Ana SayfaGöçGlobal Göç RehberiAmerika'da Asker Olmak ve Vatandaşlık

Amerika’da Asker Olmak ve Vatandaşlık

Ordu aracılığıyla ABD vatandaşlığı almak ister misiniz? Amerika Birleşik Devletleri silahlı kuvvetlerinde görev alarak belli bir süre sonra vatandaşlık hakkı kazanma şansı vardır. Bununla ilgileniyor musunuz? İşte Amerika’da asker olmak ve vatandaşlık hakkında hazırladığımız bir rehber!

Göz atın: Amerika’ya İltica Etmek

ABD Silahlı Kuvvetlerinde bir yıl hizmet etmiş bir kişi, gerçekten de hızlandırılmış vatandaşlık almaya hak kazanır. Ayrıca bir savaş bölgesinde görev yapıyorsa hemen alır. Ancak, tüm zorluk, hala orduya girmeniz gerektiğidir. Ve sadece ABD vatandaşları veya daimi ikamet edenler oraya götürülür.

Ayrıca hizmet sözleşmesi 2 ila 6 yıllık bir süre için yapılır. Genel olarak, bu yöntem basit olarak adlandırılamaz. Ve bunun ne kadar zor olduğunu göstermek için aşağıda size ABD ordusuna kimin ve nasıl katılabileceğini anlatacağız.

ABD Ordusuna Kimler Katılabilir?

Amerika’da asker olmak mı istiyorsunuz? Amerika’da kimler asker olabilir?

Askerlik yoluyla Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etmek bir efsanedir. Bir ABD vatandaşı veya daimi ikamet eden biri (yeşil kart sahibi) ABD Silahlı Kuvvetleri’ne kaydolabilir. 17-42 yaşları arasında, sabıka kaydı olmayan, ancak orta öğrenimi ve fiziksel uygunluğu iyi olan hem erkek hem de kadın (bazı istisnalar dışında) olabilir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde silahlı kuvvetlerin 5 şubesi (ordu, donanma, hava kuvvetleri, deniz piyadeleri ve sahil güvenlik) vardır. Ayrıca her birinin kendi yaş sınırı vardır. Örneğin, 17 ila 42 yaş arası insanlar orduya alınır. Üniversite öğrencileri yedekte hizmet verebilir.

ABD Ordusunda Hizmet Etmek: ARMY’ ye Nasıl Girilir?

Amerika Birleşik Devletleri ordusunda asker olmak mı istiyorsunuz? İşte ABD ordusunda asker olmak için yapmanız gerekenler:

Adım 1. Bir ön test yapın ve bir işe alım görevlisi bulun

ABD Ordusunda hizmet etmeye uygun olup olmadığınızı anlamak için resmi web sitesinde bir ön test yapın. Sonuçlarını indirin ve onlarla bir işe alım görevlisiyle iletişime geçin. Ancak, bu prosedürü illa yapmanız gerekmez. Doğrudan işe alım görevlisine gidin.

Silahlı kuvvetlerin her bir kolunun işe alım görevlileri vardır. İşe alım görevlileri, askerlik için uygun olup olmadığınızı kontrol edecek ve size bir ön bilgisayar yetenek testi sunacaktır.

Uygunluk ölçütleri genellikle şunlardır:

 • yaş,
 • eğitim düzeyi,
 • fiziksel özellikler,
 • sabıka kaydı
 • ve medeni durum.

Adım 2. Gerekli belgeleri hazırlayın

İşveren size gerekli belgelerin bir listesini sağlayacak ve gerekirse bunları toplamanıza yardımcı olacaktır. Bu belgeler şunları içerir:

 • Vatandaşlık belgesi (Amerika Birleşik Devletleri’nde doğmadıysanız);
 • Sosyal Güvenlik kartı;
 • Geçerli sürücü belgesi veya kimlik;
 • Hesap durumu;
 • Evlilik veya boşanma belgelerinin asılları veya onaylı kopyaları, eşlerin ayrılmasına ilişkin mahkeme kararı (gerekirse);
 • 18 yaşından küçük çocukların doğum belgelerinin asılları veya onaylı kopyaları; ebeveynlerin ifadeleri; nafaka ödenmesine ilişkin belgeler (gerekirse);
 • Bir ordu mensubu ile evliyse, adını, sosyal güvenlik numarasını ve askeri adresini belirtin;
 • Kiralamanın kopyaları (gerekirse);
 • ROTC (Yedek Subayların Eğitim Birlikleri) belgelerinin orijinalleri veya onaylı kopyaları (gerekirse);
 • Eğitim belgelerinin orijinalleri.

Adım 3. ASVAB testini yapın

Silahlı Hizmetler Mesleki Yetenek Pili (ASVAB) testi, güçlü yönlerinizi vurgulamak ve hangi askeri mesleklerin sizin için en iyi olduğunu belirlemek için tasarlanmıştır. Test, fen, matematik, mekanik, elektronik vb. alanlardaki soruları içerecektir.

Adım 4. Fizik muayene yaptırın

İşvereniniz, fiziksel muayenenizi planlamanıza tekrar yardımcı olacaktır. Boyunuz, kilonuz ve vücut yağ oranınız için de gereksinimler olduğunu bilmelisiniz. Web sitesinde özel bir hesap makinesi kullanarak gerekli parametreleri karşılayıp karşılamadığınızı öğrenebilirsiniz.

Adım 5. Bir uzmanlık seçin

Testi başarıyla geçtikten ve tıbbi muayeneyi geçtikten sonra, ordu uzmanlıklarından birini seçebilirsiniz. Yaklaşık 150 tane vardır. Ardından belirli bir süre için bir sözleşme imzalıyorsunuz. Hizmetin uzunluğu, silahlı kuvvetlerin özelliklerine ve türüne bağlıdır ve 2 ila 6 yıl arasında değişir.

Adım 6. Eğitim kursu ve hizmetin başlangıcı

Savaş eğitiminin temellerini öğrenmeye gitmeden önce yemin etmeniz gerekecek. Ardından temel savaş eğitimine gönderileceksiniz. Kurs birkaç aşamadan oluşacak ve yaklaşık 10 hafta sürecek (bazı birliklerde daha fazla). Bundan sonra ilk üssünüze götürülecek ve orduda hizmet etmeye başlayacaksınız. Yemek ve barınma ordu tarafından sağlanmaktadır. Ayrıca maaş alacaksınız.

Amerika’da Asker Olarak ABD Vatandaşlığı Elde Etmek

Amerika’da orduya katılıp vatandaş olabilirsiniz. Vatandaşlık almak için gerekli belgeleri doğrudan hizmet yerinde (genellikle personel bölümünde veya askeri başsavcının ofisinde) sunabilirsiniz. Bu belgeler, vatandaşlığa kabul başvurusunu (Form N-400) ve bir askeri veya deniz üssünde hizmet sertifikası başvurusunu (form N-426) içerir.

Belge paketi hazırlandıktan sonra, vatandaşlık almak için hızlandırılmış prosedüre başlamak için Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) askeri personeli için özel bir vatandaşlığa kabul birimine gönderilecektir. Yaklaşık 6-8 ay içinde zaten ABD vatandaşı olacaksınız!

Orçun Orhan Ataman
Orçun Orhan Ataman
Almanya'da kariyer deneyimlerimi paylaşıyorum. Ayrıca Avrupa gündemi ile ilgileniyorum. Bunları sizle paylaşmak istiyorum.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR