Malta’ya Göç Etmek

Gün geçtikçe ve çevre daha iyi oldukça Malta bireyler, aileler ve girişimciler için daha ilginç hale geldi. Malta’ya göç etmek mi istiyorsunuz? Bu minik ve tatlı ada ülkesine bayılacaksınız. Bu yazıda küçük bir Malta göç rehberi hazırladık. İşte Malta’ya göç etmek için gerekenler!

Göz atın: Malta Nasıl Bir Ülke?

Malta’da Oturum İzni Almak

Malta’da almak için iki tür oturma izni vardır. Bunlar normal oturma ve daimi oturma. Normal ikamet, Avrupa Birliği’nden göç eden bireyler içindir. Ayrıca vergi ödemeleri, Avrupa Birliği üye ülkeleri dışından göç edenlerden biraz farklıdır. Daimi ikamet, Malta’ya göç etmek isteyen herhangi bir ilgili kişi içindir. Başvuru yapan kişinin en iyi teklifi alabilmesi için avukat araması çok daha iyi olur.

Avrupa Birliği üyesi olmayanlar için özel vergi statüleri veren bir Küresel İkamet Programı da bulunmaktadır. Malta’nın vatandaşlık başvurularına kaydolmadan önce, hukuk danışmanları veya avukatlarla bazı istişareler yapılmalıdır.

Malta’ya seyahat etmek isteyenler için mini bir gezi rehberi!

Malta’da Oturma İzni Veya Vatandaşlık Edinme

Malta’da oturma izni veya vatandaşlık alma süreci, Malta’da izin taleplerini kabul eden tek yer olduğu için Valetta’ya başvuru ile başlar. Posta yoluyla gönderilebilir veya başkası tarafından sunulabilir. Malta’da oturma izni başvurusu için herhangi bir başvuru ücreti alınmamaktadır. Avrupa Birliği vatandaşı olmayan veya uzun süreli ikamet eden başvuru sahipleri gibi yalnızca istisnai kişilerden ücret alınır. Yani Türkiye’den Malta’ya başvuru yapıyorsanız, elbette ki bir vize başvuru ücreti ödemelisiniz.

Genel olarak, Malta’da oturma izni veya vatandaşlık almak aşırı karmaşık veya pahalı değildir. Katı kurallar sadece gölgeli başvuru sahipleri için bir sorundur. Doğru niyetle vatandaşlığa ihtiyaç varsa, başvuru süreci artık zor veya karmaşık değil.

Göz atın: Malta Seyahat Maliyetleri

Oturma İzni Almak İçin Gerekli Belgeler

Malta’da oturma izni başvurusunda bulunmak için sunulması gereken birkaç belge vardır. Malta’da oturma izni başvurusunun gerekçesine atıfta bulunan başvuru formu ve kimlik kayıt formu ilk sunulması gereken belgelerdir.

Kimlik belgeleri, kimlik kartının pasaport aslı ve Malta’ya gelen kişiyi destekleyecek maddi imkânların kanıtı olması gerekir. Başvuru sahibi Malta’da okumak isteyen bir öğrenci ise, belgelerin İngilizce olarak sunulmasına ihtiyaç vardır. Ayrıca AB üyesi olmayan öğrenciler için Malta’da bir ev kiraladığını kanıtlayan bir kira beyannamesi formu da olmalıdır. Bazı durumlarda sağlık sigortası da gereklidir.

Başvuru formları çevrimiçi olarak bulunabilir. Buna ek olarak başvuru sahipleri, Malta’da eğitim almak isteyen yabancı öğrenciler arasında popüler olan e-oturuma bile başvurabilirler.

Malta’da Yatırım Yoluyla Vatandaşlık

Malta kısa süre önce Malta Bireysel Yatırımcı Programı olarak Malta’ya yatırım yapılması karşılığında vatandaşlık getirdi. Bu program, Avrupa Komisyonu gibi daha büyük ölçekte tanınan ve övülen ilk programlardan biriydi. Büyüyen girişimciler, bilim adamları ve fazlası! Bu kişiler Malta’ya yatırım ve girişimleriyle oturum izni alır. Bu program, dolandırıcıları ondan uzak tutmak için çok katı uygulama kurallarına sahiptir.

Ana başvuru sahibi Malta’ya 650 000 ABD Doları yatırım yapmalıdır ve aile üyesi de daha az miktarda para ile yatırım yapmalıdır. En az 5 yıl boyunca mülk veya gayrimenkul satın alma şansı da vardır.

Yatırımcılar ve Girişimciler İçin Malta Oturma İzni

Malta oturma izni. Zengin yabancıların, oturma iznine başvurmak için devlet programı olan Malta Küresel İkamet Programına katılma şansı vardır. Yalnızca üçüncü ülke vatandaşları için çalışır.

Asıl başvuru sahibinin eşi, 25 yaşın altındaki çocukları, kardeşleri, ebeveynleri Malta Global ikamet programına katılabilir. Temel şart, başvuruda yer alan eş dışındaki tüm aile üyelerinin maddi olarak asıl başvuru sahibine bağımlı olmasıdır.

Bir yatırımcı programa katılmak için aşağıdaki koşulları yerine getirmelidir:

  1. Yıllık 8.750-9.600 €’ya Malta’da bir ev kiralayın. Tutar seçilen bölgeye bağlıdır: Gozo adasında ve Malta’nın güneyinde kira daha düşüktür. Alternatif olarak, yatırımcı Malta’da en az 220.000–275.000 € tutarında mülk satın alınabilir.
  2. Mülkün bulunduğu bölgeye bağlı olarak 5,500–6,000 € arasında bir yönetim ücreti ödeyin.
  3. Programa katılan tüm aile üyeleri için sağlık sigortası edinin.
  4. Yılda 15.000 € olan asgari gelir vergisini ödeyin .

Küresel İkamet Programı kapsamında, Malta oturma izni almak belirli bir vergi sistemini içerir. Malta dışında kazanılan ve Malta’ya aktarılan gelir üzerinden yıllık %15 gelir vergisi veya minimum 15.000 € vergi ödenmesini içerir. Malta’da kazanılan gelirin vergi oranı %35’tir.

Katılımcıların yıllık vergi beyannamesi vermeleri gerekmektedir. Ayrıca, oturma izni sahibi Malta dışında başka bir ülkede yılda 183 günden fazla kalamaz. Ancak Malta’da yaşama şartı yoktur.

Malta’da Vatandaşlığın Faydaları

180’den fazla destinasyona vizesiz seyahat etme gibi Malta’da vatandaşlık kazanmanın bazı faydaları vardır. Bu, vatandaşlığı seyahat ederken çok faydalı kılıyor. Vizesiz sorgusuz sualsiz 180 ülkeye rahatça seyahat! Kesinlikle mükemmel. Çağımızda özgür seyahat son derece değerlidir. Dolayısıyla Malta’da vatandaşlık, kolay seyahatlerin avantajlarını sağlar. Malta vatandaşlığı alarak Avrupa Birliği’nde herhangi bir yerde çalışma ve orada eğitim görme ve yaşama fırsatı vardır.

Malta’da oturma izni ve vatandaşlık alma programı çok katı olduğundan, başvuranlar genellikle çok saygın kişilerdir. Bu da göçmen kalabalığının eğitimli ve iyi çalışanlar olmasını sağlar.

(Bkz. Sabancı’ların yatırım yoluyla Malta vatandaşlığı alması gibi)

Bir girişimci veya işveren olarak bu çok değerlidir. Başvuru süreci nispeten hızlıdır ve çok pahalı değildir. Diğer Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıldığında, vatandaşlığın kazanılması imkansız değildir.

Malta’nın konumu, oturma izni ve vatandaşlık almayı seçen kişiye genel olarak büyük bir avantaj sağlar. Müthiş iklim, AB üyesi bir ada ülkesi! 🙂

Orçun Orhan Ataman
Orçun Orhan Ataman
Almanya'da kariyer deneyimlerimi paylaşıyorum. Ayrıca Avrupa gündemi ile ilgileniyorum. Bunları sizle paylaşmak istiyorum.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR