Ana SayfaAvrupaLitvanya'da İş Kurmak

Litvanya’da İş Kurmak

Birçok yabancı girişimci, Avrupa’da bir şirket kurup orada kalmalarını sağlayacak kapsamlı bir seçenek arıyor. Litvanya bu tür amaçlar için ideal çözümlerden biridir. Litvanya, bir iş kurmak için basit ve uygun koşullar sunar. Üstelik şirket kaydı orada oldukça ucuz. Bu, bir Avrupa ülkesinde hemen bir iş kurmanıza ve Litvanya’da oturma izni almanıza olanak tanır. Litvanya’da iş kurmak mı istiyorsunuz? Bu makalede Litvanya’ya iş göçü hakkında yazdık.

Göz atın: Litvanya’ya Göç Etmek

Ticari Göçmenlik İçin Litvanya’nın Avantajları

Litvanya’da iş kurmak isteyenler ilk önce şirket kaydı yapmalıdır. Litvanya’da bir şirketi kaydetmek çok kolaydır. Yalnızca minimum bir belge paketine ve iyi bir iş planına ihtiyacınız var. Kısaca şirket kurma aşamaları şu şekilde sıralanabilir:

 1. Şirket Sicilindeki ismin mevcudiyetinin kontrol edilmesi;
 2. Gerekli tüm formların ve beyannamelerin hazırlanması;
 3. Kayıt için belge ve formların sunulması;
 4. 2.500 Euro’luk kayıtlı sermayenin asgari miktarını yatırmak için bir banka hesabı açmak ;
 5. Şirket kaydı ve bir belge paketinin hazırlanması;
 6. Belgelerin noter tasdiki, apostil (gerekirse);
 7. Mühür üretimi, son belge setinin hazırlanması;
 8. Belgelerin asıllarının gönderilmesi ve istenen adrese yazdırılması.

Litvanya’da bir şirket kurmak için kurucular, yöneticiler ve hissedarlar için ikamet şartı yoktur. Bu, bir şirketin %100 yabancı iştiraki ile tescil edilebileceği anlamına gelir.

Litvanya’daki standart kurumlar vergisi oranı yalnızca %15’tir.

Bütçe kaydı ve yaşam için çok yüksek fiyatlar değil. Şirket, kurucusunun ülkede ikamet etmesini sağlayacak minimum değerleri göstermesi gerektiğinden, geçim maliyeti büyük önem taşımaktadır. Litvanya’da yaşam maliyeti yüksek değildir ve bu nedenle oturma iznini uzatmak için gerekli göstergeleri elde etmek oldukça mümkündür.

Litvanya’daki karşı taraflarla iş yapmak bir zevktir. Benzer bir zihniyet nedeniyle, birçok müşterimiz, Litvanyalı iş ortaklarıyla iletişim kurmanın rahatlığı ve kolaylığının bir Litvanya şirketi kurmanın en büyük avantajlarından biri olduğunu belirtiyor.

Litvanya’da Şirket Açarak Oturma İzni Nasıl Alınır?

Litvanya, ülkeye göç etmenin ve şirket kaydı yoluyla oturma izni almanın en uygun fiyatlı ve uygun yollarından birini sunuyor. Şirket kaydı yapıldığında hemen oturma izni başvurusunda bulunabilirsiniz.

Litvanya’da Şirket Açarak Oturma İzni Almak İçin Gerekenler

 • Litvanya’daki bir şirket için yasal belgeler (veya Litvanya’da bir şube veya bağlı şirket kuruluysa bir ana kuruluş için);
 • İş planı. İş planı, şirketin faaliyet türünü ve gelişim planını yansıtmalıdır;
 • Litvanya’daki şirketin kurucusu / CEO’su için kimlik belgeleri (pasaportlar, ikamet adresinin kanıtı, vb.);
 • Şirketin kurucusu ve CEO’su hesabından sertifika. Hesaptaki bakiye, iş geliştirmek ve Litvanya’da ikamet etmek için yeterli olmalıdır;
 • Sağlık Sigortası;
 • Başvuran tarafından yerel vatandaşlar için en az 1 iş yaratıldığını doğrulayan bir belge.
 • Gereksinimleri karşılamak için bir koltuk minimumdur. Oturma izni vermeyi reddetme riskini en aza indirmek için 3-5 iş sağlanması arzu edilir.

Tüm belgeler Litvanya Göçmen Bürosuna teslim edildikten sonra, oturma izni için başvuru sahibi ile bir görüşme planlanacaktır. Mülakatın başarıyla tamamlanması, iyi bir iş planına sahip olunması, Litvanyalı bir şirkette iş sağlanması ve ülkede yaşamak için yeterli paranın olduğunun kanıtlanması üzerine, Litvanya’da oturma izni verilmesine karar verilecektir.

Ancak oturma izni almak o kadar önemli değil, tutmak, uzatmak ve bir süre sonra daimi ikamet ve vatandaşlık başvurusunda bulunmak önemlidir.

Litvanya’da Oturma İzninin Yenilenmesi İçin Gerekenler

Litvanya’da İş Kurmak zor değildir. Lakin oturma izninin yenilenmesi için çabalamalısınız. Bir şirket yeni kurulurken, elbette, onun için katı gereklilikler yoktur ve bu nedenle, izin verilen bir oturma izni almak için yetkin bir şekilde hazırlanmış bir iş planı ve kasa hesabında makul bir bakiye yeterlidir. Ancak şirket olgunlaştıkça başvuru sahibi için aranan şartlar daha da katılaşacaktır ve oturma iznini uzatmak için bu şartlara dikkatle uyulmalıdır.

Litvanya’da Oturma İzninin Uzatılmasını Sağlamak İçin Ne Gereklidir?

İlk olarak, şirketin karlı olduğunu göstermeniz gerekir. Çalışanlara maaş ödemeleri, ofis kirası ve ayrıca ülkede yaşama gibi şirketin tüm giderlerini karşılayacak kadar gelir sağlayan başarılı bir proje, oturma izninin yenilenmemesi riskini en aza indirir.

Şirket iyi bir potansiyel ve artan kar gösterirse, böyle bir şirkete karşı herhangi bir şikayet olmaz ve işletme sahibi oturma iznini kolayca uzatır. Ancak, şirket varlığının ikinci yılından itibaren kârlı değilse, yenileme reddedilebilir.

İkincisi, Litvanya’da ikamet edenler için iş sayısını artırmak gerekiyor. Devlet, işsizlik oranını azaltmak ve istihdamı artırmakla ilgileniyor ve bu nedenle şirketinizde artan boş pozisyon sayısı, oturma iznini uzatmak için mükemmel bir avantaj olarak hizmet edebilir.

Üçüncüsü, oturma izni sahibinin Litvanya’da yaşamak için yeterli mali kaynağa sahip olduğuna dair kanıt sunması gerekir.

Projenin Litvanya ekonomisi için yararlılığı, şirketin Litvanya’da az gelişmiş bölgeleri geliştirme potansiyeli, sunulan ürünlerin yenilikçiliği ve diğerleri gibi yukarıdaki kriterlere ek olarak değerlendirilebilir.

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
Duygu Temiz
Duygu Temizhttps://www.avrupayolunda.com
Selam. 30 yaşındayım. Almanya'da lisans eğitimi aldım. Hollanda'da yüksek lisans derecesi yaptım. Köln'de yaşıyorum. Bu sitede sizler için yaşadığım göç, eğitim ve kariyer tecrübelerimi, bilgi ve ipuçlarını paylaşmak istiyorum. Umarım hayallerinize giden bu yolda birazcık da olsa faydam dokunur.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR