Ana SayfaAvrupaFinlandiya'da İş ve Açık Pozisyonlar

Finlandiya’da İş ve Açık Pozisyonlar

Finlandiya’da çalışmak ister misiniz? Kuzey Avrupa’da bulunan İskandinav ülkesi Finlandiya’da iş ihtiyacı sürekli artıyor. Şimdi burada işsizlik oranı %8-9 civarında ve kalifiye personel eksikliği ve yaşlanan nüfus, yerel işverenleri komşu ülkelerde aktif olarak uzman aramaya zorluyor. Bu yazıda Finlandiya’da iş ve açık pozisyonlar hakkında yazdık.

Finlandiya, refah seviyesiyle, demokrasisiyle ve müthiş imkanlarıyla herkesin ilgisini çekmiştir. Ama düzgün bir iş bulup Finlandiya’ya göç etmek o kadar kolay mı? Bir yabancı Finlandiya’da nasıl iş bulabilir? Finlandiya’da iş bulmanın birkaç yolu vardır. Başlıcalarına bir göz atalım.

Göz atın: Avrupa’da Ortalama Maaşlar Ne Kadar?

Açık Pozisyonlarla İş Arama İçin Web Siteleri

Her şeyden önce, resmi kaynaklarda bir iş bulmanız önerilir:

 • Finlandiya İstihdam ve Ekonomi Bakanlığı portalı (https://tyomarkkinatori.fi/en). İstihdamla ilgili pek çok yararlı bilgi içerir. Ülkedeki tüm iş bulma merkezlerinin adresleri vardır ve ayrı bir sayfada ilgi alanındaki boş pozisyonları bulabilirsiniz. Burada yerel işletmelerden, stajlardan ve kurslardan gelen tekliflerin en eksiksiz listesini bulacaksınız.
 • AB web sitesi (https://europa.eu/). Avrupa’daki yaşamın diğer yönlerinin yanı sıra çok sayıda istihdam bilgisi sağlar.
 • Mesleki Güvenlik ve Sağlık İdaresi web sitesi (http://www.tyosuojelu.fi/web/en/home). Burada istihdamın incelikleri hakkında faydalı makaleler bulabilirsiniz: bir sözleşmenin hazırlanması, maaşların büyüklüğü ve ödenmesi, uzmanlığa bağlı çalışma koşulları, vb.

Ajans

Fince bilmiyorsanız veya kendi başınıza arama yapmak için yeterli zamanınız yoksa veya uygun bir iş aramak için ülkeyi ilk kez ziyaret etmek istiyorsanız, bir işe alım ajansı ile iletişime geçin. Uzmanlar yalnızca ihtiyaçlarınızı karşılayan bir açık pozisyon listesi seçmekle kalmaz, aynı zamanda işverenle iletişim kurma, belge hazırlama ve yerel pazarın özellikleri hakkında konuşma endişelerini de üstlenir. Ancak bu tür hizmetler için 150-300 € (vize ücreti ve yol hariç) arasında bir ücret ödemeniz gerekeceğini unutmayın.

Bir işe alım ajansı seçerken, bir vergi sicil numarasının bulunup bulunmadığını kontrol etmeyi unutmayın. Çünkü onsuz, AB ülkelerinde yasal olarak çalışmak mümkün değildir. Doğrulanmış şirketler arasında VPS ve Aaresaari (yüksek eğitimli uzmanlar için) bulunmaktadır.

Staj

Finlandiya, özellikle ekoloji, programlama, turizm, Fince ve İngilizce öğrenme alanlarında öğrencilere iyi fırsatlar sunmaktadır. Programlardan birine katılmak için aşağıdaki gereksinimleri karşılamanız gerekir:

 • yaş – 18 yaşından itibaren;
 • minimum – üniversitenin ikinci yılı;
 • İngilizce, Fince veya İsveççe bilgisi.

Ülkedeki işletmelerde ücretli staj yapabilirsiniz. Ortalama olarak, 40 saatlik bir çalışma haftası için 1000 € alacaksınız.

Finlandiya’da Bir Yabancı İşçi İçin Şartlar

Finlandiya, oturma izni gerekmeyen kısa süreli mesleklerin bir listesine sahiptir. Ülkede 90 güne kadar kalmak için bir iş sözleşmesi ve vizeye sahip olmak yeterlidir. Bunlara öğretmenler, çevirmenler, sporcular, antrenörler ve hakimler, sanatçılar, toplayıcılar ve sıralayıcılar, denizciler, araştırmacılar ve tur organizatörleri dahildir.

Çalışma İzni ile Oturma İzni

AB üyesi olmayan vatandaşlar, önceden bir işveren bulmalı ve ülke yetkililerinden izin almalıdır. Başvuru Finlandiya büyükelçiliğine yapılır.

Fin dili

Nitelikli bir iş bulmak için gerekli bir öğedir. Tek istisna, çoğu durumda iyi bir İngilizce bilgisinin yeterli olduğu programcılardır.

Niteliklerin teyidi

Uzmanlığa bağlı olarak, bu prosedür nispeten basit veya daha uzun olabilir.

Finlandiya’ya Göç

Finlandiya’da kalıcı olarak çalışmak için özel oturma izni gereklidir. Böyle olmaması veya düzenli vize ile ülkede kalma kararının alınması, sadece sınır dışı edilmeyi değil, aynı zamanda AB ülkelerine 10 yıl süreyle giriş yasağını da beraberinde getiriyor.

Çalışma Hakkı ile Finlandiya Oturma İzni

Oturma izni almak için ülkenizdeki Finlandiya Büyükelçiliği ile iletişime geçmeniz ve Finlandiya Göçmenlik Dairesi web sitesinde bir başvuru formu doldurmanız gerekir.

Ayrıca aşağıdaki belge listesini de göndermeniz gerekecektir:

 • Doldurulmuş veriler ve imza ile işveren formu TEM054. İş sözleşmesinin ne kadar süre geçerli olduğunu, pozisyonu, maaşın boyutunu ve işe alma ile ilgili diğer önemli özellikleri belirtir;
 • Uluslararası pasaport ve ulusal pasaport sayfalarının bir kopyası;
 • 2 fotoğraf 36×47 mm;
 • Sağlık sigortası poliçesi;
 • Vergi ödeme makbuzu (540 €).

Tüm süreç 3-4 ay sürer. Nihai kararı içeren onaylı bir mektup alırsınız ve oturma izni kartınızı Finlandiya büyükelçiliğinden alabilirsiniz. İlk geçerlilik süresi 1 yıldır.

İzin verildikten sonra, yalnızca pasaport değiştirilirse sona eren, sınırsız bir izinle uzatılabilir veya değiştirilebilir. Bir yabancı 4 yıl Finlandiya’da yaşayıp çalıştıktan sonra daimi ikamet için başvurabilir.

AB Mavi Kart

Sadece yüksek vasıflı işçiler için geçerlidir. Mavi kart alacağınıza güvenmek için şunlara ihtiyacınız vardır:

Göz atın: AB Mavi Kart (EU Blue Card) Nedir?

 • AB’de tanınanlar listesinde yer alan bir üniversiteden mezuniyet diploması;
 • Finlandiyalı bir işverenle sözleşme (en az 1 yıl);
 • Ayda 4809 €’dan başlayan garantili maaş (vergiler hariç).

Finlandiya’da Talep Üzerine Açık Pozisyonlar ve Uzmanlıklar

Ülkenin güneyinde daha fazla teklif var, doğuda çok daha az. Helsinki gibi büyük şehirlerde iş bulmak daha kolay, orada maaşlar daha yüksek ama maliyetler daha önemli.

Birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi işgücü piyasasında da yüksek nitelikli uzmanlara öncelik verilmektedir:

 • Tıbbi çalışanlar.
 • Öğretmenler.
 • Muhasebe uzmanları, ekonomistler.
 • IT çalışanları.
 • Mühendisler.
 • Kimyagerler.
 • Ekolojistler.
 • Enerji uzmanları.

İş sitelerinde gezinirseniz, yüksek öğrenim gerektirmeyen uzmanlıklar için birçok teklif göreceksiniz. Mahsulün montajı ve tasnifi ile uğraşacak kişilere ek olarak, Finlandiya’da inşaatçılar, montajcılar, duvarcılar, yardımcı işçiler, dadılar ve hemşireler, sürücüler, garsonlar, satıcılar ve elektrikçiler sürekli olarak gereklidir. Ancak sosyal sektördeki tüm işler için Fince dili bilgisi gereklidir.

Finlandiya’daki Maaşlar

Finlandiya’da ortalama maaş, özel mesleğe bağlı olarak vergi öncesi 2000-3500 € arasında değişmektedir. Vergiler düşüldükten sonra, çalışanın hala yaklaşık 2.500 €’su var. 4.000 € ile en yüksek maaşlar bilgi ve iletişim alanındadır. Konaklama ve yemek alanında çalışanlar en az kazanıyor (yaklaşık 2300 €). Aynı yönde dahi olsa ücretler, niteliklere ve çalışılan yere göre büyük farklılıklar gösterebilmektedir.

Finlandiya’yı ciddi olarak düşünüyor musun? Yüksek nitelikli bir uzmansanız, tüm şüpheleri bir kenara bırakın: belgeleri uyarlamak için biraz çaba sarfedin.

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
Duygu Temiz
Duygu Temizhttps://www.avrupayolunda.com
Selam. 30 yaşındayım. Almanya'da lisans eğitimi aldım. Hollanda'da yüksek lisans derecesi yaptım. Köln'de yaşıyorum. Bu sitede sizler için yaşadığım göç, eğitim ve kariyer tecrübelerimi, bilgi ve ipuçlarını paylaşmak istiyorum. Umarım hayallerinize giden bu yolda birazcık da olsa faydam dokunur.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR