Ana SayfaAvrupaPolonya'da En İyi Üniversiteler

Polonya’da En İyi Üniversiteler

Polonya'da Başvuru Yapılabilecek En İyi 3 Üniversite

Polonya, dünyadaki ekonomik açıdan en istikrarlı ve hızla gelişen ülkelerden biri olarak kabul edilir. Polonya’da üniversite okumayı seçerseniz, hem Polonya’da hem de yurtdışında geçerli olan yüksek kaliteli bilgi ve Avrupa diploması alacaksınız. Polonya’da üniversite okumak mı istiyorsunuz? Bu makalede sizler için Polonya’da en iyi üniversiteler hakkında yazdık.

Göz atın: Polonya’ya Göç Etmek

Polonya’da eğitim almanın bir özelliği, üniversitelerin başvuranlara hem Lehçe hem de İngilizce eğitim alma fırsatı sunmasıdır. Devlet veya özel fark etmeksizin, öğrenim görmek için İngilizce eğitim programları sunan birçok Polonya üniversitesi vardır.

Göz atın: Polonya’da Yaşam Maliyetleri

Warsaw University

Polonya’da en iyi üniversiteler listemize ilk olarak Varşova üniversitesi ile başlıyoruz. 1816 yılında kurulan devlet üniversitesi, Polonya’daki en büyük ve en iyi yüksek öğretim kurumlarından biridir. Perspektywy’nin derecelendirmesine göre Uniwersytet Warszawski, Polonya’daki devlet üniversiteleri arasında 1 numara.

Üniversite 6.000’den fazla kişiyi istihdam etmektedir (3.100’den fazla öğretmen dahil) ve yaklaşık 56.000 öğrenci eğitim görmektedir. Ayrıca, 9.200’den fazla kişi lisansüstü ve lisansüstü eğitim görmektedir.

Varşova Üniversitesi, doğa bilimleri, beşeri bilimler ve kesin bilimler alanında 37 fakülteye ve 100’den fazla uzmanlık ve uzmanlığa sahiptir.

Varşova Üniversitesi, uzun yıllardır ülkenin en önemli sıralamasında üst sıralarda yer almaktadır. Polonya’nın en iyi üniversitelerinden birinin unvanını almak kolay bir iş değil. Ancak, onu korumak daha da zordur. Şöhret ve prestij, yüksek düzeyde bir eğitimin sonucu değilse, çok az maliyetlidir. Bu açıdan bakıldığında, yüksek eğitim kalitesine önem vermek Üniversitenin önceliğidir.

Üniversitede yaklaşık 56.000 öğrenci eğitim görmekte ve 3.100’den fazla öğretmen bu süreci denetlemektedir. Üniversitenin 37 fakültesi ve 100’den fazla uzmanlık ve uzmanlığı vardır. Çok sayıda çalışma programı dikkate alındığında, Üniversitenin en önemli görevi, derslerin nasıl yürütüldüğünü kontrol etmek ve yüksek bir eğitim seviyesini sürdürmektir.

Genel dil gereksinimleri:

Varşova Üniversitesi’ne girerken, seçilen fakülteye bağlı olarak, ek bir gereklilik, ilgili konuda bir sınavı veya mülakatı geçmek olabilir.

Ayrıca, ek belgeler gerekebilir:

  • Ön yazı;
  • Yüksek lisans programına kabul edildiğinde, önceki bir üniversiteden tercihen profesör ünvanına sahip bir öğretmenden yazılı tavsiye
  • Lehçe veya İngilizce’de uygun düzeyde (B2) yazılı ve sözlü yeterlilik (uluslararası dil sertifikaları kabul edilir: CAE, CPE, TOEFL (500 puanın üzerinde), IELTS (6 puanın üzerinde) veya Bilim ve Yüksek Bakanlığı tarafından tanınan diğer sertifikalar).

Bir devlet yüksek öğrenim kurumu olarak Varşova Üniversitesi, yabancı öğrenciler için ücretsiz eğitim sağlar:

  • Pole Card (Polonya kökenli) veya Oturum Kartı (Polonya’da daimi ikamet) varlığı
  • Devlet sınavını geçtikten sonra C1 seviyesinde Lehçe bilgisini onaylayan bir Sertifikanın mevcudiyeti

Öğrenim Ücretleri 

Kayıt ücreti: 80 PLN

Giriş ücreti : 200 € (eğitimin ilk yılında ödenir)

Eğitim Süresi

  • 3 yıl (6 yarıyıl) – Lisans derecesi
  • 2 yıl (4 yarıyıl) – Yüksek Lisans

Wroclaw State University

Polonya’da en iyi üniversiteler listemizde ikinci sıraya Wroclaw Eyalet Üniversitesi ile devam ediyoruz. Zengin tarihi ve 300 yılı aşan gelenekleri ile Orta ve Doğu Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biridir. Wroclaw Üniversitesi, dünyaya fizik, edebiyat, kimya ve tıp alanlarında 9 Nobel ödüllü kazandırdı.

Wroclaw Üniversitesi, 12 fakültede ve 70’ten fazla uzmanlık ve yönergede eğitim sunmaktadır. Üniversite sürekli olarak gelişmekte ve yeni çalışma alanları açmaktadır.

Üniversitenin yeni girişimlerinden biri, hem Polonyalı hem de yabancı öğrenciler için İngilizce lisans, yüksek lisans, doktora programlarının sayısını artırmaktır.

Dünyada 240’tan fazla üniversiteden imzalanan koşullar sayesinde üniversitenin öğrencileri ve bilim insanları uluslararası değişim programlarına katılma fırsatı buluyor.

Öğrenim Ücretleri 

Üniversite giriş ücreti – 200 €

Bir Pole’s Card, konaklama için bir Card, Devlet Sertifikasyon Komisyonu tarafından verilen C1 dil yeterliliği seviyesinde bir Sertifika varlığında ücretsiz eğitim

Kabul koşulları – Sertifika tarafından onaylanan B1 düzeyinde Lehçe bilgisi.

Eğitim Süresi

Öğrenim süresi – 3 yıl (6 yarıyıl)


The Adam Mickiewicz University

Polonya’da en iyi üniversiteler listemizde üçüncü sırada Adam Mickiewicz Üniversitesi bulunuyor. Üniversite mevcut modern haliyle 2019’da kuruluşunun yüzüncü yılını kutlayacak. Üniversitedeki ana çalışma alanları beşeri bilimler, sosyal bilimler, doğa bilimleri ve sanatla ilgili bilimlerdir.

Poznan’da bulunan üniversite, uzun yıllardır Polonya’nın en iyi üniversiteleri arasında yer alan bir devlet üniversitesidir. Üniversitenin tarihi, 1519’da Piskopos Jan Lubransky tarafından kurulan Akademi’nin mirasına dayanan 400 yıldan fazladır.

Öğrenim Ücretleri 

Kayıt ücreti: 85 zł

Öğrenim ücreti: dönem başına 3.000 zł

Eğitim Süresi

3 yıl (6 yarıyıl) – Lisans derecesi

2 yıl (4 yarıyıl) – Yüksek Lisans

Duygu Temiz
Duygu Temizhttps://www.avrupayolunda.com
Selam. 30 yaşındayım. Almanya'da lisans eğitimi aldım. Hollanda'da yüksek lisans derecesi yaptım. Köln'de yaşıyorum. Bu sitede sizler için yaşadığım göç, eğitim ve kariyer tecrübelerimi, bilgi ve ipuçlarını paylaşmak istiyorum. Umarım hayallerinize giden bu yolda birazcık da olsa faydam dokunur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR