Ana SayfaAlmanyaAlmanya Vizesi Red Nedenleri

Almanya Vizesi Red Nedenleri

Almanya’yı ziyaret etmek için çok sayıda dünya vatandaşı vizeye ihtiyaç duyabilir, Almanya’nın bir AB üye devleti olarak aynı zamanda Schengen bölgesinin bir devleti haline geldiği 1995 yılından bu yana, ziyaretçiler Almanya’ya Schengen vizesi ile girebilirler. Almanya’ya turistik gelmek ya da Almanya’ya göç etmek mi istiyorsunuz? Bu yazıda Almanya vizesi red nedenleri hakkında yazdık.

Göz atın: Schengen Vizesi Red Nedenleri

Almanya Vizesine Kimler Başvurabilir? 

Türkiye’den Almanya’ya seyahat etmek, seyahatin amacı ne olursa olsun bir vize gerektirir.

Bir kişi aşağıdaki nedenlerle Almanya vizesine başvurabilir:

Schengen ülkeleriyle vize serbestisi anlaşmasına varmamış üçüncü dünya ülkesinin pasaport sahibidir. Schengen devleti ile bir vize serbestleştirme anlaşması imzalamış olan ancak Almanya’ya girişiniz önceden reddedilmiş bir üçüncü dünya ülkesinin pasaportuna sahipseniz.

Aday iş vizesi için, çalışmak için Almanya’ya taşınmak isteyen ancak henüz iş bulmamış olanlar iş aday vizesi için başvurabilir, ancak altı ay sonra iş bulmamış olanların eve dönmeleri gerekecektir. 

Geziciler turist vizesi veya Schengen vizesi için başvurabilirler.

Çalışma vizesi, iş yapmak için 90 günden fazla kalmak isteyenlerin iş vizesine başvurmaları gerekir. Misafir bilim insanı vizesine, misafir bilim insanı veya deneyci olarak görev almak isteyen kişiler başvurabilir.

Göz atın: Almanya Vizesi İçin Garantör Belgesi

Almanya Vize Reddinin Yaygın Nedenleri

Almanya Schengen vize başvurunuz titiz bir incelemeden geçer. Almanya büyükelçiliği veya konsolosluğundaki vize görevlileri tüm belgelerinizi dikkatlice kontrol eder, görüşmenizi değerlendirir ve sonra karar verir. Bu nedenle, reddedilme nedenleri, başvurunuzun ne kadar iyi olduğuna bağlıdır. Aşağıda Almanya vizesi red nedenleri hakkında yazdık.

Doğal olarak, başvurunuzun yeterince iyi olmadığını düşünmelerinin farklı nedenleri olabilir, ancak en yaygın nedenler şunlardır:

Seyahatinizin Amacını Yeterince Kanıtlamadınız

Bu demek oluyor ki, Almanya’yı ziyaret etmek istediğinizi söylemenizin sebepleri konusunda vize görevlilerini ikna edemediniz. Örneğin:

 • Gerekli tüm belgeleri göndermediniz .
 • Gönderdiğiniz belgeler seyahat amacınızı desteklemedi
 • Aile üyelerini ziyaret etmek istediyseniz: Gönderdiğiniz belgeler aile bağlarını kanıtlamadı
 • Doğru uçak biletini ve otel rezervasyonunu göndermediniz veya bu arada iptal ettiniz.
 • Geçerli bir iş sözleşmesi sunmadınız
 • Almanya’da kalmayı düşündüğünüz süre işten/okuldan izinle tutarlı değil
 • Vesaire.

Sahte Belgeler Gönderdiniz

Sahte veya yanlış olan herhangi bir belge ibraz ettiyseniz, Almanya vize başvurunuz derhal reddedildi. Hatalarınızdan ders alıp tekrar denemekten başka yapabileceğiniz bir şey yok.

Herhangi bir sahte belge ibraz etmediyseniz, ancak vize görevlileri bunu yaptığınızı iddia ediyorsa, itiraz edebilirsiniz.

Yeterli Paranız Olmadı

Almanya Schengen vizesine başvurursanız, konaklamanızı ve dönüşünüzü karşılamak için gerekli paraya sahip olduğunuzu kanıtlamanız beklenir. Yeterli mali kaynağınız olduğunu kanıtlayamazsanız, Alman vize görevlileri vize başvurunuzu reddedecektir.

Örneğin, öğrenciyseniz, kaldığınız süre boyunca ayda en az 934 € paranız olduğunu kanıtlayabilmeniz gerekir. Bunu , Alman hükümeti tarafından lisanslı şirketlerden biri aracılığıyla Bloke Banka Hesabı açarak yapabilirsiniz.

Seyahat Sağlık Sigortanız Olmadı

Almanya Schengen vizesi başvurusunda bulunmanın en önemli kısımlarından biri yeterli seyahat sağlık sigortası yaptırmaktır . Tüm kalış süreniz ve transit geçişiniz için kişi başı en az 30.000 € teminatlı seyahat sağlık sigortası yaptırmalısınız. Diğer tüm Schengen Bölgesi ülkelerini ve beklenmeyen tıbbi masrafları ve ülkesine geri dönüşü kapsamalıdır.

Seyahat sağlık sigortanız yoksa Almanya vizeniz reddedilecektir .

Yeterli Davet Mektubu veya Ön Yazı Göndermediniz

Almanya’da birini ziyaret edecekseniz, size bir Davet Mektubu yazmalı, sizi onlarla kalmaya davet etmeli ve sizin için sorumluluk kabul etmelidir. Mektup, ev sahibi ve siz (misafir) hakkında önemli bilgiler içermelidir.

Ayrıca, neden seyahat ettiğinizi, Almanya’ya geldiğinizde ne yapacağınızı ve temel olarak kendinizi tanıttığınızı açıklayan bir Ön Yazı yazmalısınız. Eksik belge varsa nedenini açıklamak için Ön Yazıyı kullanabilirsiniz.

Bunlar yeterince veya kötü yazılmamışsa, vize başvurunuzun sonucunu etkileyebilir.

Son Altı Ayda Schengen Bölgesinde Zaten 90 Gün Geçirmişsiniz

Schengen vizesi alırsanız , Schengen Bölgesi’nde 180 günlük bir süre içinde 90 günden fazla kalamazsınız . Yani, son 180 gün içinde herhangi bir Schengen ülkesinde 90 gün geçirdiyseniz, başka bir vize alamazsınız.

Schengen Bilgi Sisteminde Sizin İçin Bir Uyarı Var

Schengen Bilgi Sistemi (SIS), Avrupa’da güvenlik ve sınır yönetimi için bir bilgi paylaşım sistemidir. Schengen bölgesindeki sınır geçiş noktalarındaki polis yetkililerinin veya göçmenlik görevlilerinin, aranan veya kaybolan kişiler ve nesneler hakkında uyarıları dağıtmasına olanak tanır.

SIS ile ilgili bir uyarınız varsa, Schengen vizesi alamazsınız.

Benzer şekilde, Schengen Bölgesi’ne üye ülkelerden herhangi biri sizi “kamu düzenine, iç güvenliğe, halk sağlığına tehdit” olarak görürse, Almanya vizeniz reddedilecektir.

Vizeniz Bittikten Sonra Schengen Bölgesinden Ayrılacağınıza Onları İkna Etmediniz

Almanya vizesi için başvurduğunuzda, vizeniz sona erdikten sonra Schengen Bölgesi’nden ayrılacağınızı ve evinize döneceğinizi kanıtlayan birkaç belge sunmanız gerekmektedir. Elçilik veya konsolosluk görevlileri vize sürenizi uzatabileceğinizi düşünürlerse vizenizi vermeyi reddedeceklerdir. Aşağıdaki faktörlere bakarak vizenizin süresi dolduktan sonra Almanya’dan ayrılıp ayrılmayacağınıza karar verebilirler:

 • İş sözleşmeniz
 • Aile bağlarınız ve yükümlülükleriniz
 • Ekonomik durumunuz
 • Vize başvurusundan önce kişisel durumunuzdaki herhangi bir değişiklik
 • Geçmişte herhangi bir Schengen vizesinde fazla kalıp kalmadığınız

Pasaportunuz Geçersiz

Schengen vizesine başvurduğunuzda, pasaportunuzun Schengen Bölgesine girmeyi düşündüğünüz tarihten itibaren en az altı ay daha geçerli olması gerekir. pasaportun ayrıca vizenizi ekleyebilecekleri en az iki boş sayfası olmalıdır.

Pasaportunuz bu şartları taşımıyorsa vizeniz reddedilecektir.

Ayrıca pasaportunuz zarar görmüş, yırtılmış veya sayfaları eksik ise Almanya vizeniz reddedilecektir.

Lütfen aklınızda bulundurun:

Almanya vizenizin reddedilmesinin birkaç nedeni olabilir. Bahsedilenler, yalnızca Alman büyükelçiliklerinin veya konsolosluklarının vize vermeyi reddetme konusunda öne sürdükleri en yaygın nedenlerdir. Bu kapsamlı bir liste değil!

Almanya Vizeniz Reddedilirse Ne Yapabilirsiniz?

Yukarıda Almanya vizesi red nedenleri hakkında yazdık. Pekala, ret sebebinin geçerli olduğunu düşünüyorsanız (yani kendi hatanızdı), yapabileceğiniz tek şey yeniden başvurmak ve en iyisini ummak.

Ancak, Alman büyükelçiliği veya konsolosluğunun sunduğu gerekçelerin geçerli olmadığını düşünüyorsanız, bir Vize Reddi Temyiz Mektubu yazarak karara itiraz etmeyi deneyebilirsiniz.

Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR