Ana SayfaSeyahatHostel Nedir? Hostel Nasıl Kullanılır?

Hostel Nedir? Hostel Nasıl Kullanılır?

Hostelde kalmak, daha önce deneyimlememiş olanlar için korkutucudur. Yabancılarla aynı odada uyumak bazılarınız için garip gelebilir. Ayrıca “Hostel” gibi filmleri izlediyseniz korkmakta haklısınız. Ancak bu klişelerin, sizi diğer gezginlerle tanıştırabilecek bu ekonomik konaklama yerlerinde kalmanıza engel olmasına izin vermeyin. Peki hostel nedir? Hostel nasıl kullanılır?

Göz atın: Airbnb Nedir? Airbnb Nasıl Kullanılır?

İşte sizin için hazırladığımız yeni başlayanlar için hostel rehberi!

Hostel Türleri

Hostel nedir? Aslında paylaşımlı odalara ve ortak alanlara sahip konaklama yerleridir.

Hosteller, üniversitede kaldığınız şeye benzeyen temel yurtlarınızdan sundukları tüm olanaklarla bir otel olabilecek lüks ortak odalara kadar çeşitlilik gösterebilir. Rehber kitaplar aracılığıyla, Hostelworld gibi web sitelerinde rezervasyon yaparak ve gideceğiniz yere vardığınızda sadece yürüyerek dünyanın birçok yerinde hostelleri bulabilirsiniz.

Hatta farklı hostel zincirleri bile var. YHA ve Hostelling International dünya çapında bulunur. Nomads, Üs Avustralya ve Yeni Zelanda’da bulunurken, PLUS Batı Avrupa’da favori bir zincirdir.

Göz atın: İlk Defa Avrupa Turu Yapacaklar İçin 10 İpucu

Hostel ve Hotel Arasındaki Farklar

Seyahat planlarken ilk akla gelen sorulardan biri “Nerede kalıyoruz?” sorusudur. İki popüler seçenek otel veya hosteldir. İkisinden daha ucuz olanı bir hostelde kalmaktır. Çoğu hostelde internet bağlantısı, çamaşır odası, telefon, eşyalarınızı koyabileceğiniz kilitli dolaplar ve kahvaltı servisi vardır.

Hosteller ve oteller arasındaki temel fark, pansiyonların kalmak için yatakhane benzeri ortamlar sağlaması, oysa otellerin daha fazla mahremiyet için ayrı odalar olmasıdır. Bununla birlikte, bir otel odası dayanışmasının aksine, bir hostelde daha fazla topluluk hissi vardır. Sosyal bir varlıksanız, her türlü ilginç insanla tanışabileceğiniz için bir pansiyon faydalı olacaktır. Pansiyonlar, değerli eşyalarınızı bir dolapta sakladığınız ve parmaklarınızın ucunda durduğu sürece, çoğunlukla güvenli konaklama yerleridir.

Bütçeniz kısıtlıysa veya farklı milletlerden yeni insanlarla tanışmak istiyorsanız, hostel iyi bir tercihtir. Ancak, daha fazla özel vakit geçirmek istediğinizi düşünüyorsanız otel daha rahat ve güvenli bir seçim olacaktır. İster pansiyonda ister otelde kalmaya karar verin, paradan tasarruf etmenin bir başka yolu da şehir dışında bir yer seçmektir, çünkü şehir içi konutlar, şehir dışındaki şehirlerden çok daha pahalıdır.

Göz atın: Yurtdışı Balayı Önerileri

Aranacak Olanaklar

İlk hostel konaklamanız için rezervasyon yapmadan önce, hangi olanakları aramak isteyeceğinizi düşünün:

  • Eve döndüğünüzde arkadaşlarınız ve ailenizle check-in yapabilmek için WiFi istiyor musunuz?
  • Yemek maliyetlerini azaltmak için yemek pişirmek için bir mutfağa ne dersiniz?
  • Kahvaltının dahil edilmesini mi istiyorsunuz? Yoksa kendi başınıza yemek yemeyi mi tercih edersiniz?
  • Diğer gezginlerle tanışmak için bir hostel barı olmasını mı yoksa sessizliği korumayı mı tercih ederdiniz?
  • Grup yemekleri veya bar gezintileri gibi sosyal aktiviteler düzenleyerek yeni seyahat arkadaşlarıyla tanışmayı kolaylaştıran bir hostelle ilgilenir miydiniz?
  • Çamaşır yıkama olanakları, minimal seyahat gardırobunuzu temiz tutmanıza yardımcı olacaktır.
  • Ortak odalarda kalırken kilitli dolaplar önemlidir.

Göz atın: Avrupa’nın En Ucuz Ülkeleri

Dikkate Alınacak Oda Seçenekleri

İlk kez bir hostelde kalıyorsanız, düşünmeniz gereken ilk şey yurt odalarını mı yoksa özel odaları mı tercih ettiğinizdir.

Hostel Odaları: Oda başına ranza sayısı 2 ila 20 arasında değişir. Bu nedenle tamamen alanınızı kaç kişiyle paylaşmak istediğinize bağlıdır. Açıkçası, oda başına ne kadar fazla yatak olursa, gecelik maliyetiniz o kadar düşük olur. Ancak yatak sayısı ne kadar az olursa, geceleri o kadar sessiz olur. Ayrıca karma yurtlar ve kadınlara özel yurtlar arasında seçim yapabilirsiniz. Can sıkıcı ve dağınık oda arkadaşları her iki durumda da bir olasılıktır. Bu gerçekten şans eseridir. Bu yüzden bu bir rahatlık meselesidir.

Özel Odalar: Özel odalar söz konusu olduğunda, asıl fayda, alanınızı paylaşmak zorunda kalmamanızdır. Ancak yine de insanların ortak odalarda birlikte takılmaya genellikle daha açık olduğu bir konaklama yerinde olmanın avantajı da vardır. Birçoğu hala koridor/ortak banyoya sahiptir. Ancak bazı özel odalar daha çok servisli daireler veya ekonomik otel odaları gibi hissettirir. Hatta bazılarının kendi TV’leri vardır!

Göz atın: Schengen Vizesi Nedir? Schengen Bölgesi Ülkeleri Listesi

Hostel Odası Görgü Kuralları

Daha önce yurtta kalmadıysanız, oda arkadaşlarınızla iyi geçinmek için bilmeniz gereken birkaç şey var.

İlk olarak, geç gelecekseniz, içeri girdiğinizde ışığı açmayın. Yolunuzu bulmak için telefonunuzu veya farınızı kullanın, yoksa oda arkadaşlarınız sizden nefret edebilir. Aynı şey erken kalkanlar için de geçerli. Havaalanına erken gitmeniz gerekiyorsa, çantanızı önceden toplayın. Sabahın 4’ünde torbaların hışırtısını duymayı kimse sevmez!

İkinci olarak, yemek ve parfüm gibi kokan eşyaları odadan uzak tutun.

Hangi oda tipini seçerseniz seçin, konaklamanızı daha konforlu hale getirmek için, okumak için bir far, alçakgönüllülük için bir Malaya peştemâli, kulak tıkaçları (horlayanları ve gürültülü misafirleri susturmak için), bir göz maskesi ve en önemlisi, herhangi biri için bir kilit paketlemenizi öneririm. Hostellerin sağladığı kilitli dolaplar. Yiyeceklerinizi saklamak için yeniden kullanılabilir bir çanta da getirebilirsiniz.

Göz atın: Kimlik ile Gidilebilen Ülkeler Nelerdir?

Ortak Banyolar Hakkında SSS

Hostelleri diğer konaklama türlerinden ayıran en önemli özelliklerden biri ortak banyolardır. Hostel düzenine bağlı olarak karma veya tek cinsiyetli banyolar olabilir. İşleri kolaylaştırmak için odanızdan banyoya taşınması kolay bir banyo çantası getirin. Kancası varsa, bu daha da iyidir. Ayrıca duşta giymek için bir çift parmak arası terlik paketlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Hostelinize bağlı olarak, konaklamanız için bir havlu sağlayabilirler veya sağlamayabilirler. Bazıları havlu kiralar. Önceden bilmiyor olabileceğiniz için bunun yerine seyahat havlusu paketlemenizi öneririz.

Hostel’de Bunları Göze Alın

Hosteller yeni ve harika seyahat deneyimleri ve dünyanın dört bir yanından yeni arkadaşlarla tanışmayı beraberinde getirirken, bazen farkında olmanız gereken pek de hoş olmayan deneyimler sunar. Ne zaman bu kadar farklı tipte insanın olduğu bir yerde kalsanız, grupta mutlaka birkaç çürük yumurta olacaktır. Sarhoş sefahat gösterilerinden, yapışkan parmaklı misafirlere kadar her şey…

Göz atın: Interrail Nedir? Interrail Nasıl Yapılır?

Sadece her şeye hazırlıklı olun ve gitmeye hazır olacaksınız.

Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR