya’ya göç etmektedir. Kimi okumak için, kimi çalışmak için, kimi aile üyelerini ziyaret etmek için, kimi de iş nedeniyle… Göçün amacı ne olursa olsun, Litvanya ikamet için gelen göçmenlere her zaman açık ve arkadaş canlısı olmuştur.

Litvanya’daki göçmenlik programları aşağıdakileri hedef almaktadır:

  1. Litvanya Kökenli/Kökenli Kişilerin Göçü
  2. Aile Üyelerinin Göçü
  3. Avrupa Birliği Vatandaşlarının Göçü

Litvanya Kökenli Kişilerin Göçü

Litvanya kökenli kişiler, Litvanya vatandaşlığına hak kazanırlar ve kökenlerini belgeleyen bir belge veya vatandaşlıklarını geri kazanma haklarını teyit etmek için bir sertifika verirler. Litvanya’dayken Geçici Oturma İzni veya Daimi Oturma İzni için başvurma hakları vardır. Ayrıca Schengen Vizesi de alabilirler.

Doğum belgesi veya vatandaşlığı olan bir kişinin Litvanya’ya göç etme hakkı vardır. Ebeveynleri, büyükanne ve büyükbabaları veya torunları 15 Haziran 1945’ten önce Litvanya vatandaşı olan kişiler bu programa hak kazanır.

Litvanya Aile Birleşimi

Aile birleşimi: oturma izni olan veya Litvanya vatandaşı olan bir kişinin aile üyelerinin göçü. Bu durumda 4 koşul yerine getirilmelidir.

  • Aile üyesi, Litvanya vatandaşı veya Oturma izni olan bir kişi ile doğrudan akraba olmalıdır. 
  • Aile üyesi Litvanya’da yaşıyor olmalıdır.
  • Aile üyesinin Daimi Oturma İzni ve istenen diğer şartlara sahip olması gerekir.
  • Aile üyesinin bir Geçici İkamet İzni ve istenen diğer şartlara sahip olması gerekir.

Avrupa Birliği Vatandaşlarının Göçü

AB vatandaşları herhangi bir özel izin olmaksızın Litvanya’ya vizesiz gelebilir ve 3 aya kadar yaşayabilir. Bundan daha uzun süre kalmak isteyenler, eğitim veya istihdam vb. temelinde bir AB üye devleti vatandaşı sertifikası verilmesi için başvurabilirler.

Litvanya’daki Göçmenlik Programları

Çalışma İzni

Bu, bir Litvanyalı şirkette yabancı olarak iş bulmayı gerektirir. Litvanya’da çalışmak ve yaşamak isteyen herhangi bir yabancı, gerekli niteliklere ve gerekli deneyime sahip olmalıdır. İznin verilmesi işe, niteliklere, aylık gelire ve diğer faktörlere bağlıdır.

İşin tüm gerekliliklerini yerine getiren kişiye Çalışma İzni, çalışma süresine bağlı olarak geçici veya kalıcı Oturma İzni ve ulusal D Vizesi verilir.

İş Kurmak

Vurgu genellikle devam eden işletmeye, işletmenin net değerine, maaşlarının büyüklüğüne ve diğer faktörlere yapılır. Geçici veya kalıcı bir izin verilebilmesi için, başvuru sahibinin işin yürütülmesine dahil olması gerekir. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

Yatırım göçmenlik programı

Bu program, Litvanya’daki işlerini genişletmek isteyen iş dünyası temsilcilerine adanmıştır. Oturma İzni ve Çalışma İzni genellikle kalış süresine bağlı olarak verilir.

Temsilcilik veya şube göçmenlik programı

Litvanya’daki bir şirketin Temsilciliği veya Şubesinin başkanı veya müdürünün göçü, gerekli tüm belgeleri sağladıktan sonra 3 yıla kadar bir süre için bu tür kişilerin aile üyelerini de içerebilir.

Eğitim İçin Göçmenlik

Litvanya’da okumak için kişinin öncelikle ilgi duyduğu üniversiteyi ve programı seçmesi gerekir. Kabul için kurumun şartlarını yerine getirmesi durumunda Geçici Oturma İzni verilmesi için başvurabilir.

Okurken çalışmak isteyen öğrenciler çalışma izni başvurusunda bulunabilirler. 

Diğer göçmenlik programları arasında; Mavi Kart, Yüksek Nitelikli Uzman, AB vatandaşlarının aile üyesi vb.

Göz atın: AB Mavi Kart (EU Blue Card) Nedir?

Duygu Temiz
Duygu Temizhttps://www.avrupayolunda.com
Selam. 30 yaşındayım. Almanya'da lisans eğitimi aldım. Hollanda'da yüksek lisans derecesi yaptım. Köln'de yaşıyorum. Bu sitede sizler için yaşadığım göç, eğitim ve kariyer tecrübelerimi, bilgi ve ipuçlarını paylaşmak istiyorum. Umarım hayallerinize giden bu yolda birazcık da olsa faydam dokunur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR