Ana SayfaGündemAlmanya HaberleriVolkswagen Almanya'da Devasa Bir Elektrikli Otomobil Fabrikası Kuracak

Volkswagen Almanya’da Devasa Bir Elektrikli Otomobil Fabrikası Kuracak

Volkswagen elektrikli otomobil fabrikası kuracak”
Alman otomobil üreticisi Volkswagen, elektrikli otomobil rakibi Tesla ile rekabet edebilmek amacıyla Almanya’da yeni bir elektrikli otomobil planı oluşturma niyetini açıkladı.

Göz atın: Almanya’da Güncel Altın Fiyatları: Almanya’da Çeyrek Altın Kaç Euro?

Volkswagen Wolfsburg’da Yeni Fabrika Kuruyor

Yeni tesis, Volkswagen’in Aşağı Saksonya’daki Wolfsburg’daki mevcut genel merkezinin yanında elverişli bir konumda yer alacak. Ayrıca şirket, inşaatın “2023 baharı kadar erken” başlayacağını söyledi.

Bu, yeni elektrikli araç fabrikasından çıkan ilk otomobillerin 2026 yılına kadar tamamlanacağı anlamına geliyor. VW, elektrikli araç üretiminde lider olma hedeflerini finanse etmek için 35 milyar avro yatırım yapıyor. Firma, 2025 yılına kadar dünyanın en büyük elektrikli araç şirketi olmayı hedefliyor.

Göz atın: Binlerce Ukraynalı Mülteci Berlin’e Ulaştı

Volkswagen Almanya’da Tesla’yı Alt Edecek

VW’nin duyurusu, ABD’li rakibi Tesla’ya Brandenburg eyaletindeki yeni “devasa fabrikalarında” üretime başlamak için resmen izin verildikten sonra geldi. VW’nin yeni fabrikası, uluslararası şirkete 2,2 milyar dolar kazandıracak. Ayrıca VW’nin elektrik tutkusunun çekirdeğini oluşturan “Project Trinity” araçlarının üretimine adanacak.

VW’nin markasının başkanı Ralf Brandstaetter, Volkswagen otomobil fabrikasının firma için “önemli bir kilometre taşı” olduğunu belirtti. Şirket, şu anda 10 saat içinde yepyeni bir elektrikli araba yapan Tesla’yı alt etmeyi umuyor. Karşılaştırıldığında, grup CEO’su Herbert Diess’e göre VW şu anda yaklaşık 30 saatte yeni bir elektrikli otomobil üretebiliyor.

Orçun Orhan Ataman
Orçun Orhan Ataman
Almanya'da kariyer deneyimlerimi paylaşıyorum. Ayrıca Avrupa gündemi ile ilgileniyorum. Bunları sizle paylaşmak istiyorum.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR