Ana SayfaGöçGlobal Göç RehberiAmerika Green Card Çekilişi Hakkında Her Şey

Amerika Green Card Çekilişi Hakkında Her Şey

Başka bir ülkeye göç etmeyi düşünen birçok insan, önce Amerika Birleşik Devletleri’ni düşünür. İstihdam ve daimi ikamet için sayısız fırsatlara sahip bir ülkedir. Ekonomik refahı, dünyanın her yerinden ABD Green Card nasıl alacağını merak eden ziyaretçileri ve potansiyel göçmenleri cezbetmektedir. Amerika’ya göç etmek mi istiyorsunuz? Bu yazıda Amerika Green Card çekilişi hakkında her şeyden bahsedeceğiz.

Göz atın: Amerika’ya İltica Etmek

Green Card Nedir?

Green Card, ABD vatandaşı olmayan bir kişinin ABD’de kalıcı olarak yaşamasına izin veren bir oturma izni türüdür. Amerika Birleşik Devletleri dışından pek çok kişi, ABD vatandaşlığı başvurularına hak kazanmadan önce üç veya beş yıl boyunca ülkenin herhangi bir yerinde yasal olarak yaşamalarına ve çalışmalarına izin verdiği için yeşil kartın nasıl alınacağını öğrenmek istiyor.

ABD hükümeti tarafından her yıl bir milyonun üzerinde Green Card verilmektedir. Vizelerin genellikle çoğu, ABD’de ikamet edenlerin aile üyelerine verilir.

ABD’de Green Card Alma Yolları

Green Card almanın alternatif yolları vardır. Amerika Birleşik Devletleri’nde Green Card almak için en etkili altı yöntem:

 1. Evlilik
 2. Yatırım
 3. İş
 4. Öğrenci
 5. Başarı
 6. Çekiliş

Biz bu yazıda Amerika Green Card çekilişi hakkında yazacağız. Lakin öncesinde biraz Green Card ve türlerini tanıyalım.

Göz atın: Amerika’da Asker Olmak ve Vatandaşlık

ABD Green Card Türleri 

Koşullarınıza ve nasıl almayı planladığınıza bağlı olarak çeşitli ABD Green Card türleri mevcuttur. ABD Yeşil Kartlar, her biri kendi vize ve gereksinimlerine sahip dört ana kategoriye ayrılabilir:

Aile Temelli Green Card

Bu tür Green Card, ABD vatandaşı olan veya ABD’de daimi ikamet eden birinci dereceden aile üyeleriniz varsa ve onlarla yeniden bir araya gelmek istiyorsanız size verilir. Birinci dereceden aile üyeleri arasında eşler, çocuklar, kardeşler ve ebeveynler bulunur.

İstihdam Temelli Green Card

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir işe kabul edildiyseniz, size Green Card verilecektir. İşvereniniz, belgelerin ve başvuru sürecinin masraflarını karşılayacak ve ayrıca ABD’de kalmanıza sponsor olacaktır. İşveren destekli Green Card ile, sözleşmeniz sona erene kadar yasal olarak o şirkette çalışmakla yükümlüsünüz. Sponsorluk kriterleriniz karşılandıktan sonra farklı bir şirkette yeni bir iş arayabilirsiniz.

Geri Dönen Yerleşik Green Card 

Bu Green Card, daha önce Green Card sahibi olan ancak kontrolleri dışındaki koşullar nedeniyle ülkeyi bir yıldan fazla terk etmiş kişiler içindir. Başka bir ülkede tutulduysanız veya ailevi veya kültürel nedenlerle ABD’ye dönmenize izin verilmiyorsa, bunlar kontrolünüz dışındaki durumlara örnektir. Bu tür bir Green Card alabilmek için, geri dönme şansınızın olmadığını çeşitli belgelerle kanıtlamalısınız. 

Green Card Çekilişi

ABD hükümeti her yıl, “Çeşitlilik Vizesi Çekilişi Programı” kapsamında altı coğrafi bölgeden alınan bir giriş havuzundan rastgele 50.000 kişiyi seçiyor.

2024 Amerika Green Card Çekiliş Takvimi

 • 5 Ekim 2022: Green Card çekiliş başvuru başlangıcı
 • 8 Kasım 2022: Green Card çekiliş başvuru bitişi
 • 6 Mayıs 2023: Green Card çekiliş sonuçlarının açıklanması
 • 1 Ekim 2023: Green Card çekilişi kazananların mülakatlarının başlangıcı
 • 30 Eylül 2024: Green Card çekilişi kazananların mülakatlarının bitişi. Bu tarihi kadar vize almazsanız şansınızı kaybedersiniz.

Green Card Çekilişine Nasıl Başvurulur ?

 • Yeşil kart başvurusu yapmak için Elektronik Çeşitlilik Vize Giriş Formu kullanılmalıdır. Artık girişinizi posta ile gönderemezsiniz.
 • Kişi başına bir başvuru sınırı vardır. Her ne sebeple olursa olsun, birden fazla başvuru alınması durumunda anında diskalifiye edilecektir.
 • Yeşil kart başvurunuz alındığında, ABD Dışişleri Bakanlığı size veya temsilcinize bir elektronik onay bildirimi e-postası gönderecektir.
 • Eşiniz ve 21 yaşın altındaki çocuklarınız da dahil olmak üzere tüm aile üyeleri, en son bireysel fotoğrafları göndermelidir. Tüm üvey çocuklar ve yasal olarak evlat edinilen çocuklar da dahil edilmelidir. Bunlar, DV piyango başvurunuza eklenmeli ve elektronik olarak gönderilmelidir.
 • Fotoğraflarınız elektronik olarak gönderilmelidir. Geleneksel bir kağıt fotoğrafın elektronik bir kopyasını oluşturmak için dijital bir fotoğraf çekin veya bir tarayıcı kullanın.

Green Card çekilişine nasıl başvurulur?

https://dvprogram.state.gov adresinde ABD Çeşitlilik Vizesi Çekilişine ücretsiz olarak katılabilirsiniz.

Green Card için pasaport gerekli mi?

Bu çekilişe başvurmak için pasaport gerekli değil. Daha sonra kabul edilirseniz, çıkarmanız gerekir.

Green Card çekilişi ücretsiz mi?

Çekilişe başvuru tamamen ücretsiz. Herhangi bir şekilde 1 kuruş bile ödemeniz istenmez. Lakin bu sürecin tamamen ücretsiz geçeceği anlamına gelmez. Sonraki süreçte kabul edilirseniz, bankada para göstermeniz gerekir. Peki bu para ne için? Amerika’ya adım attığınızda 6 aylık yaşam masraflarınızı karşılayacağınız bir miktardır. Yaklaşık olarak bir kişi için 10 bin dolardır. Aile ile katıldıysanız, kişi başı extra 5 bin dolar daha eklenir. Tabi bu miktarlar kesin değildir. Gidenlerin, ortalama gösterdiği para bu şekildedir.

Green Card şirketleri dolandırıcı mı?

Biri sizi arayıp, “bize şu miktarı verin sizi kazandıran listeye sokalım” vs bu tarz avantaj sağlayan tekliflerde bulunan kişilerden kaçının. Bunlara inanmayın çünkü gerçek değiller. Kendiniz başvuru yapın ve sonuçları görün. Amerika Green Card çekilişi başvurusu için herhangi bir aracıya ihtiyacınız yoktur.

Green Card kimlere çıkıyor?

Bu sorunun cevabı yok çünkü bu bir çekiliş. Çekilişin ilk aşamasında kim olduğunuz, ne mesleği yaptığınız, yaşınız ve ırkınız problem değildir.

Green Card kazandıktan sonra ne oluyor?

Bu kart ile Amerika’da süresiz oturma ve çalışma izni hak kazanırsınız. 5 yıl Amerika’da yaşarsanız, vatandaşlık da alabiliyorsunuz. Lakin bu kart size hemen verilmez. İlk olarak 6 aylık bir vize verilir. Bu süre içinde Amerika’ya taşınmanız gerekir. Bu süre içinde Amerika’ya giriş yapmazsanız hakkınız yanar.

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
Orçun Orhan Ataman
Orçun Orhan Ataman
Almanya'da kariyer deneyimlerimi paylaşıyorum. Ayrıca Avrupa gündemi ile ilgileniyorum. Bunları sizle paylaşmak istiyorum.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR