Ana SayfaEğitimGöçmenler İçin Amerika'da Başvurulacak En İyi Üniversiteler

Göçmenler İçin Amerika’da Başvurulacak En İyi Üniversiteler

Amerika’da üniversite okumak mı istiyorsunuz? Amerika Birleşik Devletleri üniversiteleri dünyada birçok saygınlığa sahiptir. Bu yazıda, Amerika’da öğrenci vizesine nasıl başvurulacağını ve gurbetçilere uygun fiyatlı eğitim sağlayan en iyi üniversiteleri inceleyeceksiniz. İşte Amerika’da başvurulacak en iyi üniversiteler.

Göz atın: Amerika’da Yaşanacak En İyi Şehirler

Amerika’daki akademik ve yaşam deneyimlerini geliştirmeyi seçen 1.000.000’den fazla uluslararası öğrenciyle, Amerika Birleşik Devletleri dünyanın en yüksek sayıda uluslararası öğrencisine sahiptir. Uluslararası öğrenciler, Amerika Birleşik Devletleri’nde orta öğretime kayıtlı tüm öğrencilerin %5’inden fazlasını oluşturuyor ve bu oran artıyor. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ulusötesi öğrenim, yabancı öğrenci nüfusunun zar zor 35.000 civarında olduğu 1950’lerin ortalarından bu yana büyük ilerlemeler kaydetti.

Amerika’da Çalışma Vizesi İçin Başvuru Süreci

Birçok uluslararası öğrenci, ABD üniversiteleri ve kurumları için başvuru prosedüründe gerekli olan bir dizi aşamadan korkuyor. Bu kılavuz, SAT’ler, TOEFL ve diğer değerlendirmelerin yanı sıra yazılı ödevler, yeterlilik değerlendirmesi ve daha fazlası dahil olmak üzere kayıt prosedüründe size yardımcı olacaktır.

Göz atın: TOEFL: Bilmeniz Gereken Her Şey

Öğrenci Vizesi Türleri

ABD makamlarından alabileceğiniz üç öğrenci vizesi kategorisi vardır: 

 • F öğrenci vizesi : Amerika Birleşik Devletleri’nde tanınmış bir kolej veya üniversitede öğrenim görmek veya bir Amerikan dilbilim kurumunda İngilizce öğrenmek için kullanılır.
 • J değişim vizesi : değişim programına katılan yüksek lisans ve lisans öğrencileri için. 
 • M öğrenci vizesi : Amerika Birleşik Devletleri’nde akademik olmayan veya mesleki eğitim veya araştırma için.

Öncelikle kayıt olmanız ve “Öğrenci ve Değişim Ziyaretçi Programı” onaylı bir ABD üniversitesi (SEVP) tarafından onaylanmanız gerekir. Onaylandıktan sonra okulun yabancı uyruklu öğrenciler bölümünden, “Öğrenci ve Değişim Ziyaretçisi Bilgi Sistemi veri tabanında” (SEVIS) profilinizin basılı bir kopyası olan bir Form I-20 alacaksınız.

Göz atın: ABD Vize Türleri

Vize Başvurusu İçin Belgeler 

 • Form DS-160 doğrulama belgesi ve göçmen olmayan vize talebi.
 • Amerika Birleşik Devletleri’ni ziyaret ettikten sonra en az altı ay boyunca yasal bir pasaport aktiftir.
 • Eğitiminiz bittiğinde göç edeceğinizin doğrulanması. Amerika Birleşik Devletleri’nden anavatanınıza bir uçak bileti şeklini alabilir.
 • İkamet süreniz boyunca harcamalarınızı karşılayacak kadar paranız olacağını gösteren kanıt. Banka belgeleri, barınma ve beslenme masraflarınızı desteklemek için bir ev sahibinin bütçe taahhüdü veya bir burs başvurusu içerebilir.
 • Notlar, rozetler, diplomalar ve ödüller gibi eğitimsel başarı materyalleri.
 • Belirtilen şekilde bir veya iki resim.
 • SEVP onaylı bir üniversiteye kayıt ve Form I-20’nin tamamlanması.

Göçmenler İçin Amerika’daki En İyi Üniversiteler

Aşağıda göçmenler için Amerika’da başvurulacak en iyi üniversiteler hakkında ilk üç favorimizi listeledik

University of Florida

 • Ücretler: 28.858 $ 
 • Kayıt oranı: %37’dir. 

1853’te kurulan ve Gainesville’den sadece iki mil uzakta bulunan Florida Üniversitesi, kar amacı gütmeyen bir bilim kurumudur. Üniversitede 16 eğitim fakültesi ve 150’den fazla akademik merkez ve kuruluş bulunmaktadır. 

2020-2021 akademik yılında kurum 52.407 öğrenci alarak eyaletteki en kalabalık altıncı ülke oldu. Her yıl, üniversite yaklaşık 6.000 uluslararası öğrenciyi ağırlamaktadır. 

Purdue University – West Lafayette

 • Ücretler: 28.794 $
 • Kayıt Oranı: %60

1869’da üniversite kuruldu. 200’den fazla lisans dersi, 69 yüksek lisans ve doktora programı bulunmaktadır. programlar ve şu anda kurumda bulunan farmakoloji ve hayvan sağlığı alanlarında uzmanlaşmış diplomalar. 

Purdue, 2020-2021 akademik döneminde 44.551 öğrenci kaydetti ve yabancı eğitimcilere yaptığı yardım nedeniyle US News tarafından takdir edildi. Kurum her yıl yaklaşık 10.000 uluslararası öğrenciyi ağırlamaktadır ve bu da onu ülkenin dördüncü en büyük uluslararası öğrenci topluluğu yapmaktadır.

Georgia Institute of Technology 

 • Ücretler: 33.794 $
 • Kayıt Oranı: %21

Üniversite, her biri araştırma ve yeniliğe odaklanan 31 disipline sahip altı fakülteye bölünmüştür. 36.127 kaydı vardır (4.000 gurbetçi ile).

Georgia Tech, uluslararası öğrencilere yaptığı yardım nedeniyle US News tarafından “En İyi Ulusal Üniversiteler” arasında 35. sırada yer aldı.

Orçun Orhan Ataman
Orçun Orhan Ataman
Almanya'da kariyer deneyimlerimi paylaşıyorum. Ayrıca Avrupa gündemi ile ilgileniyorum. Bunları sizle paylaşmak istiyorum.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR