Ana SayfaAvrupaAB Oturma İzni Başvurusu İçin İlk 3 Ülke

AB Oturma İzni Başvurusu İçin İlk 3 Ülke

Avrupa Birliği ülkeleri, ülkelerine yatırım yapma karşılığında oturma izni veriyor. Bu uygulama ülke için mali fayda sağlamakta ve ülke topraklarında büyümeyi teşvik etmektedir. Aşağıda yatırımlar ile oturma izni veren 3 ülke anlatılacaktır. İşte AB oturma izni başvurusu için ilk 3 ülke!

Göz atın: Yatırım ile Avrupa’da Oturma İzni Almak

Avrupa’da oturma izni veya altın vize almak için en ucuz yatırıma sahip üç ülke Letonya, Yunanistan ve Malta’dır. Bu ülkelerin ikamet karşılığı yatırım skalasında üst sıralarda yer almalarını sağlayan pek çok etken var. Değerlendirme kriterleri ücretler, yatırım miktarı, başvuruyu işlemek için harcanan zaman, emlak fiyatları, genel sağlık hizmetleri ve ekonomik faktörlerdir.

Oturma İzni İçin Letonya’da Yatırım Yapma Başvurusu

Birisi Letonya’da oturma izni almak isterse, işletmelere yatırım yapma seçeneği vardır. Kişi, büyümek ve daha fazla para kazanmak amacıyla şirketin sermayesini yatırmışsa veya yeni bir işletmede sermayeye yatırım yapmış ve aynı zamanda Devlet bütçesine 10 000 EUR ödemiş biri Letonya’da kolayca oturma izni alabilir.

İkamet tezkeresi başvurusu için gerekli evraklar; ikamet tezkeresi talebi, fotoğraf, gerekli iaşeyi tevsik edici belge ve devlet vergisi ödendiğini tevsik edici belgedir. Bir sermaye işletmesinden en fazla 10 yabancı başvurabileceğinden, devlet bütçesini ödeyerek bir şirkete yatırım yapan bir grup da olabilir.

Bir kişinin oturma izni almak için tahvillere yatırım yapma seçeneği de vardır. Bu başvuru için gerekli belgeler, ikamet tezkeresi talep formu, fotoğraf, gerekli harcırahı içeren belge, yetkili kurum tarafından verilmiş adli sicil kaydı ve son olarak Devlet harcının ödendiğini gösteren ödeme belgesidir. Devlet bütçesine ilk ödeme 38 000 EUR’dur.

Letonya’da bir mülk satın almak için mülkün maliyeti 250 000 EUR’dan az, kadastro değeri 80.000 EUR’dan fazla olmamalıdır. 5 yıllık oturma izni almak için yatırımcıların Letonya kredi kuruluşuna en az 300 000 EUR yatırım yapması gerekir. Oturma izninin ilk kez talep edilmesi durumunda, ödeme 25 000 EUR tutarındadır.

Göz atın: Yatırım ile Vatandaşlık Veren Ülkeler

Oturma İzni İçin Yunanistan’da Yatırım Yapma Başvurusu

“Best Citizenships Golden Visa Rankings” raporunun sonuçlarının ardından, Avrupa Birliği’nde altın vize için en iyi yer Yunanistan olarak aday gösterildi. Yunanistan’da oturma izni almak için yapılan yatırım düşük olduğundan, işlem süresi kısa olduğundan ve diğer faktörler sıralamayı etkilediğinden Yunanistan en yüksek puanları almıştır.

Oturma izni penceresini açabilecek Yunan mülklerinde minimum yatırım 250 000 EUR’dur. Yunanistan’da gayrimenkul, metrekare cinsinden emlak fiyatı sadece 1600 ABD doları olduğu için gerçekten ucuz. Diğer devlet, noter, avukat ve diğer hizmetlerin ücretleri ise 15 000 EUR tutarında olacaktır. Yeni mülk alımına yüzde 24 KDV dahildir.

Göz atın: Yunanistan’da Üniversite Okumak

Yunanistan aynı zamanda vize alma zorluğu olmadan seyahat etme açısından dünyanın en güçlü pasaportuna sahip birkaç ülkesinden biridir.

Neden Yunanistan’a yatırım yapmalısınız? Bu ülkenin tam olarak oturma izni karşılığında yatırım için iyi olmasının nedenleri açıktır. Süreci daha kolay hale getirmek için uyum sağlayan bir ülkede mülk satın almak, iş kurmak çok uygundur. Yunanistan, yabancıları ve yeni fikirleri topraklarına çekmekle ilgileniyor, bu nedenle yatırım yoluyla oturma izni ihtiyacı karşılanabiliyor.

Oturma İzni İçin Malta’da Yatırım Yapma Başvurusu

Vatandaşlık, Ulusal Kalkınmaya yapılan katkılardan başlayarak ve sosyal olarak toplanan fonlardan devlet tahvili satın almaya veya ülke içinde bir mülk satın almaya kadar 880 000 EUR’dan elde edilebilir.

Göz atın: Malta’ya Göç Etmek

Malta ayrıca İnsani Gelişme Endeksi istatistiklerinde 29 puanla oldukça yüksek bir sıralamaya sahiptir. Bu endeks, ortalama yaşam süresi, eğitim ve diğer göstergelerin sıralanmasından toplanır ve Malta sakinlerinin genel gelişiminin gerçekleştiği anlamına gelir. Aile başvuruları için 25 000 EUR’dan başlayan mali katkılar ve mali katkı için beş yıla kadar uzayacak gayrimenkul yatırım seçeneği bulunmaktadır.
Devlet tahvillerine yatırım, mali katkı olarak en az 150 000 EUR’dur.

Göz atın: Malta Nasıl Bir Ülke?

Malta’ya yatırım yapmanın güvenliğine ne dersiniz? Malta’nın varlıkları, ülkeyi ekonomik açıdan çok güvenli kılan GSYİH’nın yedi katı değerindedir. Öngörü, Malta ekonomisinin gelecekte daha da genişleyeceğidir. Teknoloji ve bilim endüstrileri son birkaç yıldır büyüyerek Malta’yı her halükarda yatırım için harika bir yer haline getiriyor.

Bu yazıda AB oturma izni başvurusu için en uygun (yatırım yoluyla) 3 ülkeden bahsettik. Umarım beğenmişsinizdir.

Orçun Orhan Ataman
Orçun Orhan Ataman
Almanya'da kariyer deneyimlerimi paylaşıyorum. Ayrıca Avrupa gündemi ile ilgileniyorum. Bunları sizle paylaşmak istiyorum.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR