Ana SayfaAvrupaNorveç'te Çalışma İzni 

Norveç’te Çalışma İzni 

Norveç’te yaşamak ve çalışmak için Norveç Çalışma Vizesine başvurmanız gerekir. Peki Norveç’te çalışma izni nasıl alınır? Bu yazıda bundan bahsedeceğiz.

Göz atın: Norveç’e Göç Etmek

Norveçli bir firmada görev almış, üniversite diplomasına veya mesleki eğitime sahip kişilere verilen Nitelikli İşçi Vizesi, Norveç Çalışma Vizesinin en yaygın türüdür.

Her ne kadar buna Çalışma “Vizesi” denilse de, Norveç’te yasal olarak ikamet etmenize ve çalışmanıza olanak tanıyan Norveç Çalışma Oturma İzni için başvuruyorsunuz.

İşletmenizi Norveç’e genişletmek, firmanıza yeni bir pazarda büyüme yeteneği de dahil olmak üzere çeşitli faydalar sağlayacaktır. Ancak, bu avantajlardan herhangi birinden yararlanmadan önce, Norveç’te şirket kurmanız, personel kiralamanız ve çalışma vizesi almanız gerekir. Daha önce Norveç kuralları ve düzenlemeleriyle hiç ilgilenmediyseniz bu süreç uzun zaman alabilir.

Norveç’te Çalışma Vizesi Türleri

Hangi personelinizin çalışma vizesi gerektirdiğini ve hangi alternatifin en uygun olacağını anlamak çok önemlidir. Çalışanlarınız Avrupa Birliği (AB), Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) veya İskandinav ülkelerinden birinden geliyorsa Norveç’te çalışma izni olmadan çalışabilirler Diğer ülke vatandaşlarının ise ikamet ve çalışma iznine ihtiyaçları var. Oturma izni olmadan çalışmak hapis cezasına ve para cezasına yol açabileceğinden, öncelikle oturma izni almak çok önemlidir.

Vasıflı işçi vizesi, Norveç’e iş için seyahat eden profesyonel yabancıların çoğunluğu tarafından tercih edilmektedir. Gazetecilerden araştırmacılara, uluslararası seyahat işletmelerindeki tur rehberlerine ve daha fazlasına kadar çeşitli sektörler için istisnalar mevcuttur. Bir çalışan adına izin başvurusunda bulunmadan önce bu istisnaları doğruladığınızdan emin olun.

Göz atın: Norveç Vizesi Nasıl Alınır?

Norveç Çalışma Vizesi Almak İçin Gerekenler

Bir çalışanın Norveç’te çalışma izni alabilmesi için resmi bir iş teklifi sunmanız gerekir. Bu, çalışanınızın oturma iznine başvurmasına olanak tanıyacaktır. Çalışanınız size yazılı izin verirse onun adına başvuruda bulunabilirsiniz. Çalışanların oturma izinleri yenilenebilir olduğundan, süreleri dolmadan bir ila üç ay önce yenilemeleri gerekmektedir.

Vasıflı işçilere yönelik izinler belirli eğitim, istihdam ve diğer kısıtlamaları içerir. Başvuru sahiplerinin örneğin aşağıdakilerden en az birine sahip olması gerekir:

  • Üç yıllık lise mesleki eğitim programının tamamlanması
  • Bir üniversite veya kolej eğitiminin veya derecesinin tamamlanması
  • Özel niteliklerle sonuçlanan kapsamlı iş deneyimi

Norveçli bir işletmeden gerçek bir iş teklifi, adayın gerekli nitelikleri karşıladığı tam zamanlı bir pozisyon ve Norveç normlarında veya üzerinde ücret ve çalışma koşullarının tümü istihdam için gereklidir. Tüm vize türleri için geçerli bir pasaport, tamamlanmış bir başvuru, iki adet yeni vesikalık fotoğraf ve konaklama kanıtı da gereklidir. Tüm belgelerin İngilizce veya Norveççe yazılması gerektiğini unutmayın. Değilse üçüncü bir tarafça tercüme edilmeli ve onaylanmalıdır.

Başvuru Süreci

Norveç’e tüm göç, Norveç Göçmenlik Yetkilileri (UDI) tarafından gerçekleştirilir. Başvuru sahipleri tüm belgeleri yerel Norveç büyükelçiliğine sunabilir veya işverenlerine imzalı vekaletname verebilirler. Çalışanınız size vekaletname verirse onun adına başvuruda bulunabilirsiniz.

Kişilerin başvuruya ek olarak aşağıdaki belgeleri de ibraz etmeleri gerekmektedir:

  • İki adet vesikalık fotoğraf
  • Dönüş uçuşu için rezervasyonlarının kanıtı
  • Seyahat sigortası onayı
  • Tarihler ve uçuş numaralarıyla birlikte Norveç’e giriş ve çıkış için uçuş rezervasyonu
  • Norveç’te kaldıkları süre boyunca konaklama kanıtı
  • Medeni durumun kanıtı
  • Norveç’te kaldıkları süre boyunca onları destekleyecek yeterli mali kaynağın kanıtı

Vize kategorisine göre değişen çalışma vizesi başvuru ücretinin ödenmesi başvuru prosedürünün bir parçasıdır. Çalışma vizesinin maliyeti genellikle 3.200 ila 3.700 NOK arasındadır, ancak çalışanın nereye ve nasıl başvurduğuna bağlı olarak ek maliyetler geçerli olabilir. Vasıflı işçi vizesinin işlem süresi genellikle dört ila beş haftadır ancak UDI’nin zaman işleme hesaplayıcısı size güncellenmiş bir tahmin sağlayabilir.

Dikkate Alınması Gereken Diğer Önemli Noktalar

Başka ülkelerde bulunan çalışanlardan bazılarının zaman zaman iş için Norveç’e gitmesi gerekebilir. Bu kişilerin vasıflı işçi vizesi gibi işle ilgili oturma iznine başvurmaları gerekir. Bu ticari vizeler yalnızca bir iş toplantısına katılan kişiler içindir, eğitim veya benzeri bir etkinliğe değil.

Duygu Temiz
Duygu Temizhttps://www.avrupayolunda.com
Selam. 30 yaşındayım. Almanya'da lisans eğitimi aldım. Hollanda'da yüksek lisans derecesi yaptım. Köln'de yaşıyorum. Bu sitede sizler için yaşadığım göç, eğitim ve kariyer tecrübelerimi, bilgi ve ipuçlarını paylaşmak istiyorum. Umarım hayallerinize giden bu yolda birazcık da olsa faydam dokunur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR