Ana SayfaAvrupaYunanistan'da Üniversite Okumak

Yunanistan’da Üniversite Okumak

Yüzyıllarca aynı topraklarda yaşadığımız, aynı kültürlere sahip olduğumuz Yunanistan’da üniversite okumak mı istiyorsunuz? Bu yazıda sizler için Yunanistan’da üniversiteye nasıl girilir? Yunanistan’da Üniversite’ye Nasıl Başvurulur? sorularını cevaplayacağız.

Göz atın: İlk kez Yurtdışına Seyahat Edenler için İpuçları

Yunanistan’da Eğitim Nasıl?

Antik Hellas’taki bir eğitim kurumunda yüksek öğrenim görmek cazip geliyor. Özellikle Yunanistan’da eğitim ücretsiz olduğundan ve sınavsız ve okul sertifikasındaki notlara dayalı bir dil sertifikası ile girebilirsiniz.

Ve başvurunuzda okumak istediğiniz en fazla yirmi fakülteyi belirtebildiğiniz için düşük bir not ortalaması ile bile başvuru yapma şansınız var.

Ancak Yunan üniversitelerine kabul süreci Avrupa’nın en zorlarından biridir. Bu, bir yandan belirli Yunan bürokrasisinden, diğer yandan eğitimin devlet dilinde yapılmasından ve çoğu yabancı başvuru sahibinin Yunanca bilmemesinden kaynaklanmaktadır. Yabancı uyruklu öğrenciler ilk yıl için yıllık 400-700 Euro tutarındaki dil kurslarında Yunanca okuyabilmekte ve sonrasında bir eğitim kurumuna girebilmektedirler.

Bir Yunan üniversitesine, lise diploması ile girebilirsiniz. Bir yüksek lisans programına kayıt olmak için bir lisans derecesi gereklidir. Ancak, mesleki eğitime ilişkin belgelerin (diplomalar ve ekleri) bir nostrifikasyon prosedüründen geçmesi gerektiğini akılda tutmak önemlidir.

Yunanistan’da sadece eğitim ücretsiz değildir. Ders kitapları tüm konularda ücretsiz olarak verilir. Öğrenciler için sağlık sigortası yapılır. Ayrıca, bazı burslar ve yurtlar için de fırsatlar vardır.

Bir Yunan üniversitesine Nasıl Girilir?

Belge Toplama

Yunanistan’daki eğitiminizi önceden planlamanız ve gerekli tüm belgeleri Haziran ayının sonuna kadar hazırlamanız gerekir. Çünkü Temmuz kabul zamanıdır ve belge alma tarihleri ​​yıldan yıla değişebilir. 

Soyadınız değiştiyse pasaportunuzun, fotoğraflarınızın bir kopyasına ihtiyacınız olacak. Apostil ile soyadı değişikliği belgesi ve apostilli bir doğum belgesi.

Ayrıca tam zamanlı mesleki eğitim veya lise bitirme sertifikasına sahip olmanız gerekir.

Yunanistan’da Üniversite’ye Başvuru

Yunanistan Türkiye’ye yakınlığı ve AB üyesi olması sebebiyle üniversite okumak için iyi bir tercihtir. Yunanistan’da üniversite okumak mı istiyorsunuz? Peki Yunanistan’da üniversiteye nasıl başvurulur?

Konsoloslukta gerekli tüm belgeleri aldıktan sonra, 30 Euro’luk başvuru ücreti için vergi dairesi veya KEP (yabancılar için hizmet merkezi) ile iletişime geçmeniz gerekir. Konsoloslukta alınan sertifikaların yasallaştırılması için alınan ücrettir. Ücret banka aracılığıyla ödenir. Sertifika ve pullarla Atina veya Selanik’teki Dışişleri Bakanlığı’na gidip belgeleri tasdik ediyorsunuz. Orada, Dışişleri Bakanlığı’nda belgeler Yunancaya çevriliyor.

Ortalama Puanı Hesaplayın

Yakın zamana kadar, 20 puanlık bir sistemde ortalama bir sertifika notu alan kişiler, hemen üniversiteye başvurabiliyorlardı. Şimdi ayrıca bir genel not ortalaması almaları ve önceki eğitimlerinin Yunanistan Eğitim Bakanlığı’ndan tanınması gerekiyor. Yabancı bir diplomanın, ortalama puanın belirlenmesine başvurmadan önce bile, yalnızca Atina’da bulunan özel bir kuruluş olan EOPPEP aracılığıyla tasdik edilmesi gerektiğini lütfen unutmayın.

Belge Gönderme

Böylece, en zor bürokratik konuların tümü sona erdi ve üniversiteye belge gönderme döneminin başlama tarihini sabırsızlıkla bekleyebiliriz. Yunanistan’daki üniversiteler başvuranların başvurularını bir hafta içinde kabul eder ve kesin tarihler yaklaşık 3-5 gün içinde açıklanır. Bu nedenle yaklaşık 1 Temmuz’dan itibaren Eğitim Bakanlığı’nın web sitesini her gün kontrol etmeniz gerekir.

Belge kabul süresi açılır açılmaz, bakanlığın web sitesine kaydolmanız, fakülteleri seçmeniz (önceden öncelikli fakültelerin bir listesini hazırlamak daha iyidir), formları yazdırmanız, doldurmanız ve noter ile onaylamanız veya polise ve ardından belgeleri kurye ile üniversiteye göndermeniz gerekir. Ağustos ayının sonunda Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesinden giriş yapıp yapmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Çoğu zaman, böyle bir kabul prosedürü nedeniyle, yabancı başvuru sahipleri kafa karışıklığı yaşıyor ve birçok hata yapıyor. Öğrenciler, bir sertifikayı evde Yunancaya çevirebileceklerine, puanlarını 20 puanlık bir ölçekte hesaplayabileceklerine ve bakanlığın web sitesindeki formları kendileri doldurabileceklerine inanıyorlar. Ama durum böyle değil. Gönderirken ortalama puan sertifikası ve diğer belgeleri eklemezseniz, başvurunuz onaylanmayacaktır ve tüm prosedür sadece bir hafta sürdüğü için Temmuz ayında bir şeyi yeniden yapmak için zamanınız olmayacaktır.

Duygu Temiz
Duygu Temizhttps://www.avrupayolunda.com
Selam. 30 yaşındayım. Almanya'da lisans eğitimi aldım. Hollanda'da yüksek lisans derecesi yaptım. Köln'de yaşıyorum. Bu sitede sizler için yaşadığım göç, eğitim ve kariyer tecrübelerimi, bilgi ve ipuçlarını paylaşmak istiyorum. Umarım hayallerinize giden bu yolda birazcık da olsa faydam dokunur.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR